Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Małe uwagi na szybko, po instalacji LMDE na dysk twardy  (Przeczytany 28739 razy)

Offline ggl

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Mate
Odp: Małe uwagi na szybko, po instalacji LMDE na dysk twardy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 11, 2010, 20:27:43 pm »
[quote author=DadaD link=topic=1912.msg16771#msg16771 date=1284198083]
Thunderbird jest w języku angielskim należy go spolonizować.

apt-key add -

[/quote]

FireFox, Open Office  także po ang.

Walczę z kluczami po tej komendzie apt-key add - to zawsze trwa tak długo ? Czekam już z kwadrans i nic.

Poległem na uruchomieniu drukarki Brother DCP-115C żaden sposób znany z ubuntu nie zadziałał coś jest chyba ze
sterownikami nie tak. Skaner działa a drukarka ni hu..hu.
Wyrzuca mi coś takiego.

grzes@dom-desktop ~ $ dpkg -i --force-all  mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb
dpkg: operacja wymaga uprawnień zapisu/odczytu sekcji stanu dpkg
grzes@dom-desktop ~ $ sudo dpkg -i --force-all  mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb
(Odczytywanie bazy danych ... 116144 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Przygotowanie do zastąpienia mfc210clpr 1.0.2-1 (wykorzystując mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb) ...
Rozpakowanie pakietu zastępującego mfc210clpr ...
Konfigurowanie mfc210clpr (1.0.2-1) ...
mkdir: nie można utworzyć katalogu `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chown: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chgrp: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so.1.0': Plik istnieje
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so.1': Plik istnieje
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so': Plik istnieje
grzes@dom-desktop ~ $ dpkg -l | grep Brother
ii  brscan2                              0.2.5-1                              Brother Scanner Driver
ii  mfc210clpr                           1.0.2-1                              Brother lpr Inkjet Printer Definitions
grzes@dom-desktop ~ $

Może ktoś mi cos zasugeruje bo siedzę od 10 rano i już brak mi pomysłów  :-\
Sorki za wygląd , ale nie mam pojęcia jak się wrzuca takie ładne ramki z terminala.
Jednym słowem nie polecam absolutnie zielonym listkom, oj nie, nie na pierwszy kontakt z linuxem.  ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2010, 20:48:20 pm wysłana przez ggl »

Offline Enlik

• Siewca Mięty
  • Miętowa sadzonka
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2010, 00:39:51 am »
To?Klikasz kratkę (powyżej pola do wpisywania tekstu, nie pod „szybką odpowiedzią”) albo ręcznie wpisujesz [ code ] ... [ /code ] (bez tych spacji).

Co do problemu, jest tam program gdebi lub gdebi-gtk? Może nim by się dało.
Paczka albo nie jest zgodna z dystrybucją, albo są błędy ze względu na brak zależności - powyższe je rozwiązują...

W każdym razie - jeśli to się zainstalowało, ale nie do końca - spróbuj teraz dać - z uprawnieniami roota (w Ubuntu i „zwykłym” Mincie z sudo, tutaj pewnie też):
apt-get -f install
- Wybrałeś czerwony czy zielony?
- Tak.

Offline ggl

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2010, 13:55:53 pm »

Co do problemu, jest tam program gdebi lub gdebi-gtk? Może nim by się dało.
Paczka albo nie jest zgodna z dystrybucją, albo są błędy ze względu na brak zależności - powyższe je rozwiązują...

W każdym razie - jeśli to się zainstalowało, ale nie do końca - spróbuj teraz dać - z uprawnieniami roota (w Ubuntu i „zwykłym” Mincie z sudo, tutaj pewnie też):
apt-get -f install

Gdebi sam doinstalowałem wczoraj i tylko dzięki niemu udało się zainstalować paczki sterowników.
Niestety coś z tymi sterownikami do Brothera MFC210C jest nie tak, nie chcą działać na debianie, pod ubuntu wszystko
śmiga.
Swoja drogą to brak gdebi to moim zdaniem niedopatrzenie albo świadome działanie twórców w celu zabezpieczenia przed instalacją
ubuntowych paczek.  Sam sie przekonałem, że nie wszystko chce działać po zainstalowaniu paczki spoza dostępnych przez synaptica
np. moje sterowniki do brothera, bardzo fajny programik ejector (do odmontowania pendriva), za to działa dobrze program viewnior (minimalistyczna
przeglądarka zdjęć).
Powoli pouczymy się debiana i bedzie dobrze  ;) Narazie  (po 24 h) mam wrażenie, że system jest o wiele lżejszy i szybszy  od ubuntowego gnome LM9 ale nie tak szybki
jak Lxde.

Offline DadaD

• Siewca Mięty
  • Miętowy liść
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2010, 15:26:19 pm »
Nie mam doświadczenia z urządzeniami wielofunkcyjnymi.
Urządzenie jest produkowane od kilku lat i na stronie http://welcome.solutions.brother.com/bsc/public_s/id/linux/en/evaluation.html twierdzą że pod Debianem powinna chodzić.
Przejrzyj stronę Brother i ewentualnie Debiana rozwiązanie powinno być bo urządzenie nie jest egzotyczne.

A sprzęt zdarza się, że pod różnymi dystrybucjami sprawia problemy i nie tylko pod  Linux ale i pod Windows także.
Mam urządzenia które nie działają np karta TV.

pozdrowienia
Grube drzewo wyrasta z cienkiego jak włos pędu. Dziewięciopiętrowa wieża wyrasta z nieznacznego wzniesienia. Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku.
Lao-Tsy

Offline stefan1948

• Rodzina Linux Mint
  • Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 1600
  • Uczestnik Pierwszego Zlotu Linux Mint
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 12, 2010, 15:34:39 pm »
Na forum sir_lucjan zamieścił instrukcję instalacji brothera , więc kuknij tam
http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,1443.msg12258.html#msg12258
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2010, 15:36:36 pm wysłana przez stefan1948 »
Linux to wolność.

Offline ggl

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:11:09 pm »
Dzięki chłopaki za wsparcie radami, już kilka razy instalowałem tę drukarkę pod różnymi Mintami wg. wspomnianych rad
ale tym razem coś nie idzie za dobrze.
Jeszcze powalczę z tematem ale mam podejrzenia co do paczki sterowników które podaje Brother.
grzes@dom-desktop ~/Pobrane $ cd ~/Pobrane
grzes@dom-desktop ~/Pobrane $ sudo dpkg -i --force-architecture mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu mfc210clpr.
(Odczytywanie bazy danych ... 116810 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowanie mfc210clpr (z mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb) ...
Konfigurowanie mfc210clpr (1.0.2-1) ...
mkdir: nie można utworzyć katalogu `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chown: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chgrp: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/MFC210C': Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so.1.0': Plik istnieje
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so.1': Plik istnieje
ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libbrcompij2.so': Plik istnieje
grzes@dom-desktop ~/Pobrane $ sudo dpkg -i --force-architecture cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu cupswrappermfc210c.
(Odczytywanie bazy danych ... 116826 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowanie cupswrappermfc210c (z cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb) ...
Konfigurowanie cupswrappermfc210c (1.0.2-3) ...
touch: nie można dotknąć `/usr/share/cups/model/brmfc210c_cups.ppd': Nie ma takiego pliku ani katalogu
/usr/share/cups/model/brmfc210c_cups.ppd: Nie ma takiego pliku ani katalogu.
dpkg: błąd przetwarzania cupswrappermfc210c (--install):
 podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 1
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 cupswrappermfc210c
grzes@dom-desktop ~/Pobrane $
Usuwałem wszystko przez synaptic i instalowałem od początku, ale bez efektu. Chyba się pomęczę tak jak jest
i poczekam , aż ktoś profesjonalnie powalczy z tematem pod LMDE.
Dzięki Enlik udało się  :D jak widac wyżej.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2010, 16:47:06 pm wysłana przez ggl »

Offline Enlik

• Siewca Mięty
  • Miętowa sadzonka
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2010, 23:47:53 pm »
Nie ma sprawy, ale ja tam wyżej widzę jeno błędy. ;)
- Wybrałeś czerwony czy zielony?
- Tak.

Offline aras

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 756
  • linux to linux
    • http://cojesturokiem.blogspot.com
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 13, 2010, 01:09:45 am »
zainstaluj cups, może być potrzebny też gutenprint i potem sterowniki
touch: nie można dotknąć `/usr/share/cups/model/brmfc210c_cups.ppd': Nie ma takiego pliku ani katalogu
/usr/share/cups/model/brmfc210c_cups.ppd: Nie ma takiego pliku ani katalogu.

może pomoże
z linuxem jak z kobietą, musisz zaakceptować wady i zalety, jak chcesz sobie poużywać ;)

Offline lawojku

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 18, 2010, 12:56:29 pm »
Zainstalowałem w końcu LMDE, ale tylko na dwa dni, moje wrażenia:
System dość szybki, aktualizacja przebiega bez problemów, synaptic, menadźer oprogramowania są i działają sprawnie.
Problemy: po zainstalowaniu sterownika do nvidia miałem kłopot z rozdzielczością, sterownik jej nie rozpoznał, co w ubuntu mi się nie zdarzyło. Musiałem ręcznie zmienić rozdzielczość w nvidia-settings, a następnie to potwierdzić w ustawieniach monitora.
Czcionki, tak jak myślałem, gorzej z ich wyglądem, po odpowiednich ustawieniach dotyczących wygładzania lub jego braku wyglądały całkiem nieźle, ale niestety nie tak dobrze jak w ubuntu, jest drobna różnica, dla wielu pewnie mało zauważalna, ja jestem na to wyczulony, taki defekt humanisty i zamiłowania do literek;).
Instalacja dodatkowego oprogramowania: zainstalowałem gdebi, wygodniej. Picasa 3 poszła gładko, niestety w repozytoriach dodatkowych jest tylko starsza wersja, a trójka jest niezastąpiona, jeżeli się używa do przesyłania zdjęć na serwer, starsze wersje mają z tym kłopoty.
Zainstalowałem też chrome. Ta instalacja ma to do siebie, że dodaje do dystrybucji nowe repozytorium. Owszem działała, ale wyświetlał się przy aktualizacji jakiś komunikat, którego nie bardzo rozumiałem, zdaje się, że możliwość aktualizacji google-chrome była zablokowana, pewnie dla debianowców to pikuś, ale już nie dochodziłem sedna.
Sprawdziłem kilka rzeczy w repo, są programy, które w ubuntu trzeba dociągać, np.shotwell, xbmc itd. Nowsze wersje multimediów, frefoxa, thunderbirda.
Tyle, że firefox wcale nie chodzi szybciej, tak samo wolno jak w ubuntu. Nie mogłem znaleźć sposobu, że dodać jakieś repo dla chromium-browser, ale na pewno jest taka możliwość.
Compiz ma jakoś tam mniej opcji, coś pewnie trzeba doinstalować.

No cóż, na razie wróciłem do ubuntu, bo tu wszystko, co mi potrzeba wiedzieć - wiem, albo raczej nie wszystko, a wystarczająco dużo;).

Zastanawiam się jednak nad zmianą, może jeszcze raz spróbują LMDE, a trochę też podczytuję o Sabayon, bardziej mi zależy na dystrybucji ciągłej, bo zapowiada się coraz mniej czasu na siedzenie przy kompie i konfigurację.
To tyle z wrażeń.

Ten sam post umieszczam na forum ubuntu, w podobnym temacie.

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
  • Punkty: 25121
    • >>>Click me!<<<
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 18, 2010, 15:43:35 pm »
Tyle, że firefox wcale nie chodzi szybciej, tak samo wolno jak w ubuntu. Nie mogłem znaleźć sposobu, że dodać jakieś repo dla chromium-browser, ale na pewno jest taka możliwość.
Dodaj:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ sid main non-free contribZainstaluj, tylko nie aktualizuj systemu!

υωαgα α∂мιи !!! вαиαмι иαριєя∂αℓα !!!

Offline aras

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 756
  • linux to linux
    • http://cojesturokiem.blogspot.com
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 19, 2010, 23:39:25 pm »
i to mi się własnie w debianach nie podoba :D czy chcesz zaaktualizować, niechcący tak, a potem przywracać wszystko do normy
z linuxem jak z kobietą, musisz zaakceptować wady i zalety, jak chcesz sobie poużywać ;)

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 20, 2010, 07:00:59 am »
Bo to jest kolejna wersja systemu, bardziej dla developerów.

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 20, 2010, 16:52:12 pm »
Teraz wszystko działa, przestowałem z tym repo.

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 20, 2010, 17:08:43 pm »
Jak nic w systemie nie ma.