Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Dlaczego Linux Mint?  (Przeczytany 8684 razy)

Offline kosa1

• Prawie jak Admin
  • Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 55
  • Hexe
    • Linux, Gimp, grafika
Dlaczego Linux Mint?
« dnia: Styczeń 08, 2009, 22:27:22 pm »
No cóż, jest to "odwieczne" pytanie...
Dlaczego ja używam Linux Mint i Ubuntu? Ubuntu - mam sentyment do tej dystrybucji, mój pierwszy Linux. Trzy lata temu było nieco trudniej go polubić, teraz trudno z niego zrezygnować. A Linux Mint? Szczerze mówiąc, na moim sprzęcie spisuje się lepiej, niż Ubuntu. Ponieważ zajmuję się co nieco grafiką na Mincie mam oprócz standardowych programów (hmm, część wyrzuciłam), tylko programy do grafiki. Środowiska graficznego nie zmieniałam, mam Gnome.
A dlaczego nie pracuję w Windows XP, który siedzi na dysku? Bo:
1/ nie używam piratów, nie szukam "cracków",
2/ mam pod Linuksem wszystko, co mi jest potrzebne do pracy - za darmo,
3/ nie muszę ciągle bać się, że "coś" lub ktoś mi wejdzie do komputera i diabli wezmą moją pracę, albo dorwie sie do mojego konta bankowego,
4/ jak mam ochotę na obejrzenie filmu, to go oglądam, a przy pracy słucham swoich ulubionych piosenek,
5/ mam absolutną wolność w dostosowaniu swojego biurka dla własnych potrzeb i nadania mu mojego ulubionego wyglądu.
Jak to naprawdę jest z ochroną komputera i zarazem danych w Linuksie?
Cóż, prawda jest bolesna dla Windows - Linux jest o 99 % bezpieczniejszy!. Dlaczego? Taka jest jego konstrukcja. Cześć systemowa, to jest ta, która po instalacji znajduje się na partycji "/" jest "nietykalna" dla zwykłego użytkownika, każda zmiana wymaga użycia konta root, lub przynajmniej użytkownik musi mieć czasowo prawa roota, musi wklepać w terminalu hasło roota. Dlatego żaden keylogger, czy inna zaraza nie może zostać uruchomiona! A główna ochrona - czyli sławetne "ip-tables" (nakładka graficzna Gufw opis konfiguracji: http://404.g-net.pl/?p=639). Czym jest ip-tables? Niczym innym, jak zaporą ogniową, czyli tym, co w Windows jest, ale niezbyt działa (ja mam w celu kontroli ruchu do i z komputera zainstalowany ZoneAlarm - dodatkowo). Jest to podstawowa zaleta Linuksa - naprawdę minimalne zagrożenie! I powinno to być zasadniczym argumentem za używaniem tego systemu operacyjnego. Zapora jest wmontowana w każdej dystrybucji, tyle, że trzeba to dopasować do swoich potrzeb, w czym pomaga podany link. W Mincie jest w standardzie nakładka graficzna, właśnie Gufw.
O innych walorach, szczególnie estetycznych Minta i innych - w temacie "Czy Linux Mint (lub inny Linux) jest ładny?"
Ale to nie dziś, napiszę jutro, czyli 09.01.2009, muszę zrobić screeny, żeby Was przekonać ze wszystkich trzech systemów - dla porównania.
Linux nie gryzie! : www.ubunciak.boo.pl
Asus GeForceGTS250, PhenomII, 4 GB RAM, Barracuda 7200.12 500 GB, Livebox (ethernet)
Problem rozwiązany? Wstaw to słowo do tytułu swojego pierwszego postu!