Autor Wątek: wskaźnik baterii  (Przeczytany 1438 razy)

Offline marcin331

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
wskaźnik baterii
« dnia: Październik 13, 2018, 14:42:26 pm »
Witam. Mam problem ze wskaźnikiem baterii.
Kupiłem używanego laptopa (thinkpad) z nowym linuxem. Bateria zeszła mi do 6% w mniej niż 15 minut i naładowała się w zaledwie 20 do 99 a na 100 czekałem kolejne 15 min. w tej chwili wskaźnik baterii wskazuje znów 6% i jest tak od ponad 50 minut a laptop nadal działa. Jako że są to moje pierwsze kroki z linuxem (mint 19) nie mam pojęcia jak to naprawić. Opcja zarządzanie sterownikami nie daje żadnego efektu. A dodam jeszcze że w oknie power statistics mam następujące informacje:
energy when full: 3,6Wh
energy (design) 44Wh
capatity: 8,3%
Jak widać statystyki mają się nijak do rzeczywistości bo laptop już działa ponad godzine na baterii
Obstawiam że wina sterownika ale nie mam pojęcia jak sie za to zabrać.
Z góry dzięki za pomoc

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
Odp: wskaźnik baterii
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2018, 22:39:47 pm »
Co to za model laptopa oraz wersja systemu? My tu wymagamy informacji o sprzęcie - wynik polecenia

inxi -Fxz
Czy bateria oryginalna od Lenovo czy zamiennik?

Przy okazji warto zainstalować TLP

sudo apt-get install tlp tlp-rdw
sudo apt-get install tp-smapi-dkms
a przy nowszych modelach spełniających warunek

acpi-call-dkms (PPA or universe) – optional ThinkPad only, acpi-call is needed for battery charge thresholds and recalibration on Sandy Bridge and newer models (X220/T420, X230/T430 et al.)

dodatkowo

sudo apt-get install acpi-call-dkms
PS https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/power-batteryestimate.html.en

Pytanie w jakiś stanie jest w ogóle ta bateria? Pokazuje 8,3% pojemności znamionowej (pojemności nowej baterii).

energy when full: 3,6Wh
energy (design) 44Wh
capatity: 8,3%

Daj jeszcze wynik tego

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2018, 01:34:29 am wysłana przez ciastek1981 »

Offline marcin331

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2018, 09:18:09 am »
Dziękiza odpowiedź. Jak się okazało laptop wytrzymał prawie 2h przy przeglądaniu neta a wskaźnik chyba się naprawił, przynajmniej częściowo. Po rozładowaniu do 0 i podłączeniu ładowarki nacisnąłem przycisk zasilania na ponad 30 sekund i wskazuje capacity: 59% co może być bliższe rzeczywistej kondycji batrii. (lapek poleasingowy) Jedyna dziwna rzecz którą zauważyłem to gdy komputer pokaże 0%- wyłącza się a po tym można go jeszcze używać przez 7-10 min

System:    Host: lenovo-ThinkPad-T430s Kernel: 4.15.0-20-generic x86_64
           bits: 64 gcc: 7.3.0
           Desktop: Cinnamon 3.8.8 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1)
           Distro: Linux Mint 19 Tara
Machine:   Device: laptop System: LENOVO product: 23571A3 v: ThinkPad T430s serial: N/A
           Mobo: LENOVO model: 23571A3 serial: N/A
           UEFI [Legacy]: LENOVO v: G7ETA6WW (2.66 ) date: 09/12/2016
Battery    BAT0: charge: 25.6 Wh 99.1% condition: 25.8/44.0 Wh (59%)
           model: SANYO 45N1037 status: N/A
CPU:       Dual core Intel Core i5-3320M (-MT-MCP-)

native-path:          BAT0
  vendor:               SANYO
  model:                45N1037
  serial:               5360
  power supply:         yes
  updated:              nie, 14 paź 2018, 09:12:22 (76 seconds ago)
  has history:          yes
  has statistics:       yes
  battery
    present:             yes
    rechargeable:        yes
    state:               fully-charged
    warning-level:       none
    energy:              25,56 Wh
    energy-empty:        0 Wh
    energy-full:         25,84 Wh
    energy-full-design:  44 Wh
    energy-rate:         13,681 W
    voltage:             12,467 V
    percentage:          98%
    capacity:            58,7273%
    technology:          lithium-ion
    icon-name:          'battery-full-charged-symbolic'

Dziwne jest jeszcze to że pokazuje naładowanie a zarazem 98%

EDIT: jeszcze jedno pytanie;  czy linijka date: 09/12/2016 wskazuje datę produkcji komputera? (myślałem że dostanę coś starszego bo  zapłaciłem 800zł za klasę A z 8gb ram'u i 240 gb ssd)

Stosuj znaczniki # - CODE.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2018, 17:16:41 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2018, 17:39:55 pm »
Ta data tyczy się wersji BIOS'u. Lapek ma ~ 5-6 lat.

To, że można go tam jeszcze chwilę poużywać to raczej norma. Coś tam jeszcze zostaje na ogniwach, bateria jest wyeksploatowana i etc.

Jeżeli zainstalowałeś TLP łącznie z acpi-call-dkms ( Ivy Bridge jest nowszą architekturą niż Sandy Bridge ) to możesz jeszcze spróbować skalibrować baterię.

sudo tlp recalibrate BAT0https://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-linux-advanced-power-management.html#recalibrate

Dla ThinkPadów jest w ogóle cała wiki http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki

Jeżeli chodzi o 98% to jest OK. Mogło się trochę rozładować, ale powyżej pewnego progu nie będzie ładować. Jak zejdzie poniżej np. 96% procent standardowy próg to powinno się zacząć ładować.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2018, 17:45:36 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline marcin331

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2018, 18:16:37 pm »
Póki co, nic nie instalowałem, ale może pobawię sie tym w najbliższym czasie. Do kalibracji baterii nie jestem jednak przekonany. czytałem ostatnio artykuł "Reset wskaźnika w Energy Manager (Lenovo) niszczy baterię" i wolę na razie nic nie majstrować. A sam wskaźnik zdaje się pokazywać coraz dokładniejsze dane. (więcej czasu zajmuje spadnięcie do 6% i co za tym idzie ten stan też trwa krócej aż bateria padnie a i wartość całkowitej pojemności podskoczyła do 78%) Pozostaje obserwować z nadzieją że się "samo naprawi"

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2018, 20:04:38 pm »
To się nie tyczyło chyba Thinkpad'ów. Producenci generalnie zalecają rekalibrację co 2-3 miesiące.

W zasadzie to trzeba pamiętać o tym żeby baterii nie przegrzewać, no starać się nie rozładowywać poniżej 5% i ładować powyżej 95% (można progi ustawić) tak, żeby w tych widełkach znamionowej pojemności pracowała bateria. No częste rozładowywanie i ładowanie niszczy baterię. Po ładowaniu 2-3h powinna "stygnąć".
Takie są mądrości ludowe.

Offline pixel

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2018, 07:51:12 am »
starać się nie rozładowywać poniżej 5% i ładować powyżej 95% (można progi ustawić)
... możesz sprecyzować w jaki sposób można te progi ustawić ?
W domu mamy dwa ThinkPady (T460 i T460s, oba LM 18.3), bardzo mnie interesuje wydłużenie żywotności baterii.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2018, 16:16:38 pm »
Między 96-100% i tak się nie będzie doładowywać - elektrolit i te sprawy. Poniżej 5% powinien przejść w hibernację - spadek napięcia i te sprawy.

Reszta tutaj leniwce

https://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-configuration.html

https://github.com/d4nj1/TLPUI

https://www.google.pl/

Offline robsson86

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 19, 2018, 19:59:21 pm »
Witam.

ja korzystam z Lenovo G50-80 i mam problem z baterią, która ładuje się tylko do 58 procent i na tym koniec niezależnie od tego jak długo będzie podłączony pod ładowarkę.
Czy mogę też skorzystać z TLP i rekalibrować nim baterię lub czy jest jakiś inny sposób na to by poradzić sobie z tą przypadłością?

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2018, 21:56:56 pm »
@robsson86

W zasadzie powinieneś założyć nowy temat, albo przeszukać forum. Kiedyś już to linkowałem

http://techsarjan.com/2016/03/my-laptop-battery-not-charging-after-60-solved.html

Offline robsson86

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2018, 00:18:59 am »
Dziękuje za szybką odpowiedz.

Problem w tym że jestem świeży w temacie Linuxa i po przejściu na ten link w sumie nie wiem co dalej.

Które z poleceń powinienem wykonać? mógłbym prosić Cie o wpisanie ich w treści odpowiedzi.
Myślałem że to: apt-get install linux-headers tp-smapi-dkms      ale nie działa.

No i wcześniej zainstalowałem ten program z tego wątku TLP i zastanawiam się czy nie będą się gryzły.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2018, 05:18:55 am »
robsson86 Załóż nowy temat i opisz problem. Tutaj już nie będziemy robić śmietnika zamykam.