Autor Wątek: [ROZWIĄZANY] Opera nie zapamiętuje rozmiaru okna  (Przeczytany 1116 razy)

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 1
[ROZWIĄZANY] Opera nie zapamiętuje rozmiaru okna
« dnia: Październik 10, 2018, 23:33:55 pm »
Witam

Używam od kilku lat przeglądarkę WWW Operę. Zapamiętywała ona rozmiar swojego okna po jego zamknięciu, a także jego położenie. Niestety w wersjach 18 i 19 Linux Mint po uruchomieniu Opery jej okno ustawia się na środku ekranu, a jego rozmiar na wysokość wypełnia ok 2/3 ekranu. Lubię mieć okno wypełniające całą wysokość ekranu i ustawione od lewej jego strony, a na szerokość ok. 2/3 ekranu, dlatego jest dla mnie bardzo irytujące, że muszę po każdym uruchomieniu Opery przeciągać jej okno w lewy róg i powiększać ręcznie jej okno. Z innymi programami w Linuksie nie mam takiego problemu.

Jaka może być przyczyna tego problemu? I czy da się go rozwiązać?

Nadmieniam, że w systemie Windows 10 nie mam takiego problemu z Operą, tam wszystko gra.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2018, 23:08:37 pm wysłana przez tedyko »
Linux Mint 19 Tara 64-bit, MATE 1.20.1

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
Odp: Opera nie zapamiętuje rozmiaru okna
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2018, 11:50:26 am »
Ciastek1981 dziękuję za pomoc, dzięki podanym przez Ciebie linkom problem został rozwiązany :) Wcześniej znalazłem tylko wątek, w którym opisywano sposób otwierania zmaksymalizowanego okna Opery, ale to mnie nie interesowało, gdyż nie lubię, kiedy okno jakiegoś programu zasłania mi cały Pulpit.

Skoro Opera nie pamięta rozmiaru okna, jak we wcześniejszych wersjach Minta i systemie Windows, to sposób na ustawienie na sztywno wielkości i położenia jej okna na Pulpicie po jej uruchomieniu też mnie zadawala. Kierując się wskazówkami z forum Opery, zrobiłem co następuje:

W systemie plików Linux Mint 19 otworzyłem jako administrator folder /usr/share/applications, w którym odnalazłem plik programu otwierający okno Opery o nazwie Opera. Kliknąłem na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrałem: Otwórz za pomocą innego programu, a następnie z listy: Edytor tekstu. Plik otwarty w Edytorze tekstu ma nazwę: opera.desktop, a jego zawartość jest taka:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Opera
GenericName=Web browser
Comment=Fast and secure web browser
TryExec=opera
Exec=opera %U
Terminal=false
Icon=opera
Type=Application
Categories=Network;WebBrowser;
MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml_xml;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;x-scheme-handler/ftp;application/x-opera-download;
Actions=NewWindow;NewPrivateWindow;

[Desktop Action NewWindow]
Name=New Window
Exec=opera --new-window
TargetEnvironment=Unity

[Desktop Action NewPrivateWindow]
Name=New Private Window
Exec=opera --private
TargetEnvironment=Unity

W sekcji [Desktop Entry] zamieniłem linijkę:

Exec=opera %U

na nowy wpis:

Exec=opera --window-position=10,15 --window-size=1250,1040 %U

a następnie zapisałem dokonane zmiany.

Od tego momentu nowe okno Opery otwiera się w sposób następujący: jego lewy górny róg znajduje się w odległości 10 pikseli od lewej krawędzi ekranu monitora i 15 pikseli od górej jego krawędzi, a rozmiar okna Opery ma 1250 pikseli na szerokość i 1040 pikseli na wysokość. Takie położenie i rozmiar okna mi pasuje i jest dopasowany do ekranu monitora FullHD.

Ufff, jaka ulga! :D

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 191
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Opera nie zapamiętuje rozmiaru okna
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2018, 12:43:59 pm »
Super! Wobec powyższego dopisz do tytułu pierwszego posta [SOLVED], [ROZWIĄZANY]  lub [ + ]
Inni potrzebujący będą mieli łatwiej z rozwiązaniem podobnego problemu...
W sumie, to sam z tego rozwiązania skorzystam :)
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
Odp: [ROZWIĄZANY] Opera nie zapamiętuje rozmiaru okna
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2018, 11:56:31 am »
Uwaga!

Odkryłem, że Opera zachowuje rozmiar i położenie okna na Pulpicie, kiedy jest włączona jedna opcja w ustawieniach podstawowych. W sekcji: Po uruchomieniu przeglądarki trzeba zostawić zaznaczoną opcję: Kontynuuj tam, gdzie skończyłem. Jest to domyślna opcja po zainstalowaniu Opery. Ale jest jeden warunek. Kiedy zamykamy okno Opery, to musi być otworzona choć jedna karta z jakąś stroną WWW, albo zostawiona karta z ustawieniami tej przeglądarki. Jeśli zostawimy kartę Szybkie wybieranie, to Opera znów otwiera się na środku ekranu!

Dwie pozostałe opcje: Otwórz stronę startową i Otwórz wybraną stronę lub zestaw stron również  powodują, że okno otwiera się na środku.

Ja zawsze zaznaczałem po instalacji Opery opcję Otwórz stronę startową, ponieważ lubię po uruchomieniu Opery mieć od razu na widoku kartę Szybkie wybieranie, z której uruchamiam taką stronę, jaką w danej chwili potrzebuję.

A więc, jeśli ktoś chce zostawić otwarte jakieś strony WWW przed zamknięciem Opery i ustawi opcję Kontynuuj tam, gdzie skończyłem, nie musi dokonywać zmian w pliku konfiguracyjnym Opery, co zostało opisane wyżej!

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 18, 2018, 11:15:03 am »
I kolejna uwaga!

Opera po aktualizacjach do najnowszej wersji powraca do domyślnych ustawień w pliku opera.desktop, czyli znów, przy zaznaczonej opcji w jej ustawieniach Otwórz stronę startową, nie pamięta rozmiaru okna i otwiera się na środku ekranu. Należy zatem po każdej aktualizacji powtarzać operację ręcznej modyfikacji pliku Opera w folderze usr/share/applications.

Powstaje pytanie, czy warto to robić, skoro nowe wersje Opery pokazują się średnio kilka razy w miesiącu?

Uważam, że nie warto. Poddaję się i rezygnuję z mojego ulubionego ustawienia Otwórz stronę startową. Od dziś zaznaczyłem opcję  "Kontynuuj tam, gdzie skończyłem" i przed zamknięciem okna Opery będę zostawiał jedną kartę z otwartą w niej jakąś strona WWW. Przy kolejnym uruchomieniu Opery jej okno zachowa rozmiar i położenie na Pulpicie i otworzy się na pierwszej karcie ta nie zamknięta w poprzedniej sesji strona WWW. A dostęp do karty Szybkie wybieranie, gdzie mam uporządkowany zestaw stron WWW, uzyskam po kliknięciu w "plus".

Opera wymusiła na mnie zmianę długoletniego przyzwyczajenia. :D Ciekawe, czy  kiedyś zmienię swoje przyzwyczajenie, że używam w LinuxMint tylko tej przeglądarki i przesiądę się na inną.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2018, 11:52:06 am wysłana przez tedyko »

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 175
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2018, 12:46:31 pm »
Mógłbyś sobie dodać trigera apt, który by wprowadzał odpowiednie zmiany w razie wykrycia aktualizacji paczki lub prościej skrypt, który odpalisz manualnie.

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2018, 11:40:19 am »
Dedito, dziękuję za podpowiedź, ale sądzę, że jeśli Linux Mint Mate ma być najlepszym systemem operacyjnym (a ja uważam, że takim jest) dla mało zaawansowanych użytkowników (ja takim jestem), to takie problemy jak z programem Opera nie powinny się zdarzać. Ja jeszcze umiałem dokonać zmian w pliku konfiguracyjnym Opery, ale już moi znajomi, którym instalowałem Minta i którzy też używają Opery, nie potrafią tego zrobić, ponieważ są zupełnie zieloni w takich sprawach. Chcą pracować w Linuksie bezproblemowo, tak jak to jest w Windows.

Powtarzam: w poprzednich wersjach Minta nie było takiego problemu z Operą, w systemach Windows też go nie było i nie ma. Ponadto inne przeglądarki jak Firefox i Chromium w Linux Mint zachowują rozmiar okna przy wszystkich opcjach ich uruchamiania.  Czyli w najnowszych wersjach Minta coś się zmieniło na niekorzyść, że jest taki problem z Operą. Mogłoby się wydawać, że to maleńki problem, ale wiem po sobie, że może budzić dużą irytację, a tych zupełnie "zielonych" użytkowników może niestety zniechęcać do używania Linuksa jako podstawowego systemu operacyjnego. Przeglądarka internetowa jest przecież podstawowym programem, którego się używa na komputerze i nie powinno być z nią żadnych, nawet najmniejszych problemów.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2018, 11:50:30 am wysłana przez tedyko »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2018, 11:56:05 am »
Tylko, że to nie wina Minta, a dewów z Opery (non-free software) ;) Na tym forum nieraz udowodniliśmy, że to produkt przeglądarko podobny (np. temat o Pipelight).
Co róż wyskakują kolejne problemy, jak np. te z kodekami.

Laurki Mintowi nikt rozsądny nie wystawi bo raz, że dodatkowo komplikuje działanie Ubuntu, a dwa smutni Panowie z QA mają już dawno wyrobioną opinię o Clemie.

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 20, 2018, 13:53:15 pm »
Ciastek1981. Każdy używa to, co mu pasuje, a poza tym dużą rolę odgrywają nasze przyzwyczajenia (są naszą drugą naturą) :)

Byłem użytkownikiem najpierw Linuksa Mandrake, a potem Ubuntu prawie od początków jego powstania. Przesiadłem się  na Minta Mate, gdy zrezygnowano w Ubuntu z przyjaznego i wygodnego dla mnie środowiska graficznego Gnome 2. Linux Mint Mate ma prawie idealne dla mnie menu Start, nie odbiegające zbyt bardzo pod względem organizacji od menu w Windows 10 (a przewyższające je pod względem wygody), którego też jestem użytkownikiem.

O sile ludzkich przyzwyczajeń świadczy dobitnie fakt, że wymusiło to nawet na firmie Microsoft, iż rezygnowała z kafli wypełniających cały ekran monitora w Windows 8 i przywróciła w Windows 10 menu Start podobne do tego w poprzednich wersjach Windows, gdyż obawiała się, że straci klientów na swój system. Ale może tak duża popularność tradycyjnego menu Start wśród użytkowników komputerów to po prostu większa wygoda w obsłudze systemu operacyjnego, a nie tylko przyzwyczajenie?

Dziwię się, że tego nie potrafili zrozumieć twórcy Ubuntu, którzy odeszli od środowiska graficznego Gnome 2, przez co odpłynęło od tej dystrybucji wielu linuksowców na rzecz przede wszystkim Minta, czego i ja jestem przykładem. A mogli je przecież ulepszać, tak jak zrobił to Microsoft w Windows 10, bo nie da się ukryć, że menu Start jest w nim bardziej funkcjonalne niż w poprzednich wersjach Windows, a do którego byli mocno przyzwyczajeni użytkownicy tego systemu.  Obecne w Ubuntu środowisko graficzne Gnome 3 jest dla mnie nie do przyjęcia.

Uważam, że skoro na Linuksa przesiada się przed wszystkim z systemu Windows, to organizacja środowiska graficznego w nim nie powinna zbytnio odbiegać od tej, która jest w systemie operacyjnym Microsoftu. Tylko takie podejście twórców różnych dystrybucji Linuksa może przyciągnąć więcej ludzi do systemu z logiem Pingwina.

Zanim zacząłem używać Opery, to wiele lat siedziałem na Firefoxie, ponieważ miał świetnie konfigurowalny dodatek SpeedDial, a taka idea dodawania zakładek w postaci miniatur baaaaardzo mi odpowiada. Niestety, kilka lat temu przestano go rozwijać, a inne podobne dodatki w Firefox nie spełniają już moich oczekiwań. Natomiast w Operze Speed Dial (Szybkie wybieranie) jest dla mnie do przyjęcia. I to jest przyczyna tego, że mimo iż mam świadomość wad Opery, to nadal chciałbym jej używać bezproblemowo pod Linuksem Mintem :)
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2018, 23:58:52 pm wysłana przez tedyko »