Autor Wątek: kodowanie tekstu - krzaczki w plikach tekstowych w programie xed  (Przeczytany 163 razy)

Offline onlinemaster

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 0
kodowanie tekstu - krzaczki w plikach tekstowych w programie xed
« dnia: Grudzień 09, 2018, 09:15:42 am »
Nie potrafię znaleźć nigdzie rozwiązania, chodzi o kodowanie tekstu w windowsowych plikach .txt w edytorze tekstu xed. Polskie znaki wyświetla jako "krzaczki". Na Mac-u miałem podobnie, ale tam było to w opcjach do zmiany na inne kodowanie, w xed nie ma tej możliwości. W Libre-Office jest ok. Zmieniłem pakiet językowy hunspell-pl na myspell-pl i język Polski w sprawdzaniu pisowni da się ustawić na stałe ale krzaczki to wynik błędnego kodowania tekstu i nie wiem jak to zmienić  :(

Online dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
Odp: kodowanie tekstu - krzaczki w plikach tekstowych w programie xed
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2018, 10:00:08 am »
Przekonwertuj plik do UTF-8 i generalnie używaj takiego formatu kodowania, to już chyba standard w każdym współczesnym systemie operacyjnym.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2018, 10:01:55 am wysłana przez dedito »

Offline Dyna

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2018, 16:54:03 pm »
Często muszę otwierać windowsowe pliki TXT, zmieniłem edytor "xed" na "gedit", automatycznie rozpoznaje windowsowe strony kodowe.
Później wystarczy "zapisać jako" wybierając stronę kodową UTF-8 i rodzaj końca wiersza.

Offline onlinemaster

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2018, 00:44:47 am »
ok, jako że Linucha jeszcze za bardzo nie ogarniam, ale się nauczę ;), to z pozycji Windowsa przekonwertowałem hurtowo wszytkie pliki ".txt" jakie miałem na dysku do UTF-8, zajęło mi to jakieś 2 min i 32 sec  :P Użyłem programu "UTF8_convert".
pozdr i dziękuję za pomoc
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2019, 09:38:51 am wysłana przez onlinemaster »

Online dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2018, 06:42:27 am »
W takim razie, żeby ładnie zakończyć temat proponuję jeszcze wrzucić metodę linuksową konwertowania plików i zamykamy.