Autor Wątek: Cambridge Silicon Radio - Bluetooth Driver ?  (Przeczytany 450 razy)

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
Cambridge Silicon Radio - Bluetooth Driver ?
« dnia: Grudzień 15, 2018, 11:49:25 am »
Kupiłem sobie dongle'a do komunikacji laptopa z DAB radio i innymi rzeczami - np. telefony.
O ile dla windows jest instalacyjna CD (8 cm) to do Linux ( nie tylko Mint) nic niema na tej CD,
a w internecie też nic nie mogę znaleźć - chodzi oczywiście o driver. Polecenie lsusb wyrzuca
taki text :   
               Device 011: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)

Niemodyfikowany kernel zapytany o obsługę usb ( cat /boot/config-I$(uname -r ) | grep -i UHC ) wyrzuca to :
 CONFIG_USB_UHCI_HCD=y

Była kiedyś strona www w której można było wpisać : 0a12:0001 i dawała link do driverów, ale teraz jej nie widzę. Czy ktoś z grupowiczów może mi pomóc z tym driverem ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2018, 10:48:20 am wysłana przez universis »

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
Odp: Cambridge Silicon Radio - Driver ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2018, 14:15:01 pm »
To chyba jakiś błąd kernela trzeba by zgłosić :
https://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/cheap-bluetooth-and-ubuntu-4175639528/
to bug który powraca jak bumerang :-)  ..........  a i tak chyba nie ma rozwiązania ?
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/460743
lepiej kupić jakiś sprawdzony dongle /usb/bluetooth  jeśli takie są na linux-a :-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2018, 16:17:00 pm wysłana przez kris777 »

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 15, 2018, 19:33:57 pm »
Może jakimś wyjściem będzie ndiswrapper, ale jakie sterowniki on potrafi zainstalować - 32 bit czy też 64 bit ?
Mój Linux Mint jest 64 bitowy.

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2018, 07:36:07 am »
Napiszę krótko : "poszedłem" do Windows10 i zainstalowałem tam soft do tego Cabrige Silicon Radio - Harmony V4.0 i okazało sie że teb bluetooth jest rzeczywiście kiepski. Widzi telefony (LG, Samsung, Alcatel) a nie widzi zestawu audio Panasonic SC-PM250 o co właśnie w całym przedsięwzięciu chodzi. Wcześniej próby robiłem na starym już BT z 2008 roku- BT widział zestaw, a nawet grał, ale w tym sęk że nie wyrabiał szybkości transferu, więc kupiłem ten "nieudany" BT żeby ta barierę przeskoczyć. Nie udało się.
Parametry BT tego Panasonic'a :
Wersja Bluetooth? Ver. 2.1 + EDR
Klasa          Klasa 2
Obsługiwane profile A2DP, AVRCP
Częstotliwośc robocza Pasmo 2,4 GHz FH-SS
Odległość robocza 10 m w linii widzenia
Wobec powyższego trzeba kupić coś innego - co polecacie na Linux Mint 64 bit ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 07:39:36 am wysłana przez universis »

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2018, 18:12:06 pm »
Wobec powyższego trzeba kupić coś innego - co polecacie na Linux Mint 64 bit ?
I tu jest problem. Ja myślę iż dobrym pomysłem byłby jakiś nowy dział na forum w którym można aby wpisywać różne podzespoły / sprzęty poprawnie działające na linux-ie + opis  jaka firma / model / kernel  / info pewnych komend lsusb itd...ale czy nie wzięte to będzie za jakiś marketing / promocję ? Bo czytając takie tematy można się naciąć :-)
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsBluetoothUsbAdapters
Bus 002 Device 005: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
nie wiem czy to tylko taka przypadkowa informacja o sprzęcie czy że ten model jest w pełni kompatybilny z linux-em :-)
dalej pisze iż ten model potrzebuje :
Może potrzebować tej samej poprawki co Belkin: dodaj "blacklist hci_usb" do /etc/modprobe.d/blacklist.conf i dodaj "hci_usb reset = 1" do / etc / modules

Ps. ja czasami szukam takich informacji przy wyborze  z aliexpress
Tested with Ubuntu 18.04. Works fine. Plug and play, no cd or drivers installation required.
Wireless Mini USB Bluetooth CSR 4.0 Dual Mode Adapter Dongle for Windows 10 8 7 Vista XP 32/64 Bit Raspberry Pi Linux Black
ale to i tak może być loteria :-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 19:50:54 pm wysłana przez kris777 »

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 191
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2018, 18:37:56 pm »
Sorry za off top.
Bardzo dobry pomysł! :)
Na Ubu jest temat: "Drukarki, które działają", np.
U nas można by było założyć cały dział z tematami dotyczącymi: płyt głównych, kart WiFi, grafik... itd, itp. Na zasadzie, może trochę jak how to, model jeśli ok, to ok, jeśli problemowy, to od razu z rozwiązaniem podanym przez piszącego. Dział mocno moderowany, żeby się śmietnik nie zrobił.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2018, 21:47:20 pm »
Wpisałem te linie - ta druga to chyba dotyczyła katalogu /etc/modules-load.d  a w nim pliku : modules.conf - czy tak ?  Pod Linux Mint i pod win10 - jest to samo - BT widzi telefony, a Panasonic'a nie widzi, a rupieć BT z 2008 roku widzi wieżę Panasonic. Mi się wydaje że chodzi o te mody transmisji które napisałem trochę wyżej opisując własności BT tego Panasonic'a. Najchętniej bym coś kupił i z głowy by było - ale co kupić ?

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2018, 23:19:45 pm »
Wpisałem te linie - ta druga to chyba dotyczyła katalogu /etc/modules-load.d  a w nim pliku : modules.conf - czy tak ?
Nie tam wyraźnie pisze iż :
/etc/modulesmodules to plik nie folder  ale ten fix to pewnie i tak lipa bo coś czytałem że ten BT jest na czarnej liście chipset-ów made in China :-)
Swoją drogą zamówiłem taki dongle : USB Bluetooth CSR 4.0 CSR8510 z ebay  wlaśnie na chip-ie CSR 8510 ...ale będzie szedł pewnie miesiąc :-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 23:24:20 pm wysłana przez kris777 »

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2018, 05:23:02 am »
No tak - dokładnie tak - myślałem że to katalog, ale ostatecznie sie nic nie stało bo jak się okazuje ten plik modules.conf jest linkiem do pliku modules i jak zajrzałem do pliku modules to wpis "hci_usb reset = 1" już tam był (bez cudzysłowów oczywiście). Nie wiem jak "odkryć" takie dane o tym chipsecie - to jest czy się zgadzają z tym w czym nadaje Panasonic. Co do Twojego zakupu w Chinach - to kupiłeś dokładnie to samo co ja mam i stwarza mi to problem.

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2018, 20:55:57 pm »
to kupiłeś dokładnie to samo co ja mam i stwarza mi to problem.
upsss ...to lepiej nie kupujcie   ....  a ja powalczę z draniem  :-)

Offline universis

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2018, 09:56:23 am »
Wynik tej walki widzę jako przesądzony  - BT nie zagra na Panasonic'u ani na Windows ani na Linux - więc już wcześniej napisałem chciałbym coś kupić - tylko nie wiem co - może ktoś napisze jakąś sugestię ?

PS: Modyfikowałem tytuł wątku - bo nie każdy wiedział że o bluetooth chodzi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2018, 10:54:42 am wysłana przez universis »