Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Mój mini poradnik co warto zrobić zaraz po zainstalowaniu systemu  (Przeczytany 33341 razy)

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
  • Punkty: 25121
    • >>>Click me!<<<
  • Wersja systemu: Inny
Odp: Mój mini poradnik co warto zrobić zaraz po zainstalowaniu systemu
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 16, 2012, 15:48:42 pm »
Powiedz to developerom PinguyOS.

υωαgα α∂мιи !!! вαиαмι иαριєя∂αℓα !!!

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
  • Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 60
    • Free Software Linkownia
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 18, 2012, 07:09:59 am »
Wczoraj zmodyfikowałem trochę adres strony z poradnikiem, jak ktoś miał zapisany w zakładkach to może zmienić. Adres już raczej zostanie w takiej postaci. Dodałem też trochę informacji do poradnika.

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2012, 21:39:03 pm »
Przez ostatnie kilka dni zmieniło się trochę w poradniku. Dodałem dział Instalacja systemu, Udostępnianie plików i katalogów w sieci lokalnej, Ustawienia interfejsu graficznego. Wspomniałem o kilku kolejnych programach. Spróbowałem usunąć błędy i literówki.

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2013, 21:12:25 pm »
Witam.

Od ostatniego wpisu sporo się zmieniło w poradniku... dodałem też drugi mini poradnik o xubuntu napisany na podstawie tego o Mint. Oba poradniki dalej w wersji roboczej.

Offline aras

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 756
  • linux to linux
    • http://cojesturokiem.blogspot.com
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2013, 22:14:38 pm »
fajnie, że robisz takie rzeczy. pozdro
z linuxem jak z kobietą, musisz zaakceptować wady i zalety, jak chcesz sobie poużywać ;)

Viking_BB

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2013, 10:55:27 am »
No bracie -– napracowałeś się, trzeba Ci to przyznać. Moim zdaniem – bardzo dobrze, że pisałeś z pozycji "lajkonika", bo stare wygi i tak wiedzą co robić, a ludzie, kórzy się przesiadają z "windy" czy "japka" nie zawsze maja dostęp do "idiotoodpowrnych" materiałów. Twoje działanie na pewno przyczyni się do propagowania linuksa jako systemu do uzytku domowego dla przecietnego Kowalszczaka (ja polecę ten poradniczek paru znajomym).

Wiesz zauważyłem dziwną rozbieżnosć mentalności (schizofreniczną niemal) w światku linuksowym. Linuksowi zapaleńcy chcieliby, aby system był poważnie traktowany przez firmy piszące soft, aby był obecny w biurach urzędach, szkołach... Z drugiej jednak strony robią wszystko, aby to był nadal niszowy system dla zapaleńców, którzy non stop dłubią w konsoli, przeinstalowują distra co 2 miesiące, a na forach opie..lają zielonych i zagubionych "powindowsiarzy", którzy nie nabrali "linuksowej ogłady", "nie pytają na formum tuż przed nuklearną katastrofą, kiedy to już wystrzelali cały magazynek"... zapominają owi wyjadacze, że windowsiarzy nikt takiego sposobu myślenia nie nauczył, a terapia wstrząsowa nie zawsze odnosi pożądany skutek.
Jednym słowem... BRAWO!!!

Viking_BB

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2013, 14:40:24 pm »
Najważniejsze jest to, aby we wszystkim znaleźć jakąś równowagę. Nie chciałem, żeby wyszło, ze generalizuję. Świeżaki powinni się przestawiać z myśleniem i zachowaniem, a wygi czasem nieco zluzować (nie mam tu na myśli beznadziei typu "program nie działa" bo za to należy się naprostowanie).  Z czasem każdy świeżak nabierze ogłady, tylko trzeba zachęcić, a nie zniechęcić...

Zuwuażyłem pewne "rozbieżności" i się tym spostrzeżeniem podzieliłem przy okazji chwalenia kolegi Stiffa. Używam rozmaitych systemów, w tym linuksów od dość dawna, choć nie uważam się za speca... a do komputerów mam podejście dość "humanistyczne" – zatem więcej klikam, a mniej siedzę w terminalu (choć jeśli zachodzi konieczność...). Cenię sobie stabilność i wygodę w codziennym użytkowaniu – zatem wybieram pewnien typ dystrybucji, który mi to zapewnia.

Jeśli zaczniemy się wszyscy nieco bardziej szanować i odkryjemy w sobie pokłady empatii to życie linuksiarzy na forach takich jak to, będzie znacznie łatwiejsze... Szkoda, aby tematyczne forum przybrało formę beznadziejnego Onetu (wybaczcie mi wylgaryzm).

Może trzebaby rozważyć przeorganizowania FAQ w jakiś senswony i dobrze skrojony poradnik dla "zielonych", żeby na przykład nie zarzucali forum powtarzajacymi się problemami (skoro nie potrafia szukać informacji). Wbrew pozorom nie ma wielu stron o linuxie, które byłyby przystępnie napisane, logicznie podzielone, a do tego po polsku. Stiff dał dobry początek, rozważmy podążenie tą drogą, to nie będzie potrzeby płacenia czterech dych za ksiażkę ;)

No – to sobie pozwoliłem na luźną dygresę ;)

P.S.

Mam nadzieję sir_lucjanie, że nie odebrałeś tego jako osobistych przytyków (to ostatnie, czego bym chciał – nawrzucać komuś), tylko przemyślenia starszego pana, może mniej precyzyjne i techniczne, niżby to było oczekiwane na forum linuxa.

Wafelek

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 25, 2013, 12:17:51 pm »
Hu ... Powiem szczerze że dość dużo z tego co napisałeś przydało mi się . Jestem nowicjuszem w linuxie i powiem że dość dużo mi otwiera oczy na ten system . I co dla mnie najważniejsze możliwość rozwoju wiedzy i pracy z konsolą :)

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 10, 2013, 20:50:53 pm »
Witam. I z taką propozycją. Może by zrobić temat jako przyklejony? Widzę, że ma już podna 3200 wyświetleń, z tego co mi wiadomo nawet pomaga. Moje strony też mają już tysiące wyświetleń. Więc może warto żeby nowicjusze mieli ten temat pod nosem?

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • Administrator
  • Spamerzy
  • Punkty: 25121
    • >>>Click me!<<<
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 10, 2013, 21:54:48 pm »
Przykleiłem, ale szczerze, bardziej to google pozycjonuje niż żeby ludzie na to patrzyli.

υωαgα α∂мιи !!! вαиαмι иαριєя∂αℓα !!!

AOD256

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 28, 2014, 20:57:43 pm »
Świetny tekst i linkownia, choć w sumie tym ostatnim zajmuje się całkiem dobre piśmo Twój Niezbędnik i robią to równie dobrze (pewnie gdyby windowsy miały repo pismo by na pewno nie powstało :P)

jeśli byś pozwolił, mógłbym dodać twój tekst do Wikibooks (istnieje tam książka dot. linux minta)

Jeżeli mówicie, że jest ok, to z treścią i obrazkami możecie robić co chcecie. Tylko podać mojego nicka.
Wyglądało by to mniej więcej tak: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS/Autorzy

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 20, 2014, 20:56:10 pm »
A tak mnie jakoś naszło i dodałem taki zbiorczy adres do poradników
http://linux-poradniki-amatora.freesoftware.cba.pl/

Offline k92

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 18, 2014, 21:55:10 pm »
Witaj, planuje własnie napisać nowy przewodnik do systemu elementary OS, planuję opisać już przyszłą, nową nadchodzącą wersję. Zapewne wykorzystam część twoich doświadczeń z eOS. Przewidywany okres ukonczenia datuje na styczen 2015

Offline stiff

• Miętowy Kumpel
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 21, 2014, 09:05:10 am »
Też wiele rzeczy planowałem... ;)

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • Globator Moderalny
  • Spamerzy