Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: [solved] HP Pavilion DV6-2190us, a linux..  (Przeczytany 4455 razy)

ScorpionX

• Gość
[solved] HP Pavilion DV6-2190us, a linux..
« dnia: Sierpień 02, 2010, 16:00:37 pm »
Witam serdecznie ^^

Nie było mnie spory kawałek czasu z racji na wyjazd do Niemiec, ale już powracam i to od razu z mocnym pytaniem :) Mianowicie zakupiłem laptopa firmy HP, a konkretnie model Pavilion DV6-2190us. Zamierzam teraz postawić sobie na nim linuxa zamiast obecnego na dysku windows 7. Z tym nie powinno być żadnych problemów, jednak są dwie rzeczy, które mnie zastanawiają:

1. dotykowy panel umożliwiający kontrolę dźwięku i sieci wifi..
2. zintegrowany program HP MediaSmart (wydzielony na osobnej partycji) obsługiwany za pomocą pilota, który to umożliwia oglądanie filmów z płyt czy słuchanie muzyki ze swojej kolekcji (coś na wzór Media center tylko pod postacią kilku osobnych programów)

Czy wyżej wymienione "elementy" da radę uruchomić bez problemów (bądż też przy użyciu konkretnych sterowników) pod kontrolą systemu Linux Mint (bądź innej "odmian" Ubuntu)?

Z góry dziękuję za odpowiedź ^^
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2010, 19:57:41 pm wysłana przez ScorpionX »

Offline mariom

• Siewca Mięty
  • Miętowa sadzonka
  • Punkty: 0
  • zbanowany
    • blog
Odp: HP Pavilion DV6-2190us, a linux..
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2010, 16:06:36 pm »
Nie wiem jak na Mincie i tym laptopie, ale dotykowy panel w Packard Bell TJ45 działał "out of the box" na Ubuntu Netbook Remix, który rodzicom zainstalowałem.
x---→ blog

Offline Tracerneo

• Gentoo User
  • Siewca Mięty
  • Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Linux Mint 17
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2010, 20:21:05 pm »
2. Jeśli program pracuje na poziomie BIOSu to powinno działać. Gorzej jeśli pracuje pod kontrolą Windowsa. Wtedy musiał byś poszukać wersji na Linuksa na stronie producenta lub użyć np. Wine albo zamienników.

ScorpionX

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2010, 21:06:22 pm »
Rozkminiłem nieco zasadę tego całego MediaSmart i ogólnie jest to takie podrasowany Media Center tylko podzielony na osobne programy. Znaczy jest jedno główne menu, w którym wybieramy czy chcemy przejść do "panelu" filmów, czy muzyki i wtedy osobno odpalany jest konkretny program. Całość odpala się na fullscreenie i prezentuje się jak taki właśnie Media Center :)

Jednak spod biosu nie ma możliwości ruszenia, tylko i wyłącznie po uruchomieniu systemu. Choć.. jeszcze pokombinuję, bo z jakiejś racji na osobną partycję musiał zostać wydzielony :) Jeśli to nie pójdzie to odpuszczę sobie - nie mam jakiejś szczególnie wielkiej potrzeby na posiadanie takiego "cuda". Byleby tylko pilocik jako tako funkcjonował w podstawowych programach typu vlc to byłbym zadowolony.

Offline aras

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 756
  • linux to linux
    • http://cojesturokiem.blogspot.com
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2010, 21:30:36 pm »
ściągnij sobie minta livecd
a tam zainstaluj sobie xmbc i jak cos jeszcze trzeba do obsługi pliota i try it
z linuxem jak z kobietą, musisz zaakceptować wady i zalety, jak chcesz sobie poużywać ;)

ScorpionX

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2010, 16:46:17 pm »
Po wnikliwej obserwacji, przejrzeniu sporej liczby for i zainstalowany równie dużej liczby programów mogę niejako zdać krótki raport - może komuś się przydadzą informacje ;)
- panel dotykowy działa bez najmniejszych problemów od razu po instalacji systemu
- pilot odpowiedzialny za sterowanie multimediami działa w 75% (nie obyło się bez aktualizacji biosu laptopa) część przycisków jest po prostu nie sprawna, ale te najważniejsze typu play czy stop działają
- program MediaSmart, o którym wspominałem niestety działa tylko pod windą - sterowników czy osobnej wersji pod linuxa nie przewidziano
- kamerka internetowa również działa bezproblemowo

Poza tym pozostałe elementy składowe systemu jak i laptopa działają w 99% sprawnie (przynajmniej na ten moment). Ostatni mankament jaki pozostał do rozgryzienia to sprawienie by laptop w momencie podłączenia słuchawek przerzucał wyjście dźwięku na te słuchawki i wyciszał głośniki.. Póki co stoję na tym, że po podłączeniu słuchawek dźwięk słychać zarówno z nich jak i z głośników...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2010, 19:57:22 pm wysłana przez ScorpionX »