Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: APT, Aptitude, Synaptic  (Przeczytany 8120 razy)

Offline kosa1

• Prawie jak Admin
  • Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 55
  • Hexe
    • Linux, Gimp, grafika
APT, Aptitude, Synaptic
« dnia: Styczeń 08, 2009, 12:25:40 pm »
Są to nazwy aplikacji zarządzających systemem Linux. Podstawowym zarządcą jest APT, odmianą Aptitude, a nakładką graficzną dla APT-a i częściowo Aptitude jest Synaptic.
Wszystko to służy do zarządzania, przeglądania, instalowania, usuwania, aktualizacji systemu.
Zasada: Jeśli poszukasz i przeczytasz opisy i zdecydujesz się na używanie np. APT-a, to tego się trzymaj. Jeśli uznasz, że lepiej Ci się pracuje w Aptitude - to nie mieszaj do tego APT-a.
Opisy za i przeciw są:
1/ http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/08/21/aptitude-vs-apt-get/
2/ http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/04/08/nie-tylko-synaptic-lepsze-zarzadzanie-oprogramowaniem-z-apt/

Synaptic nie powinien nikomu sprawić trudności.
Z praktyki:
Używam Synaptica głównie do aktualizacji programów, dystrybucji, usuwania niepotrzebnych programów, bibliotek. Co prawda świeci mi się ikonka, mówiąca, że mam dostępne 109 aktualizacji, ale mam uruchomione wszelkie, również testowe repozytoria. Używając w Synapticu odpowiedniego filtru (pokaż z możliwością aktualizacji), widzę, jakich aplikacji to dotyczy. Jeśli czegoś nie używam, nie aktualizuję i nie zaśmiecam systemu. W Synapticu można również utworzyć własny filtr. Bardzo przydatny jest taki, który pokazuje tak zwane "osierocone biblioteki", czyli pozostałości po usuniętych programach, a ich biblioteki już niczemu w systemie nie są potrzebne.
Żeby zrobić taki filtr wchodzisz w Synaptic, następnie w Ustawienia, dalej klikasz Filtry, a potem już z górki, czyli Nowy i wpisujesz tu jedno słowo "osierocone", stawiasz haczyk przy tej pozycji i w następnym uruchomieniu Synaptica już wiesz, co masz do usunięcia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2009, 00:17:46 am wysłana przez kosa1 »
Linux nie gryzie! : www.ubunciak.boo.pl
Asus GeForceGTS250, PhenomII, 4 GB RAM, Barracuda 7200.12 500 GB, Livebox (ethernet)
Problem rozwiązany? Wstaw to słowo do tytułu swojego pierwszego postu!