Autor Wątek: [solved] Płyta MSI nowa instalka LM 9.1  (Przeczytany 186 razy)

Offline rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 18
[solved] Płyta MSI nowa instalka LM 9.1
« dnia: Styczeń 12, 2019, 07:12:27 am »
Kupiłem w końcu nowego lapka, tym razem ze stajni MSI (tak jakoś mnie przekonał) i mam prozaiczny, debilny wręcz problem. Mam na penie wypalonego minta 19.1, chciałem go postawić ale:
po odpaleniu wchodzę F11 w tryb wyboru booting device i mam do wyboru:
- windows booting menager (default jedyny słuszny)
- uefi kingston data traveler (z mintem)
- uefi network ipv4
- uefi network ipv6
I teraz po wybraniu pena nic się nie dzieje. Podejrzenie mam takie, że powinienem wyłączyć wszystkie fast i secure booty, ale za cholerę nie wiem gdzie wejść w ustawienia, próbowałem wszystkich funkcyjnych, ale za każdym razem startuje win menager, prezentuje dyski i daje do wyboru esc albo any key, w obu przypadkach dostaję "shell:>" i koniec pieśni.
Jak pominąć na płycie MSi default boot order, wejść w ustawki i go wyłączyć żebym mógł wystartować z pena? nawet nie wiem jaki klawisz bo mi startuje win mgr od razu. Przy odpaleniu nie mam nigdzie komunikatu typu press F2 to enter setup, F3 to coś tam jeszcze itd. Nie ma tego i nie wiem.

I pytanie skojarzone: lepiej postawić na uefi jak jest możliwość czy zostać na legacy jednak?
Dodatkowo do lapka miałem dołączone info, że są na dysku jakieś serowniki msi i żeby tej partycji nie ruszać za żadne skarby. Ale moje podejrzenie jest jednotorowe. Że są to stery pod taki system jaki zalecają tam stawiać jako jedyny, najlepszy i wyłączny. A ja mam inny plan, to hmmm... może jednak je wywalić? ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2019, 15:29:58 pm wysłana przez rrico »
----------------------
Linux Mint 19.1 Mate x64 | MSi GV8RE
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
Odp: Płyta MSI nowa instalka LM 9.1
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2019, 08:19:32 am »
1. Model laptopa, a jak to tajemnica to udaj się na stronę producenta i ściągnij manual, tam będzie informacja jak wejść do BIOS/UEFI.
2. Wybór UEFI vs Legacy to wybór użytkownika. Jeśli dysk ma układ partycji GPT to wybrałbym UEFI.
3. Partycję ze sterownikami można zachować, wykonując obraz/kopię. Do Minta raczej się nie przyda.

Offline rrico

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2019, 12:26:06 pm »
1. MSI GV72, intel core i7, nVidia geeforce 1060, SSD 480MB (na root, swap)+ HDD 1TB (na home), 32 ramu.
2. Jest taka opcja, i tak wybrałem czyli przy tym zostanę.
3. Oprócz minta nie przewiduję innych systemów spoza rodziny linuxowej, ew. inne distro.

Przy 32MB ramu swap ma sens w ogóle jako partycja?

Na ten moment obadałem jeszcze DEL i weszło, wyłączyłem secure boot i ustawiłem kolejność bootowania. Ale nie startuje, może obraz skopałem (bo nie sprawdzałem MD5, sprawdzę i dam znać). Czyli standard u mnie, zawsze obrazy jakoś felernie się pobierają.

edit
Sprawdziłem sumy i się zgadzały (dla cinnamona i mate), czyli pendrive powinien być ok, to już nie wiem co.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2019, 13:06:52 pm wysłana przez rrico »
----------------------

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2019, 13:07:26 pm »
Co do swapa, czy w tych nowszych mintach nie ma już pliku swap jak w Windows?
W każdym razie przy 32GB RAM, jeśli nie hibernujesz lub nie wykonujesz jakiś prac wymagających dużo RAM to jest on zbędny.

Co do braku "bootowania".
Wróżek tu nie ma.
Jak nie wyjaśnisz:
- skąd pobrałeś obraz,
- jak go sprawdziłeś,
- jak przygotowałeś,
to sobie możemy tu wróżyć z fusów i strzelać na ślepo.

PS. przy tylu postach, powinieneś już znać pewne zasady forumowe.

Offline rrico

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2019, 13:21:20 pm »
Obraz był z oficjalnej strony minta, pobrany przez torrenta, weryfikacja tak samo wg wskazówek tam, pod każdą wersją (aczkolwiek pliczek sha256sum.txt i *txt.gpg odnoszą się do wszystkich wersji). Przed momentem zrobiłem sumy kontrolne i się zgadzają z tym plikiem, dla 2 środowisk które biorę pod uwagę. Wrzucałem go na żywca jako iso na pena, spod linuxa.
Secure boot mam disabled, priority na kingstona, widzi go ale nie startuje, zaraz za nim wchodzi win menager z twardziela (bo tak to sprytnie przewidzieli, że każdy będzie stawiał windowsa). Muszę jeszcze zobaczyć co tam w biosie siedzi, może jeszcze jakaś opcja.
----------------------

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2019, 13:39:19 pm »
Wrzucałem go na żywca jako iso na pena, spod linuxa.
a co to dokładnie oznacza :-) ... nagrywasz plik .iso np. znanym i popularnym programem z Minta mintstick ?
A próbowałeś sprawdzić w ogóle czy pendrive z jakimś innym programem ( nie koniecznie  instalacyjnym systemu - LiveCD) uruchomi się / z boot-uje ?.... np. pierwsze z brzegu : CloneZilla-live.iso ...itd
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2019, 13:42:42 pm wysłana przez kris777 »

Offline rrico

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2019, 15:29:32 pm »
Rozwiązałem tak, że podmieniłem pena na innego, faktycznie coś z nim było nie tak. Etcherem wypaliłem iso i poszło, właśnie idzie instalka także jest ok.
----------------------