Autor Wątek: Katalog domowy - modyfikacja skrótów  (Przeczytany 214 razy)

Offline Hati

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Katalog domowy - modyfikacja skrótów
« dnia: Listopad 07, 2018, 22:31:32 pm »
Witam
Na pulpicie mam "Katalog domowy" klikając na niego uruchamiam program Caja i mam dostęp do domowego folderu .. /Home/User/Obrazy przykładowo -
Pytanie
Czy można zmodyfikować dostęp do tego folderu zmieniając mu ścieżkę dostępu. Chciałbym żeby był dostęp do innego miejsca na innej partycji z Windowsem 10 - żeby to był ten sam folder "Obrazy" dostępny z Win10 i Linux?
Niby mogę zmodyfikować zakładkę ale nie pamięta potem tej nowej ścieżki.

Pytanie 2 w tym samy temacie
Innym sposobem chce założyć zakładkę z dostepem do folderu Obrazy z partycji Windows 10 i działa mi to,
skrót również na pulpit działa ale po ponownym uruchomieniu w programie Caja zakłądki już nie ma a skrót na puplicie jest uszkodzony,
Jak ten program ogarnąć i porobić sobie skróty na pulpit lub zakładki w Caja lub zmodyfikować ścieżkę dostępu w folderach w Katalogu domowym aby mieć dostęp do danych na dysku z Win10
Mogę prosić o jakiś pomocnik do tego programu
Dzieki
Grzegorz

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 190
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Katalog domowy - modyfikacja skrótów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2018, 07:40:35 am »
Ten "wspólny" katalog, na jakiej jest partycji? /home czy innej Windowsowej?
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline grzechu

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2018, 10:40:11 am »
Linux mint jest na jednej partycji (razem z Home) a windows 10 na drugiej partycji na tym samym dysku - to na laptopie

a na komputerze stacjonarnym to już wyglada to inaczej
osobny dysk SSD z jedna partycja na Linuksa (razem z Home) i osobny SSD na WIN10 - tutaj to bym chciał zrobić sobie zakładki z dostępem do folderu dokumenty na drugim dysku z windowsem 10. Bo odwrotnie się  nie da bo Windows nie widzi partycji linuxa.

Mam problem jak zrobić te zakładki z dostępem do plików bo one mi po ponownym uruchomieniu komputera znikają, czy tu chodzi o to żeby zamontować te dyski na stałe czy o uprawnienia żeby zakładki zrobić z poziomu root ale jak tak to nie wiem jak to zrobić z konsoli?

Ewentualnie czy da się zrobić tak aby zmienić linki do katalogów żeby mieć dostęp do obrazów do tego samego katalogu i z Linuxa i z Win10.
Moja przesiadka na Linuxa trochę potrwa więc nie mogę zrezygnować z WIN10 póki co. Chciałbym mieć dokumenty w jednym miejscu, z dostępem z poziomu dwóch systemów.

Grzegorz

Offline rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2018, 11:11:28 am »
Gdybym był deko bystrzejszy, to u siebie bym stawiał osobno / i na drugiej partycji /home, bo wtedy do /home (sformatowane NTFS lub FAT32) można się dostać spod windy i masz zasoby. Ale nie wiem jak i chwilowo nie mam sprzęta, poza tym nie mam już windowsa :)
Także jeżeli masz czysty system to polecam postawić od nowa z partycjami. Jeżeli nie to backup i to samo. Rozwiązanie z dostępem spod windy gdzieś chyba widziałem bo ludzie tak robili.
Może ktoś ma jeszcze inne propozycje.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2018, 11:18:15 am »
Mam problem jak zrobić te zakładki z dostępem do plików bo one mi po ponownym uruchomieniu komputera znikają, czy tu chodzi o to żeby zamontować te dyski na stałe czy o uprawnienia żeby zakładki zrobić z poziomu root ale jak tak to nie wiem jak to zrobić z konsoli?
Bardzo dobry tok myślenia :)
Jeśli partycja z danymi będzie montowana przy uruchamianiu systemu nie będziesz miał problemów z zakładkami.
Jeśli nie jesteś mocny w /etc/fstab, zobacz programik "dyski". Po kliknięciu na konkretną partycję i kółko zębate, masz tam opcje montowania.
Jakby coś było niejasne, wrócimy do tematu wieczorem.

PS Windowsowi można dograć możliwość obsługi i czytania partycji ext4... ale ja bym się bał dać W10 dostęp do wszystkiego ;D
Pamiętaj o wyłączeniu w W10 fast boot i hibernacji, bo będziesz miał read only, albo i to nawet nie, partycje windowsowe.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2018, 11:26:09 am wysłana przez yahoob3 »
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 164
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2018, 12:40:57 pm »
Gdybym był deko bystrzejszy, to u siebie bym stawiał osobno / i na drugiej partycji /home, bo wtedy do /home (sformatowane NTFS lub FAT32) można się dostać spod windy i masz zasoby.
Ja z kolei na Linuksie korzystam z natywnego ext3, a na Windows mam sterownik do obsługi linuksowych formatów partycji(musiałbym odszukać namiary), który działa tak, że Windows widzi te partycje jak natywne.

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
LU#586742

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 164
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2018, 17:07:27 pm »
O, tego właśnie używam.

Offline grzechu

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2018, 22:30:19 pm »
Dziękuje yahoob3 zamontowanie dysków pomogło teraz umiem tworzyć zakładki. O to mi chodziło.
Pytanko jeszcze czy można by zmodyfikować dostęp do tych folderów np /Home/User/Dokumenty na folder znajdujący się na innej partycji z Win10.

Jest jakiś podręcznik, manual do tego systemu? Głupio tak się o wszystko pytać.
Jest jakaś instrukcja podczas instalacji ale tam to dotyczy głównie instalacji i takie zagadnienia ogólne.

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2018, 07:43:58 am »
Jest do starszej wersji: http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/MATE/polish_17.0.pdf
ale wiele rzeczy jest aktualnych i daje sporo wiedzy podstawowej o systemie.

Pytanko jeszcze czy można by zmodyfikować dostęp do tych folderów np /Home/User/Dokumenty na folder znajdujący się na innej partycji z Win10.
Pytasz czy katalog (bo to jest prawidłowa nazwa :) foldery wymyślił M$) Dokumenty może fizycznie znajdować się na innej partycji niż /home?
Tak, można to zrobić. Jest trochę zabawy, ale da się. Na razie ogarnij system, przyzwyczaj się do innej struktury, zachowań. Powodzenia.
LU#586742