Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: win10 obok minta  (Przeczytany 1488 razy)

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
win10 obok minta
« dnia: Listopad 07, 2016, 02:03:37 am »
Witam,

Czy ma ktoś postawioną winde10 obok minta bo słyszałem o wielu problemach i sam je wcześniej miałem. Chciałbym się upewnić, ze to da radę.

Offline mariusz_sz

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Xfce
Odp: win10 obok minta
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2016, 06:52:29 am »
Hej

A o jakich problemach mówisz?

Miałem przez chwilę 18 z 10 i nie miałem problemów na dysku 240GB SSD. Jedyne co to trzeba wyłączyć FAST BOOT w Win 10 aby bez problemu Mint montował dyski M$ gdyż inaczej były one nie do odczytu (domyślnie Win 8.1 i 10 ma tzw. przy wyłączaniu szybką hibernację)

Nie mam już tej konfiguracji bo doszedłem do wniosku, że Win 8.1 jest mniej zasobożerny i stabilniejszy od 10 i postawiłem Win 8.1 jako maszynę wirtualną na VMPALYER i hula.

Proponuję - jakbyś miał problemy - postawić właśnie Win 10 jako maszynę wirtualną. To naprawdę działa szybko i dobrze. Chyba, że dużo grasz to odpada.
Mariusz :)

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 5
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2016, 12:28:29 pm »
Stawiałeś 10-tkę na wirtualce ? No nie wiem próbowałem i pewnie moje 4 Giga ramu dla tej krowy to za mało.
A idąc do sedna to mint koło 10-tki spoko.
Only Jesus saves.

Offline mariusz_sz

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2016, 12:44:23 pm »
@christo bez problemu ;)

Ja miałem gotową wersję systemu z Win 10 na dysku SSD.

Zainstalowałem darmowy
AOMEI Backupper Standard: http://www.backup-utility.com/free-backup-software.html na kompie z Win10. Zrobiłem pełen backup systemu. Z poziomu programu wygenerowałem bootowalne ISO programu.

Potem format dysku SSD i postawiłem MINTA 18. Ściągnąłem darmowego VMware Workstation 12.5 Player for Linux 64-bit http://www.vmware.com/products/player/playerpro-evaluation.html (milion razy lepszy od Wirtual BOXA - przynajmniej nie ma problemu z urządzeniami USB)

Instalujesz VMPALYERA, odpalasz, tworzysz maszynę wirtualną, jako CD ROM dodajesz ISO wygenerowane z AOMEI. Po odpaleniu wskazujesz obraz kopii, którą wcześniej utworzyłeś (najlepiej z USB)

I to wszystko.

Ale i tak wróciłem do 8.1 ;)

P.S. 4GB RAMU wystarczy bez problemu. Maszynie wirtualnej możesz dać 4GB Ramu a VMPLAYER sam tym dynamicznie zarządza. Sam mam 4GB i wystarcza. Ale bardzo pomógł dysk SSD.

« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2016, 12:47:34 pm wysłana przez mariusz_sz »
Mariusz :)

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 5
  • Środowisko graficzne: KDE
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2016, 12:51:53 pm »
Mnie juz winda dokładnie przeszła w zaświaty tak kiedys próbowałem.Co do ssd to fakt daje dużego kopa systemowi.U mnie KDE staruje moment.
Only Jesus saves.

Offline Czesław

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.2
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2017, 09:30:46 am »
dzięki za pomoc poniżej
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2017, 09:34:37 am wysłana przez Czesław »

Offline Czesław

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.2
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2017, 09:31:35 am »
Nie zakładam nowego wątku, bo jest w tym samym temacie.
Po zainstalowaniu Linuxa Mint obok Win 10 jako pierwszy otwiera się Linux, chciałbym aby otwierał się Windows, czy ktoś wie jaką komendę wpisać aby zmienić kolejność otwierania? 

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5

Offline kevin

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2017, 08:16:08 am »
Witam!

Żeby nie zakładać nowego tematu który jest bardzo związany z instalacją Mint'a obok Windowsa 10 zapytam tutaj. Jak sprawa wygląda z ręcznym podziałem partycji ? Standardowo w mam jedną partycję C (500GB) + Recovery. Chcę połowę przeznaczyć na Windowsa a połowę na Linuxa. Więc, z poziomu Windowsa wchodzę w program "Zarządzanie dyskami" tam wybieram dysk C i opcję "Zmniejsz wolumin..." Zostawiam na Linuxa 250GB i jak mam teraz ręcznie podzielić tą partycję na trzy tzn. po ile GB na każdą żeby wszystko sprawnie chodziło ?

Pozdrawiam.

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2017, 08:56:45 am »
Standardowo będą to 3 partycje:
- ok. 20GB na system czyli montowanie jako "/" - ext4 z księgowaniem (20GB to już wypas - na system i programy wystarczy zazwyczaj ok. 9-10 GB),
- tyle co RAM - na SWAP - jeśli używasz hibernacji,
- reszta na "HOME" - montowanie jako "/home" - ext4 z księgowaniem.
Poczytaj o instalacji w trybie UEFI i o zamykaniu Windows - nie hibernacji, jak to jest domyślnie ustawione, bo nie będziesz miał pełnego dostępu do partycji windowsowej z poziomu Linuksa.
Możesz jeszcze zrobić sobie kosztem "/home" partycję "wspólną", coś jak "D". Czasem się przydaje, bo Windows nie widzi partycji linuksowych.

Mint 18.1 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline kevin

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2017, 13:58:39 pm »
ok. 20GB ? Czyli co na tej partycji jest ? System i zainstalowane programy ? Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem za Linuxem przemawiają do mnie argumenty i stabilność, z programów to potrzebuję serwer Apache edytor tekstu kompilator C++ Android Studio Gimp etc. więc nie jestem w stanie na oko określić ile GB mi na to pójdzie, wolę mieć więcej nawet kosztem mniejszej Windosowskiej partycji. SWAP, teraz mam 4GB ale do dwóch miesięcy będę miał 12 lub 16GB więc równiutko 16GB czy ciut więcej ? A Home to taki katalog roboczy, to co ściągnę z internetu, zapisze muzykę, filmy, dokumenty, projekty. Zgadza się ?

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2017, 14:48:33 pm »
ok. 20GB ? Czyli co na tej partycji jest ? System i zainstalowane programy ? 

Dokładnie tak. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy wymieniony przez Ciebie programy, to dużo czy mało miejsca, bo ich nie używam, zwłaszcza jeśli chodzi i Apache'a. Może ktoś bardziej obeznany podpowie.

SWAP, teraz mam 4GB ale do dwóch miesięcy będę miał 12 lub 16GB więc równiutko 16GB czy ciut więcej ?
16 -może być. W sumie zależy czy i jakim momencie będziesz hibernował system. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

A Home to taki katalog roboczy, to co ściągnę z internetu, zapisze muzykę, filmy, dokumenty, projekty. Zgadza się ?
Dokładnie - to coś jak "Moje dokumenty" i "Program files" w jednym. Poza plikami użytkownika trzymane są to również ustawienia programów, więc kiedy reinstalujesz system (jak się uprzesz), wystarczy nie formatować tej partycji, podmontować ją z tym samym użytkownikiem w "/home"i potem tylko zainstalować brakujący program - ustawienia zostaną. Np. od kilku lat (od Minta 13) mam "nieruszany" katalog Thunderbirda, czy Skype'a.
Co do tej dodatkowej partycji wspólnej, to oczywiście system plików nie może być linuksowy tylko np. ntfs... czy cokolwiek innego obsługiwanego przez obydwa systemy.
Mint 18.1 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline kevin

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2017, 10:14:04 am »
To jaka jest standardowa (automatyczna) konfiguracja podziału partycji ? Jeżeli przy 16GB ramu 16GB na swap jest opcją "może być" to przydzielę 20GB. Moja hibernacja polega na zamknięciu klapki od laptopa. Co do wspólnej partycji NFTS to czy są przypadki zawirusowania tych plików podczas gdy używam Windowsa ? :) Wtyczka do Total Commandera wydaje się być ok

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2017, 13:47:23 pm »
Mylisz, zdaje się hibernację z uśpieniem. Jeśli nic nie zmieniasz w ustawieniach, to po zamknięciu pokrywy laptopa system nie jest hibernowany, czyli zawartość RAM nie jest zapisywana na dysku- komputer jest tylko usypiany.
Tu jest to w dość przystępny sposób opisane:
http://www.download.net.pl/questions/596/czym-sie-rozni-hibernacja-od-uspienia-komputera/
Jeśli jest tak jak pisałeś, to SWAP wystarczy nawet 4GB.
Co do zawirusowania wspólnej partycji, to owszem ewentualne wirusy, czy inne tego typu śmieci mogą się tam znajdować, jeśli Windows korzysta z tej partycji, ale nie powinny Linuksowi (systemowi) zaszkodzić z uwagi chociażby na jego budowę.  Są programy antywirusowe na Linuksa, choćby Clamav+ClamTk (szuka zagrożeń windowsowych). Zagrożenia linuksowe można wyszukać, np. Rkhunter'em. Jak wiadomo "syf" sam się do komputera nie dostanie - to użytkownik dopuszcza do infekcji swoim działaniem - niezależnie od używanego systemu operacyjnego.
Wracając do wielkości partycji. "/" u mnie, np. to 30 GB i zajęte jest w 36%. Home - zależy czy trzymasz wszystko w odpowiedniku Moich dokumentów. Gotowego przepisu nikt ci nie da, bo go na dobrą sprawę nie ma. W przeciwieństwie do Windows, sam musisz pewne rzeczy przemyśleć i ustalić, bo to Ty jesteś władcą i system nic bez Twojej wiedzy i pozwolenia nie zrobi (vide W10).

Offline Iron_Man

• Miętowe nasionko
  • *
  • Wersja systemu: Linux Mint 17
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 29, 2017, 14:58:58 pm »
Cześć! Podepnę się pod wątek. Mam SSD 256 Giga i HDD 1 Tera. Czy podział SSD na partycje jest konieczny do instalacji Minta obok zainstalowanego Win10? A jeśli nie to czy jest prawdopodobieństwo namieszania w istniejącym systemie podczas instalacji? Z jednej strony poradniki mówią o tym jak podzielić a z drugiej czytałem, że SSD poniżej 500 Giga lepiej zostawić w całości :P