Autor Wątek: Jak zabezpieczyć "home" już zainstalowanego...  (Przeczytany 1834 razy)

Offline RoninZato

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
Jak zabezpieczyć "home" już zainstalowanego...
« dnia: Marzec 06, 2016, 19:28:34 pm »
Witam serdecznie
Jak zabezpieczyć "home" już zainstalowanego tak, by nie można było przeglądać jakiejkolwiek zawartości uruchamiając na ten przykład Linucha Live'a z pendraka. Na ten czas oczywiście jest to całkowicie możliwe - sam se zrobiłem taki eksperyment, właśnie live linuxem z pendraka. Nie po to przeca mam świetny system, co by któś tam co se zechciał i tak przeglądał co tam chciał  ::)
Szkoda, że se nie sprawdziłem przy tej okazji "/". Mam nadzieję że jest szyfrowana... No nie sprawdziłem... Tak se tylko przeglądałem wszystko, co jest na 'home' z Live'a... Szok. Pomóżcie ludzie mnie głupkowatemu, jakże tego dokonać, by przed zalogowaniem się do systemu wszystko na "home" było KrZaCzKaMi! A po już było normalnie. LMDE z pewnością ma takie możliwości, nawet bez korzystania z drastycznych metod w rodzaju TrueCrypt i takich tam podobnych...

Pozdrawiam

p.s. LMDE MATE oczywiście

Offline bossot

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 9
Odp: Jak zabezpieczyć "home" już zainstalowanego...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2016, 20:08:23 pm »
Jak ktoś ma fizyczny dostęp do sprzętu to z definicji może wszystko (np umieścić w bootowalnej czyli nigdy nie zaszyfrowanej części dysku keylogera), ale możesz spróbować jakiegoś szyfrowania np LUKSa, zaszyfruje ci home-a i odszyfruje przy logowaniu o ile ustawisz mu takie samo hasło jak do konta. Aczkolwiek przyznaję że nigdy czegoś takiego nie robiłem.

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 993
  • 1, 2,3 próba klawiatury.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2016, 21:31:26 pm »
szyfrowanie partycji luksem
Look closer, fall deeper.

Offline RoninZato

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2016, 18:05:24 pm »
Jak ktoś ma fizyczny dostęp do sprzętu to z definicji może wszystko (np umieścić w bootowalnej czyli nigdy nie zaszyfrowanej części dysku keylogera),...

No to przeca oczywiste

szyfrowanie partycji luksem

I Ty moarcode i Ty bossot piszecie o LUKSie. OK. Poszukałem. Dla tępaka - znaczy zielonego jak ja - nie ma żadnych sposobów używania tegoż i to skandalicznie przecież stwierdzam - w języku ojczystym...
Jest tego cała masa. Ale zawsze nie jest to to, o co chodzi. Czy mogę więc prosić o wskazówkę dotyczącą, czegoś co pasuje i do Debiana i do Luksa i do jeżyka narodowego ?  :-[
Jakaś "tajna ukryta" domena z opisem i przykładami dla mnie o małym rozumku jeszcze ? Szukałem na Naszym Szanownym Forum - nie ma, no chyba że ja i szukać nie umiem...

Pozdrawiam ...i szukam dalej...

EDIT
Witam ponownie. Muszę przyznać, że jest tego do cholery, ale informacje są albo BARDZO profesjonalne albo BARDZO nonsensowne, tzn. tak porozwalane, że sami autorzy proszą o wybaczenie, bo nie wszystko sprawdzali, no i że informacje nie są w kolejności  ???
Pytanie: czy można liczyć na poważne podejście kogoś z Naszego Szanownego Forum i uściślenie informacji w pigułce ? Jakieś prymitywne przykłady ?
Wiem, że temat może być dość - hmmm - zawiły. W związku z tym - a jest to powiązane - czy mogę prosić o informację, w jaki sposób wydzielić z działającej partysji "/" pliki (które to) tak, by przeinstalować system z dodatkową partycją 'boot", której wcześniej nie było ? Obecnie jest "/" "home"  A potrzebuję "boot" "/" i "home". Jeśli to nie na temat lubo zbyt inny aspekt sprawy, założę inny temat...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 23:19:10 pm wysłana przez RoninZato »

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2016, 13:40:10 pm »
Samo /home można przezucić bez problemu na inny dysk czy partycję .Zmiana w fstab wstawiasz UID drugiego dysku .Nie wiem czy pomogłem.
Pozdrawiam
Only Jesus saves.