Autor Wątek: [ROZWIĄZANY] Mało miejsca w katalogu głównym  (Przeczytany 761 razy)

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
Odp: Mało miejsca w katalogu głównym
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 28, 2018, 08:15:37 am »
No widać, że ten /var/cache jest zapychany.
Musiałbyś zaobserwować co tam tak "spamuje".
sudo du -cks /var/cache/* |sort -rnMożna też wykasować zawartość tego katalogu, ale to pomoże zapewne tylko na jakiś czas.
Lepiej namierzyć "spamera" i sprawdzić czemu tak zapycha dysk.

Co do starych jąder to u siebie trzymam 2 jądra, 1 z którego korzystam i aktualizuję i jakieś jedno stare, z którego korzystam w razie kłopotów gdy nie mogę wystartować na bieżącym.
Także proponuję usunąć te nieużywane.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2018, 08:22:18 am wysłana przez dedito »

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 1
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2018, 22:35:20 pm »
No dobra, to usunę całą zawartość katalogu /var/cache i stare jądra. Jądra usuwa się w menedżerze aktualizacji?

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 29, 2018, 12:28:25 pm »
Takie pytania zadaje się w przedszkolu ;)
Z terminala zrobiłbym to tak:
sudo apt autoremove, to polecenie usunie wszystko co system uznaje za zbędne (nieużywane zależności po usuniętych paczkach itp.), powinno też zaproponować usunięcie starych kerneli, ale patrz żeby Ci nie usunął wszystkich kerneli bo jeden chcesz zachować na sytuacje awaryjne.

Usunięcie zawartości /var/cache to raczej rozwiązanie tymczasowe, musisz namierzyć i wyeliminować źródło problemu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2018, 12:34:40 pm wysłana przez dedito »

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2018, 14:48:43 pm »
Niestety, jestem na etapie przedszkolaka. Bardzo chciałbym to zmienić, ale jestem mocno zapracowany i nie mam czasu wygrzebywać pojedyńczych informacji z netu. Gdyby była jakaś fajna książka, mógłbym powoli się w temat wgłębiać. Szczerze mówiąc, nie wiem nawet, jak podmienić jądro w sytuacji, gdyby np. po aktualizacji system nie chciał wystartować. Nie wiem też, jak namierzyć źródło problemu, który mnie spotkał, ale na tym etapie uznaję go za rozwiązany - wystarcza mi informacja, które katalogi można bezpiecznie kasować. A'propos kerneli - w tej chwili system używa wersji 4.15.0-43, mimo że w menedżerze aktualizacji widzę już wersję 4.18.0-13, ale nie ma przy nim informacji, że jest zainstalowany. Może dlatego, że jest wspierany tylko do sierpnia 2019.
Na koniec ciekawostka: przy każdym uruchomieniu komputera miałem informację, że ilość wolnego miejsca jest coraz mniejsza. Najmniejsza wartość wynosiła bodajże 400+ M, a od paru uruchomień komunikat co prawda pojawia się, ale podawana ilość wolnego miejsca jest coraz większa - na ten moment wynosi 698 M. Czyżby system miał wbudowane mechanizmy radzenia sobie z takimi sytuacjami? Poczekam jeszcze parę dni i poobserwuję, co się będzie działo. Dlatego na razie nie zamykam wątka, może będę miał coś ciekawego do dopisania.
Na razie dziękuję wszystkim, którzy zechcieli mi pomóc.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2018, 16:26:10 pm »
Namiar źródła problemu: już Ci podawałem abyś w kolejnym kroku przeskanował katalog var/cache i namierzył największy katalog, to już powinna być wskazówka gdzie szukać przyczyny problemów.

Odnośnie wyboru innych jąder: w momencie uruchamiania systemu gdy pojawia się GRUB masz możliwość wyboru innych jąder.

"Książka" i owszem jest, zerknij choćby na stopkę ciastka, czy stronę główną minta.

Nie mieszajmy jednak w wątku i ograniczmy się do jednego problemu, jak w tytule tematu.

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 01, 2019, 13:53:42 pm »
W zasadzie cała zawartość katalogu cache jest skupiona w katalogu /var/cache/apt/archives. W nim są same pliki z rozszerzeniem .deb. Wygląda to tak, jakby pliki instalacyjne nie były kasowane po wykorzystaniu.

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 01, 2019, 14:19:40 pm »
Dzięki komendzie "autoremove" oraz usunięciu starych jąder odzyskałem dużo miejsca. Jądra usuwałem poprzez managera aktualizacji, ponieważ autoremowe usunął (bez pytania) tylko całkiem stare jądra. Katalogu cache nie mogę oczyścić - wiąże się to najprawdopodobniej z uprawnieniami, tego jeszcze nie rozgryzłem.
Nawiasem mówiąc, pytałem tutaj dwukrotnie o różnicę pomiędzy rootem, su i administratorem, ale nie uzyskałem jasnych odpowiedzi. Ostatnio w terminalu chciałem podać hasło su, który, jak rozumiem, jest inną nazwą roota. Wpisałem hasło, jakie podałem podczas instalacji systemu, ale uwierzytelnienie się nie udało. Wg mnie powinno być to hasło najwyższego dostępu, czyli hasło roota, ale najwyraźniej czegoś nie rozumiem.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 01, 2019, 17:09:04 pm »
Aby usunąć zawartość /var/cache musisz to robić jako root.
Możesz to zrobić z poziomu terminala (przez su lub sudo, potem ewentualnie menadżer mc) lub z poziomu graficznego menadżera plików, uruchamiając go jako root (poprzez gksudo lub pkexec)
root - konto użytkownika z pełnym dostępem do systemu
su - komenda uruchamiająca polecenie z poziomu innego konta/grupy (wywołana bez argumentów przechodzi na konto roota)
administrator - to zwyczajowe określenie konta o wyższych uprawnieniach (np. root)
W razie problemów z su, spróbuj sudo su i wtedy nadaj sobie hasło.

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 01, 2019, 18:14:53 pm »
Na Linux Mint hasło które tworzyłeś przy instalacji to oczywiście hasło dla administratora czyli root-a ale dla użytkownika o nazwie / loginie którą utworzyłeś. W systemie Linux Mint żeby w terminalu mieć te uprawnienia wpisujesz:
sudo su i podajesz to hasło :-)
Na Debianie i niektórych innych distrach linux-a opartych na Debian-ie jeśli dobrze pamiętam  nie instaluje się wraz z systemem sudo więc ta komenda nie działa a hasło / uprawnienia  dla admina w terminalu uzyskujesz wpisując tylko:
suNa Linux Mint możesz też to osiągnąć wpisując / nadając hasło dla użytkownika root
sudo su
passwd root
I na Debianie też można doinstalować sudo  ....

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 01, 2019, 19:05:15 pm »
Ja próbowałem samo "su", w innych wersjach działało. Dziękuję bardzo, wreszcie mi to ktoś wytłumaczył jak chłop krowie na rowie :)
Mam jeszcze jedną sprawę w tym temacie, może pociągniemy od razu, żeby nie zakładać nowego wątka. Otóż całkiem niedawno przeszedłem na laptopa, dotąd preferowałem komputer stacjonarny. Wymontowałem sobie z niego dysk, podłączyłem do laptopa i ... oczywiście zonk. Nie mam do niczego uprawnień. Daaawno temu miałem podobną sytuację, dwa dni kombinowałem jak koń pod górę i  coś wymyśliłem, ale nawet wtedy, na drugi dzień po sukcesie, nie potrafiłbym tego powtórzyć. Możecie jeszcze coś w tym temacie podpowiedzieć?

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 01, 2019, 19:34:46 pm »
Nie mieszajmy. Załóż nowy wątek.
Jeśli ten został rozwiązany to wypadałoby napisać krótkie podsumowanie i odpowiednio oznaczyć wątek.

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 01, 2019, 22:45:49 pm »
W moim przypadku rozwiązaniem okazało się:
1. Zastosowanie polecenia: #sudo apt autoremove#
2. Ręczne odinstalowanie starych jąder (tych, które pozostały po wykonaniu pkt. 1)
3. Ręczne usunięcie plików z katalogu /var/cache
W zasadzie wszystkie zbędne pliki znajdowały się w katalogu /var/cache/apt/archives. Wszystkie miały rozszerzenia .deb. Zgodnie z moją skromną wiedzą  są to pliki czy też paczki instalacyjne, więc ktoś z większą wiedzą mógłby się może zastanowić, dlaczego nie są one automatycznie usuwane.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w rozwiązanie mojego problemu.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
Odp: Mało miejsca w katalogu głównym ROZWIĄZANY
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 02, 2019, 07:43:37 am »
Do czyszczenia /var/cache/apt/archives używaj co jakiś czas menadżera pakietów (apt, apt-get, aptitude) z opcją clean lub autoclean.
Przykład z apt-get:
apt-get clean
W przypadku szybkiego łącza można pomyśleć nad cyklicznym czyszczeniem cache apt.

Z manuala apt-get:
clean
           clean clears out the local repository of retrieved package files.
           It removes everything but the lock file from
           /var/cache/apt/archives/ and /var/cache/apt/archives/partial/.

autoclean (and the auto-clean alias since 1.1)
           Like clean, autoclean clears out the local repository of retrieved
           package files. The difference is that it only removes package files
           that can no longer be downloaded, and are largely useless. This
           allows a cache to be maintained over a long period without it
           growing out of control. The configuration option
           APT::Clean-Installed will prevent installed packages from being
           erased if it is set to off.

autoremove (and the auto-remove alias since 1.1)
           autoremove is used to remove packages that were automatically
           installed to satisfy dependencies for other packages and are now no
           longer needed.

Offline mapal

• Miętowa sadzonka
  • **
ROZWIĄZANY: Aktualizacja niemożliwa po czyszczeniu dysku.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 07, 2019, 19:17:27 pm »
Witam,
po oczyszczeniu dysku nie można zaktualizować systemu.
Dostaję taki momunikat:
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/cache/apt/archives/lock - open (2: Nie ma takiego pliku ani katalogu)
E: Nie udało się otworzyć deskryptora pliku -1
E: Nie można zablokować katalogu pobierań
Jedną z czynności, które wykonałem, było czyszczenie katalogu /var/cache. Zastanawiam się, czy nie wylałem dziecka razem z kąpielą.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2019, 07:01:16 am wysłana przez dedito »

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
Odp: Aktualizacja niemożliwa po czyszczeniu dysku.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 07, 2019, 20:53:16 pm »
może :
sudo apt-get autoremove && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean