Autor Wątek: Start z Mintem.  (Przeczytany 11060 razy)

piotrek89

• Gość
Start z Mintem.
« dnia: Maj 01, 2011, 19:24:15 pm »
Witam serdecznie - jak zawsze przy okazji pierwszego postu na forach.

Otóż jestem nieszczęśliwym/zawiedzionym użytkownikiem Windows 7.  Odkąd go kupiłem, za 400 ZŁOTYCH, żałuję wydanych nań pieniędzy. Mój laptop, Lenovo g550 (Core 2 duo 2x2,1ghz; 4gb Ram, GeForce 105M 512MB) spisuje się co najwyżej przyzwoicie. Od samego początku nie działa mi nagrywarka TSST-Corp (na każdym innym, znanym systemie działa;nie działa tylko na win7), przegrzewa się, wyłącza, nawet przy tak wymagających grach, jak Hard Truck. Czasem nawet gaśnie przy oglądaniu megavideo, czy youtube!

Z tegoż to powodu, szukam porządnego systemu, który pozwoli mi na bezproblemowe oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, z dźwiękiem 5.1 (poprzez kartę usb), oraz ewentualnie pozwoli zagrać w jakieś tam gry. choć to nie jest konieczne. Oczywiście, szybkość, estetyka i funkcjonalność, to najważniejsze cechy, jakie nowy system musi posiadać. Win 7 włącza mi się około minuty! W związku z powyższym mam parę pytań:

1. Jakie są różnice między kde, gnome, xfce i innych, których nazw nie znam.
2. Czym się różni wersja Mint od Debian Mint?
3. Która wersja Minta jest najwydajniejsza i najfunkcjonalniejsza?
4. Czy Mint jest najlepszym Linuxem? Czy bardzo się różni od Ubuntu?
5. Czy istnieje coś takiego jak pulpit 3D?

Proszę o odesłanie do odpowiednich linków, gdyby odpowiedzi były gdzieś gotowe. Przepraszam, jak to nieodpowiedni dział, ale niestety - nie mam czasu, by przeglądać wszystkie strony. Osobom, które pomogą serdecznie dziękuję.

pozdrawiam

piotrek89

• Gość
Odp: Start z Mintem.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2011, 19:50:49 pm »
A taki fajny "bajer", który niegdyś zauważyłem w Mandrivie. :P

Ok, na razie jestem przekonany. Jak będę pojutrze u siebie, to zaczynam testowanie :).

Dziękuję.

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2011, 20:49:35 pm »
Na razie zastanawiam się nad środowiskiem graficznym. Z tego, co wyczytałem, okazuje się, że KDE, czy Gnome są bardziej rozbudowane od LXDE czy xcfe. Czy to oznacza też, że dłużej się wczytuje system o nie oparty? Istotna też dla mnie jest możliwość ustawienia wyglądu/koloru poszczególnych elementów, no chyba, że jakiś theme mnie na tyle "zauroczy", by nie grzebać przy nim. Pewnie się mylę, ale muszę zapytać - czy wygląd poszczególnych ikon to kwestia środowiska graficznego, czy też "skórki"? Pytam, bo jak już nie raz wspominałem - najważniejsza jest dla mnie elegancja i szybkość/stabilność systemu.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2011, 20:55:38 pm wysłana przez piotrek89 »

Offline wojassi

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Jak się nie da jak się da ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2011, 01:18:50 am »
1. Kde jest najcięższym środ.graf. ale najbardziej takim uwindowsowionym i rozbudowanym. Taka lukrowana okładka na torcie. Gnome jest najczęsciej i takim standardowo dołączanym używanym środowiskiem (co wcale nie świadczy, że jest zły) i też można poustawiać różne bajerki. Reszta została stworzona i jest rozwijana w celach optymalizacji w celu przyspiesznia sprzętowego. Są lekkie i nadają się na słabsze komputery o mniejszej wydajność (np. z ramem 512Mb i jednordzeniowym procesorem 2400Mhz). Możliwości zmiany wyglądu są większe niż w windows (wg. mnie choć większość też chyba się z tym zgodzi). Obejrzyj jakieś screeny w google poszczególnych środowisk.
2. Ubuntu jest też odnogą Debiana ale zmodyfikowaną na potrzeby zwykłego usera. Ubuntu określało się najbardziej  przyjazną dystrubucją dla początkującego usera a skoro Mint powstał na Ubuntu to coś to znaczy ;) Debian jest trochę trudniejszy. Też mam lenovo i po kilku instalacjach stwierdziłem, że prawdopodobieństwo kompletnego działania Minta-Ubuntu tuż po wgraniu cystego systemu było większe niż w przypadku Minta-Debian.Ale to taka moja uwaga.
3.Pojdzie Ci gładko każda. Na start polecam z gnome. Potem każde środowisko możesz sobie dograć osobno i wybrać przy strcie systemu. Ale najcięższe jakby nie było jest z KDE
4. Mint jest bardziej odchudzony i dostosowany jeszcze bardziej dla użytownika  takiego, który chce przejść z Windowsa.
5. W gnome w Compizie masz mase bajerków. Płonące okna,deszcz, Pulpit 3D -kostka, walec. Nie wiem czy jest to w lxde czy xfce bo nie używałem ich nigdy dlatego się nie wypowiadam. Wiem, że są lżejsze i nadają się na słabsze kompy.

W linuxach osobno może sobie ustawić każdy element. Osobno ściągasz ikonki, motywy, ramki itp. Aczkolwiek są też paczki kompleksowe więc dowolność jest spora.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2011, 01:25:57 am wysłana przez wojassi »
IOS dla odprężenia,  Mint XFCE naukowo/hobbystycznie, Winda dla małego podniesienia.. cisnienia.

Offline eskimoss

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2011, 09:25:11 am »
niestety - nie mam czasu, by przeglądać wszystkie strony.
A na granie i oglądanie filmów to masz czas :)

Co do wyglądu to tu masz chyba wszystko co potrzeba:
http://gnome-look.org/

"Grubsze" środowisko jest wolniejsze. Na mocnym sprzęcie można tego nie zauważyć, ale na słabszym to jest odczuwalne. Najpierw zainstaluj i sprawdź jak sobie system radzi z twoim hardware. Wygląd zostaw na później. Tego nie da się tak wszystkiego na tacy podać, więc do roboty, zacznij googlować.

Edit:
Sprzęt masz wystarczająco mocny. Na twoim miejscu to bym przeinstalował tego windowsa i sprawdził czy ma odpowiednie sterowniki, może wymienił nagrywarkę. A może z jej kablem jest coś nie tak. Do serwisu oddaj.
Poza tym na youtube jest pełno filmów o linuksie, w tym o środowiskach graficznych.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2011, 09:33:03 am wysłana przez eskimoss »

Offline euklides

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 75
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2011, 09:41:27 am »

Tak zaraz po instalacji wygląda środowisko KDE , które zarazem jest najbardziej ociężałe , co to znaczy pewnie się zastanawiasz i pytasz siebie czy jest to środowisko które jest wolne w swoim działaniu ? Odpowiedź brzmi nie , jest to dobrze wyglądające środowisko graficzne które bardzo dobrze współpracuje z tematami wizualnymi zainstalowanymi na HDD przez wszystkie aplikację , poza tym  mamy tu możliwość zmiany ikonek wedle własnego gustu czy też ramki . Trzeba sobie zadać pytanie czy wygląd to wszystko co dla mnie się liczy , gdyż KDE ma całkowicie inną filozofię działania i dla początkującego użytkownika może być ciężka w codziennej pracy .

Zatem polecam środowisko Gnome które już niebawem będzie miało swoją premierę w wydaniu 3.0

powyżej prezentowane Distro to  Macbuntu 11.04  które to zaraz po instalacji wygląda jak system od Apple . Powiem krótko środowisko Gnome jest moim skromnym zdaniem najlepszym środowiskiem do pracy codziennej , menu kontekstowe wygląda jak z XP czy Win7  , może nie jest w 100 % takie same , bo przecież było by to nudne ale zasada działania nawiązuje do systemów windowsowych co początkujący użytkownik na pewno sobie pochwali . Oprogramowanie jest darmowe choć i tu już pokazują się aplikację płatne choć jest ich mało . Dla osoby początkującej najlepszym rozwiązaniem jest distro w 32 – bitowej architekturze gdyż większość oprogramowania i porad jest właśnie w niej , co trzeba dodać też jest ważne . Co do wyglądu jak widać na załączonym obrazku powyżej Gnome może wyglądać całkiem przyjemnie , mamy w nim możliwość zmiany co tylko zechcemy jak tapeta , ikonki , strzałki , ramki , kolory , panele ..
Poza zmianą wyglądu wizualnego mamy możliwość zmiany czcionki dla wybranych przez nas elementów , zaś po zmianie czcionki możemy dodać efekty wizualne  Compiz  które też możemy modifikować wedle własnego gustu , pulpit 3D to nic innego jak kostka załączona właśnie w Compizie .

Tak wygląda Mint 10 Julia zaraz po instalacji

http://www.youtube.com/watch?v=jU3sBDZBFF0

a tak po modifikacjach

http://www.youtube.com/watch?v=QoauD97pkXs

Szybkość działania zależna jest od posiadanego sprzętu , nic poza tym , dlatego Linux króluje :) . Mówisz stabilność powiem tylko tyle że największe serwisy światowe czy giełdowe stoją właśnie na Linuxach , więc to mówi samo za siebie . Dla zwykłego użytkownika jest najlepszym rozwiązanie utworzenie osobnej partycji HOME co zapobiega utracie danych , nawet po formacie partycji głównej .

Wybór należy do ciebie

Co do środowisk takich jak XFCE czy LXDE to na taki sprzęt jaki posiadasz to tylko Gnome lub KDE , ale jak powtarzam wybór należy do ciebie , jeśli dalej nie jesteś przekonany w działaniu to sprawdź sobie oba środowiska na płytach Live CD/DVD  
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2011, 09:59:43 am wysłana przez euklides »
OS: Manjaro WebDad https://sourceforge.net/projects/manjaro-webdad/
Kernel: 4.15.0-39-generic
DE: Mate , KDE Manjaro WebDad

Offline mariom

• Siewca Mięty
  • Miętowa sadzonka
  • zbanowany
    • blog
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2011, 11:47:05 am »
Zatem polecam środowisko Gnome które już niebawem będzie miało swoją premierę w wydaniu 3.0

A to jeszcze go nie wydali?
x---→ blog

Offline euklides

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 75
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2011, 11:55:54 am »
chodziło mi o Minta 11 z Gnome 3.0 w klasycznym wydaniu
OS: Manjaro WebDad https://sourceforge.net/projects/manjaro-webdad/
Kernel: 4.15.0-39-generic
DE: Mate , KDE Manjaro WebDad

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 02, 2011, 12:38:20 pm »
Dziękuję bardzo. Jeszcze na żadnym z for nie uzyskałem tak dokładnej pomocy. Jutro biorę się za testowanie.

A czy jak zainstaluje 32-bit, to będzie wolniejsze w działaniu od 64-bit?
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2011, 12:47:51 pm wysłana przez piotrek89 »

Offline mariom

• Siewca Mięty
  • Miętowa sadzonka
  • zbanowany
    • blog
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 02, 2011, 15:07:25 pm »
64bit może być minimalnie szybsze, choć to zależy gdzie i w czym. Na pewno w multimedialnych zadaniach 64bit się sprawują nieznacznie lepiej. Teraz już chyba nie ma takiego kopa jak kiedyś, gdy w dystrybucjach były pakiety optymalizowane w 32 bitach dla i383. i686 a amd64 nie ma aż takiej znaczącej różnicy.
x---→ blog

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2011, 08:49:24 am »
Z tego, co się dowiedziałem, to potrzebuję:

na "/" - ok. 20GB
na "/var" - ok. 5GB
na "/swap" - daję 8 GB (choć mam ramu 4GB - poprawi coś?)
na "/home" - resztę.

Czy warto tworzyć /tmp, /usr, /opt? A jak tak, to dlaczego i ile mają mieć pamięci?

Czy stworzyć jeszcze partycję na kopię bazy danych?
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2011, 09:11:53 am wysłana przez piotrek89 »

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2011, 09:13:10 am »
Jaki system plików będzie najlepszy?

ReiserFS, czy ext 4?
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2011, 09:18:14 am wysłana przez piotrek89 »

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2011, 09:19:38 am »
Dzięki :). Wiem, napisałeś, ale zastanawia mnie wybór. Ext4, czy ReiserFS.

piotrek89

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2011, 09:42:17 am »
Ok, dzięki mistrzu ;)

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
  • Punkty: 25121
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2011, 12:57:48 pm »
Ja mam na serwerze ReiserFS  i tak sobie działa.

υωαgα α∂мιи !!! вαиαмι иαριєя∂αℓα !!!