Autor Wątek: Dlaczego zaczalem z linuxem????  (Przeczytany 15570 razy)

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 191
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Dlaczego zaczalem z linuxem????
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 24, 2018, 20:53:26 pm »
bajbor
Co to? Plecak? Taczka? Nosidło na cegły? ;)

Trzech największych ostatnio gadułów na forum wyznało grzechy. A pozostałe osoby? Zbyt prozaiczne powody? C'mon!
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline Ender

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 24, 2018, 23:33:57 pm »
Dlaczego..., bo miałem pirackie Xp i chciałem legalny system, a o Linuksie krążyły legendy. 2009r, kupiłem sobie Mandrive na płycie na allegro razem z książką o Linuksie. Pamiętam, że zacząłem zgrywać pliki, rozmawiałem z kumplem na gg, obaliliśmy dwie butelki wina i formatowałem dysk i stawiałem Pingwina po raz pierwszy. Cóż ja się odnalazłem (dużo nie potrzebowałem), reszta rodziny niekoniecznie. Póżniej był Mint 13 polska edycja unofficial, no i tak to leci. Ostatnie pół roku poprzeglądałem sobie różne distra jedne lepsze dla mnie, inne mniej. Mint ma wszystko czego potrzebuję pod ręką. Nie jestem jeszcze pewien jakie środowisko pasuje mi najbardziej XFCE czy Mate. No chyba, że na nowym kompie posawię sobie cynamonka, ale stabilność ważniejsza niż wygląd, a różne opinie czytam. Ostatnio mocno zaintrygował mnie Slackware 14.2 Plasma5, inne systemy na Slacku były szybkie i stabilne, więc kto wie, może kiedyś porzucę Minta na rzecz Slacka.

Offline rrico

• Punkty: 20
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 25, 2018, 08:24:11 am »
@Ender: to co, bałeś się na trzeźwo stawiać? :)
@YB3: bajbor to taki sporszy kamień wielkości gdzieś tak człowieka albo co. Taki, wiesz, humor łódzki jak to się na forum przyjęło ;). Nie wiem, może to regionalizm ale raczej nie.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline Ender

« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 25, 2018, 08:39:24 am »
Tak się złożyło jakoś, zamiast piwka latem było winko wytrawne dla smaku, a że się przyjemnie gadało i trochę trwało zanim pokopiowałem, to tak wyszło ;). Plus taki, że po jakims czasie Minta zainstalowałem na laptopie mojej mamy, bardzo go sobie chwali i brat również, ale to już hmm 2013r. chyba.

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 25, 2018, 18:36:36 pm »
@YB3: bajbor to taki sporszy kamień wielkości gdzieś tak człowieka albo co. Taki, wiesz, humor łódzki jak to się na forum przyjęło ;). Nie wiem, może to regionalizm ale raczej nie.
Chyba regionalizm, w okolicach Lublina takiego określenia nie słyszałem.
Wracając do tematu... legalność systemu ważna sprawa. Chyba większość z nas ma w tej kwestii coś za uszami. To jest właśnie piękne. Za darmochę, na legalu i w 95% pokrywa zapotrzebowanie użytkownika (pomijam gry) na soft.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline pompio

• Punkty: 0
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 25, 2018, 19:48:28 pm »
Ja też mialem kilka podejść do linuxa. Pierwszy to chyba był SUSE. Wiele razy się poddawałem, ponieważ nie potrafiłem skonfigurować internetu. A że młody już nie jestem (50+) ;), to umysł nie ogarniał. :)
A dlaczego linux?
Wśród wszystkich moich znajomych, tych młodych i tych starszych nie było nikogo, kogo by ciągnęło do poznawania linuxa. To ja postanowiłem błysnąć. Pomyślalem sobie, że będę wśód nich oryginalny. :) Też tak było.
Ale chyba ważniejsze stało się dla mnie to, że chyba poczułem się zmęczony tymi lewymi systemami. Lewe seriale, cracki, itd., itp. Powiedziałem dość. I kiedyś, przypadkiem natknąlem się na minta. Zainstalowałem na lapku. Ku mojemu zaskoczeniu, wszystko pięknie działa. W gry nie gram, więc mi tego nie brakuje. I tym sposobem ponad dwa lata temu całkowicie pozbyłem się windowsa.
Na moje nieszczeście, ze względów zawodowych musiałem do niego powrócić w tym roku. Ale, ale... :) Nie instalowałem go, tylko używam czasami lapka mojej Pani. ;)
Generalnie bardzo mi się podoba Mint. Nie byłbym zadowolony, gdyby to forum zostało zamknięte.
Ot cała prozaiczna historia w wielki skrócie. ;)
 :)

Offline rrico

« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 26, 2018, 09:45:49 am »
No to z tym błyszczeniem miałeś swoje 5 minut a teraz masz zadanie: przekonwertować tych innowierców na jakiś sensowny system :)
Zauważyłem że ludzie, jak już zobaczą inny system, to się nawet interesują.
----------------------

Offline Ender

« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 26, 2018, 12:40:39 pm »
A ja się zastanawiam co lepsze Mate, czy XFCE, miałem toi to i w sumie nie mogę się zdecydować. Mate ładne, ale Xfce wydaje się szybsze i stabilniejsze. Nie powiem spodobała mi się też Plasma5, którą uruchomiłem w slackware Live, szkoda, że Mint nie ma Plasmy oficjalnie, tylko pewnie trzeba będzie kombinować jak KDE już nie będzie. Właśnie gdybym chciał sobie taką Plasmę zainstalować bezpiecznie, to jaką i jak żeby się nie rozpieprzyło, bo ogólnie jak się miesza, przenosi z jednego na drugi to mam wrażenie, że wcześniej czy później coś padnie. Co innego jak jest od zera z tym co chcemy np. LQXt

Offline vytautas

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 27, 2018, 08:03:47 am »
Ja po blisko 20 latach korzystania z windowsa  przeniosłem się  na linux  na początku marca tego roku. Moje okienka stały się dla mnie naprawdę irytujące. Komputer nie zawsze chciał przejść w stan uśpienia, jak już się uśpił to w nocy o godzinie pierwszej wzbudzał się sam z siebie (w ustawieniach karta sieciowa miała zabronione wzbudzać pc). Po formacie komputer chodził płynnie przez krótki czas. Winda (jak patrzyłem po ip) łączył mi się z dziwnymi lokalizacjami jak Afganistan czy Arabia Saudyjska. Na pingwinie korzystam z komputera w taki sam sposób jak na windows ,przeglądam te same strony używam tych samych programów czyli: firefoxa, ffmpeg, kodi, vlc, mkvtoolnix i nie ma problemów :). Dodam że przez pewien czas w akcie desperacji :) używałem samego legalnego oprogramowanie i bolączki też występowały. A mój ostatni windows to 7 aktualizowany do 10. 

Offline rrico

« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 27, 2018, 08:32:42 am »
Nooo, faktycznie akt desperacji to musiał być ;), ale przynajmniej już masz prostsze przyjemniejsze życie. Wątpię czy na forum jest ktoś, kto nie "irytował" się z powodu windowsa, tym bardziej na legalu, jak były te same problemy co na piratach.
----------------------

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 27, 2018, 10:58:59 am »
To może lepiej dopisać co ja potrafię z Linuxem zrobić 8) Gdyż zainstalować i używać to nie sztuka. Chociaż niektórzy jak zainstalują Kali to myślą, że są "hakierami".

No ja potrafię Googlować, a więc z poradnikiem zrobię dużo.

Offline pompio

« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 27, 2018, 18:27:19 pm »
No to z tym błyszczeniem miałeś swoje 5 minut a teraz masz zadanie: przekonwertować tych innowierców na jakiś sensowny system :)
Zauważyłem że ludzie, jak już zobaczą inny system, to się nawet interesują.

:)
Nawet dłużej niż 5 minut. :) Jakieś 1,5 roku temu przeniosłem się do innego miasta, więc tam pozostali "twardzi windowsowi" ;) Z tego co wiem, nie mają ochoty nic zmieniać. :)

Nooo, faktycznie akt desperacji to musiał być ;), ale przynajmniej już masz prostsze przyjemniejsze życie. Wątpię czy na forum jest ktoś, kto nie "irytował" się z powodu windowsa, tym bardziej na legalu, jak były te same problemy co na piratach.

Ja to zawsze miałem wrażenie, że te legalne gorzej działały niż piraty. ;)

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 27, 2018, 20:17:18 pm »
Halo! Nie rozwadniajcie tematu mości Panowie.
Miały tu być wynurzenia użytkowników starych i nowych. Niech tak zostanie.
LU#586742

Offline rrico

« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 29, 2018, 09:07:04 am »
Ja jeszcze dopowiem, że miałem kiedyś taki legalny system (jeden, nawet miał seriala na spodzie lapka - niebywałe) ale skończył wsparcie. To właśnie głównie z tego powodu zacząłem kombinować które inne systemy brać pod uwagę. Musiało to być coś, co jestem w stanie postawić możliwie bezkolizyjnie, na legalu, w miarę szybko (bo był mi potrzebny po prostu). Nie ukrywam że chciałem wreszcie coś, przy używaniu czego nie wejdą mi chłopaki o 5 rano i nie zabiorą dysku. Mam niby rezerwowy jakiś 500GB, wydłubałem z ps4, ale nie przypinałem na razie i jest bez systemu.
No i tak mnie zniosło w stronę linuxową, jeszcze mnie kupel trochę oświecił (przeszkolenie w czasie 1 zaglądania przez 5min przez ramię).
Brałem pod uwagę takie distra: 1.ubuntu (jeszcze nie wiedziałem o flavours), 2.androida (po doświadczeniach z tabletu i telefonów mi się spodobał), 3.dopiero później inne distro jak nie poszła instalka ubu, i to właśnie był mint, bo jest dość prosty, szybko się instaluje i ma co trzeba ootb, poza tym jest dla beginnerów, a nie miałem doświadczeń z linem wcześniej. Tak to wyglądało moje decydowanie co sobie postawić.
Ubuntu mate (pierwsza instalacja, na klocku) poużywałem może z 2 miesiące do przeprowadzki, po przeprowadzce uszkodził się monitor. Został mi tylko mint mate (kolejna instalacja, na lapku, pierwsze środowisko cinnamon, ale się grzał straszliwie) i tego używam na codzień.
----------------------