Autor Wątek: [Solved]Jaki tablet wybrać (inny niż Wacom)  (Przeczytany 1188 razy)

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 154
Odp: Jaki tablet wybrać (inny niż Wacom)
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 24, 2018, 20:30:43 pm »
Taki poradnik to staroć, tu jest info http://lkml.iu.edu/hypermail/linux/kernel/1801.3/05465.html z ostatniego postu ww. linkowanego tematu.

Kernel 4.16 i nie trzeba nic robić? Dobrze rozumiem?

Jak nie ma w repo to możesz Liquorix spróbować  8)

Likier dodaję się tak

sudo add-apt-repository ppa:damentz/liquorix && sudo apt-get update
dla 64-bit:

sudo apt-get install linux-image-liquorix-amd64 linux-headers-liquorix-amd64
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2018, 20:39:40 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline Ender

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 24, 2018, 23:05:27 pm »
Wklepałem. Nie odinstalowywałem na ten czas sterów Nvidii. System po resecie wstaje, pojawiaja się w narożniku 3 albo 4 pingwiny, później komunikat kvm: disabled bios. System wstaje, działa w zakładce menadżer aktualizacji, nie widzę żadnego nowego jądra. Ide spać, jutro powalcze dalej. A co sądzisz o tym "UKUU"? To chyba w Mincie nie ma sensu instalować?

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 25, 2018, 00:26:54 am »
Ja dość długo używam Likieru, raz miałem tylko problem źle skompilowali, i stawał na tych "dwóch Karma Pinguin". W GRUBie trzeba było wybrać rozruch z poprzedniego kernela i następnego dnia zaktualizowali więc na luzie.

Miałem napisać o tych sterach Nvidii i nie zrobiłem tego, ale nie byłem pewien czy masz tą kartę, poradzisz sobie.

Offline Ender

« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 25, 2018, 08:06:36 am »
Świeży umysł od rana. Tablet wykryty, piórko działa, jest jedno "ale". Być może mam tablet do góry nogami, ale jak jadę rysikiem w prawo to na ekranie przesuwa się w lewo. Położyłem w ten sposób, ze kabel USB mam z prawej strony. (OK. spojrzałem na napis był do góry nogami, szkoda, bo kabel nie jest super długi, a tak jeszcze krótszy.).  A te stery Nvidii mam odinstalowywać i instalować na nowo, skoro wszystko działa? Pal licho, że widać te 4 pingwiny i wyświetla się komunikat przez chwilkę kvm: disabled by bios. Jądro 4.15.0.39 jest jako zainstalowane, a wcześniej było widać jako aktywne, a starsze jako zainstalowane, więc podejrzewam, że nowe się zainstalowało i jedzie na nim, szkoda, że się nie wyświetliło w menadżerze w zakładce jądra systemu. To chyba możemy zamknąć, poczekam jeszcze potestuje sobie rysowanie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2018, 08:08:22 am wysłana przez Ender »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 25, 2018, 18:01:30 pm »
Działa? Czy kombinuje co i jak?

Offline Ender

« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 25, 2018, 20:30:02 pm »
Działa. Skoro działa to chyba nie ma co panikować. A co oznaczają te pingwiny? (One mają bombę i różaniec w ręku/płetwie? ;) Chyba, że mi na oczy padło.).

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 25, 2018, 20:34:18 pm »
A co oznaczają te pingwiny? (One mają bombę i różaniec w ręku/płetwie? ;)
to chyba Alkajda   :P :P :P
ale zaraz poszukam w necie ....ten różaniec w ręku to chyba oznacza jakiś odłam szyicki  :'( ...albo koptyjski  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2018, 20:36:50 pm wysłana przez kris777 »

Offline Ender

« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 25, 2018, 21:16:20 pm »
Podejrzewam, że takie wesołe podejście autorów do kwestii stabilności jądra. ;)

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 26, 2018, 10:37:04 am »
Liquorix is a distro kernel replacement built using the best configuration and kernel sources for desktop, multimedia, and gaming workloads.
https://liquorix.net/

Chciałem ci napisać, że powinieneś zostawić włączony mikrofon i jak pojawią się dwa pingwiny to powinieneś zacząć klaskać, wtedy one eksplodują ... ale i tak byś w to nie uwierzył  8)

Przy kompilacji po prostu to nie zostaje to wyłączone, poprawki i łatki są na bieżąco. Prawie tak szybko jak Livepatch .

Masz wątpliwości https://github.com/damentz oraz https://launchpad.net/~damentz/+archive/ubuntu/liquorix . Jak potrzebny jest kontakt to mogę o niego poprosić. Wiem kto jest opiekunem Likieru w Arczu i już mi kiedyś proponował danie namiarów na autora tej kompilacji.

Aha ... dla Debianowców to g... u nich liczy się aptosid.

Jak z kierunkami w tablecie, nie są już na opak?

Offline Ender

« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 26, 2018, 16:15:23 pm »
Tak nie są, okręciłem go, spojrzałem, żeby naklejka pod spodem nie była do góry nogami i gitara. Dzięki za pomoc, czyli mogę spać spokojnie odnośnie tych pingwinów. Wszystko działa. A tak przy okazji jak pojawi się 19.1 (ponoć na święta), to mam powtórzyć akcję z aktualizacją, bo chyba na czysto będę stawiał? Planuję sobie większy dysk kupić, SDD staniały. Pytam, bo na razie wszystko działa stabilnie i chciałbym, żeby tak zostało.  8)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2018, 16:17:26 pm wysłana przez Ender »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 26, 2018, 16:20:53 pm »
Likier to nawet nasz admin polecał kiedyś (ponad 5 lat temu). Stalku, stalku ...

Proponuje inne rozwiązanie. Istnieje projekt Liquorix Kernel, który przygotowuje jądro zoptymalizowane na desktop, do korzystania z multimedii i gier.

https://www.dobreprogramy.pl/mati75/Kilka-slow-o-aktualizacjach-Ubuntu-w-Linux-Mint,49404.html

To było lata temu, mogło się zdezaktualizować.

Co do Minta 19 do 19.1 to mnie nie pytaj. Rachubę już straciłem i kontakt z rzeczywistością.

SSD to patrz Samsunga, ale przynajmniej EVO lub PRO, ale nie QVO . QVO to nowość i nie wiadomo jak w praktyce. Cruciala dyski pożenili z kontrolerami Phison (a te były głównie w chińskiej masówce i rebrandowanych) zamiast sprawdzonego Marvell'a. Natomiast pod marką Micron są trochę wolniejsze i głównie do zastosowań profesjonalnych-przez to głównie w folii sprzedają. Chociaż jakiś masowych skarg w necie nie widziałem na nowe Cruciale. Niemniej Samsung ciut lepszy zawsze był.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2018, 16:30:54 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline Ender

« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 26, 2018, 16:32:28 pm »
Jak już to kupię Adata SU800 tego co mam tylko większego.

Offline ilin

• Siewca Mięty
  • Pole mięty
  • Punkty: 270
  • Palacz
Odp: [Solved]Jaki tablet wybrać (inny niż Wacom)
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 01, 2018, 07:41:20 am »
Ender Jaki tablet w końcu kupiłeś ?
Jak go oceniasz ?
Bo po tym wątku trudno mi dojść.

Moje córki zażyczyły sobie po tablecie pod choinkę i zaczynam się powoli rozglądać. :)
Polski portal Debiana

I tak przed terminalem nie uciekniesz :)

Offline Ender

« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 01, 2018, 13:01:42 pm »
Kupiłem https://www.wacom.com/en-cn/products/pen-tablets/one-by-wacom Wacom One M (medium, czyli ten średni) za 299 zł + wysyłka na allegro sklep x-kom. Po podmianie jądra (jak tu mi Ciastek1981 pomógł), wszystko działa. Tablet wykryty, niczego nie musiałem instalować. Sprawdziłem, działa (rysuje) w Gimpie, MyPaint, Krita. Przyjdą święta będzie czas na zabawę. Nie wiem czy wystarczy.  :)
PS. Co do oceny, nie jestem grafikiem, wymagania miałem niewielkie, miało byc wygodniej niż myszką i jest. W porównaniu z Pentagramem, którego piórko padło, a sam tablet raczej niedostępny brakuje mi osłony na tablet (taka przezroczysta, karta). Być może to tylko moje fanaberie. Tablet poręczny, przestrzeń do rysowania ok. Nie jest za mała.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2018, 13:06:54 pm wysłana przez Ender »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 01, 2018, 14:50:46 pm »
Ender Jaki tablet w końcu kupiłeś ?
Jak go oceniasz ?
Bo po tym wątku trudno mi dojść.

Moje córki zażyczyły sobie po tablecie pod choinkę i zaczynam się powoli rozglądać. :)

Wybadaj mniej więcej jaki one model widzą, czy chcą dodatkowe przyciski i etc. Podpytaj o funkcje, żeby nie było jak z TV co timer musiałeś mieć w apce i celować słuchawką w TV.

Wacom to sprzęt nie do zdarcia, ja mam intuos3 a5 od iluś lat (z 10?) i bangla. Od strony wizualnej to plastik na myszce zrobił się szaro-żółty i trochę karton (po którym jeździ się rysikiem) unosi się lekko do góry.

Od strony funkcjonalnej, to do pełny wygody wystarczyłby brak przycisków i obszar roboczy zmaksymalizowany do krawędzi, bo na biurku trzeba to jakoś upchać.

Reszta to skróty w klawirze i gumka w piórku.

Edyta: Obrysuj na kartce obszar roboczy takiego tabletu i jeżeli prezent nie ma być super niespodzianką, to niech sobie potestują na jakim obszarze czułyby się wygodnie.

Po podmianie jądra wszystko działa.

To co linkowałem na górze strony potwierdza się, że od kernela 4.16 sterownik jest już zaimplementowany. Likier to teraz ma numerek 4.18.-2xubuntu.

Jedyny feler tego jądra to taki, że z tego co pamiętam zgłaszał brak sterownika i915 dla grafy intela.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2018, 15:34:32 pm wysłana przez ciastek1981 »