Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: win10 obok minta  (Przeczytany 2085 razy)

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: win10 obok minta
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 29, 2017, 22:25:19 pm »
z tego co pamiętam z innego wątku to twój problem wygląda inaczej
czy nadal jestes zaiteresowany procedurą naprawy swoich partycji ?

a co do pytania tutaj ....
nie wiem co to za poradniki .... ale bredzą
z punktu widzenia systemu (nieistotne jakiego) - wielkość partycji nie ma znaczenia ..... o ile wystarczy miejsca na potrzebne pliki
nie ma także znaczenia typ pamięci masowej .....  to tylko urządzenie nieistotne czy SSD  czy kaseta magnetofonowa

natomiast znaczenie ma wydajność systemu
dlatego ZALECA SIĘ ..... żeby wykorzystać szybkość dostępu SSD  i na nim umieszczać partycje systemowe - jako najczęsciej wywoływane =  to logiczne jest :)

zapewniam że twój SSD  256  jest zupełnie wystarczajacy aby umiescic tam partycje systemowe mint (wystarczy 20G)  oraz partycję systemową win10 (możesz użyć resztę pojemności bo to żre miejsca dużo)
natomiast drugi dysk wykorzystać na dane =  a tutaj masz całą tęczę możliwości =  włacznie ze wspólną partycją widoczną dla mnit/win10  .... a nawet kilka LVM

jezeli nadal jest aktualny jest twój problem i nadal masz podział partycji jaki wrzuciłeś na innym wątku
to daj hasło i napisze ci procedurę instalacji żeby ci chodziło jak trzeba

Offline Iron_Man

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Linux Mint 17
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 30, 2017, 09:22:32 am »
z tego co pamiętam z innego wątku to twój problem wygląda inaczej
czy nadal jestes zaiteresowany procedurą naprawy swoich partycji ?

Mam nowego kompa, stare problemy są już nieaktualne. Nawet już nie pamiętam co to było :)

jezeli nadal jest aktualny jest twój problem i nadal masz podział partycji jaki wrzuciłeś na innym wątku to daj hasło i napisze ci procedurę instalacji żeby ci chodziło jak trzeba

Głównie chodzi mi o to, czy robić ręczny podział na partycje, czy skorzystać z opcji "zainstaluj obok windows" czy jakoś tak. Ta opcja z tego co czytałem automatycznie przydzieli miejsce dla linuxa. Windows mam na SSD i tu chcę mieć też Minta więc za wszelkie porady będę wdzięczny.

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 30, 2017, 22:09:01 pm »
jeżeli mogę cię prosić pokaż obecny rozkład partycji

oczywiście że lepiej zrobić ręcznie - tym barzdiej że masz 2 dyski - automat jest trochę za głupi żeby zrobić dobrze
ale ręcznie trzeba robić ostrożnie - pomyłka kosztuje drogo

jeżeli doszedłeś do momentu opcji dysku w instalatorze znaczy że problemów z uefi nie ma  :)

jeżeli podasz obecny rozkład to podpowiem ci jak zrobić najbardziej funkcjonalnie

Offline Iron_Man

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 03, 2017, 07:57:45 am »

W tym momencie ani SSD ani HDD nie mam podzielonego.

oczywiście że lepiej zrobić ręcznie - tym barzdiej że masz 2 dyski - automat jest trochę za głupi żeby zrobić dobrze

Dostałem w sobotę poligon doświadczalny - córka uznała, że na lapku z win7 nie da rady pracować, no to postawiłem Minta i póki co jest zadowolona :) Wybrałem opcję "zainstaluj obok windowsa". Instalator pokazał jak podzieli dysk - ~10 GB na Mint, reszta Windows, z możliwością zmiany za pomocą suwaka. Instalacja przebiegła pomyślnie. Nie wiem tylko jak zmienić kolejność uruchamiania systemów, bo docelowo chce mieć win10 jako pierwszy. I zaskoczyło mnie pytanie "czy zainstalować zewnętrzne oprogramowanie" - dałem tak, nie wiem czy dobrze.

jeżeli doszedłeś do momentu opcji dysku w instalatorze znaczy że problemów z uefi nie ma  :)

jeżeli podasz obecny rozkład to podpowiem ci jak zrobić najbardziej funkcjonalnie

Czytałem, że trzeba wyłączyć opcję Fast Start, bo inaczej nie będzie widział dysków. Pewnie dlatego nie mogłem otworzyć HDD jak odpalałem LiveCD.

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 03, 2017, 13:45:16 pm »
Czytałem, że trzeba wyłączyć opcję Fast Start, bo inaczej nie będzie widział dysków. Pewnie dlatego nie mogłem otworzyć HDD jak odpalałem LiveCD.
dobrze słyszałeś , dobrze jest podmapować dyski windy w fstab abyś miał bezpośredni dostep do partycji windy.Co do kolejności systemów w grubie to korzystałem przeważnie z grubcustomizera łatwy ,prosty ,prymitywny i wystarczy , ma graficzne GUI ( masło maslane ale tak chyba jaśniej )
http://linuxg.net/how-to-install-grub-customizer-4-0-6-on-ubuntu-linux-mint-elementary-os-and-their-derivative-systems/Pozdrawiam
Only Jesus saves.

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 03, 2017, 19:53:29 pm »

W tym momencie ani SSD ani HDD nie mam podzielonego.

Dostałem w sobotę poligon doświadczalny - córka uznała, że na lapku z win7 nie da rady pracować, no to postawiłem Minta i póki co jest zadowolona :) Wybrałem opcję "zainstaluj obok windowsa". Instalator pokazał jak podzieli dysk - ~10 GB na Mint, reszta Windows, z możliwością zmiany za pomocą suwaka. Instalacja przebiegła pomyślnie. Nie wiem tylko jak zmienić kolejność uruchamiania systemów, bo docelowo chce mieć win10 jako pierwszy. I zaskoczyło mnie pytanie "czy zainstalować zewnętrzne oprogramowanie" - dałem tak, nie wiem czy dobrze.

no to jesteś pospieszalski   :'(
automat zrobił swoje...... ale
dobrze jest mieć  partycję  "swap" - 8G .......  niektórzy mówią że zbędna ......  dopóki  im się lapek nie zahibernuje i nie chce wrócic do życia
dobrze jest mieć oddzielną partycję "/home"  .....   jakby trzeba było podnosić system albo reinstalować czy migrować na innego linuxa (a dokumenty,zdjęcia rodzinne i ustawienia aplikacji leżą sobie bezpiecznie i czekają aż będą potrzebne)

to niby takie "niepotrzebne"  drobiazgi ......   ale przez 30 lat ratowały mi 4 litery jakby co .....

zmiana automatycznego wyboru systemu przy starcie lub zmiana kolejności systemów w menu grub2  to temat wielokrotnie opisywany - wujek google powie jak
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2017, 19:58:05 pm wysłana przez wolare »

Offline Iron_Man

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2017, 07:40:28 am »
no to jesteś pospieszalski   :'(
automat zrobił swoje...... ale
dobrze jest mieć  partycję  "swap" - 8G .......  niektórzy mówią że zbędna ......  dopóki  im się lapek nie zahibernuje i nie chce wrócic do życia
dobrze jest mieć oddzielną partycję "/home"  .....   jakby trzeba było podnosić system albo reinstalować czy migrować na innego linuxa (a dokumenty,zdjęcia rodzinne i ustawienia aplikacji leżą sobie bezpiecznie i czekają aż będą potrzebne)

Jak wspomniałem - potraktowałem to jako poligon doświadczalny. Byłem ciekaw jak to działa (choćby przydzielanie miejsca dla win i Mint - fajnie zrobione, Mint sugeruje podział ale można to zmienić za pomocą suwaka). Dokumenty są na oddzielnej partycji, w przypadku mojego kompa (stacjonarny, więc problem z hibernacją odpada) z win10 i SSD - na oddzielnym dysku. Ogólnie racja z /home. U córki to nie ma praktycznie znaczenia, korzysta z podstawowego oprogramowania, tylko Libre Office musiałem zmusić do sprawdzania pisowni. W razie czego może skorzystać z win7 a nowa instalacja to kilkanaście minut. Na kompie docelowym by się /home faktycznie przydała.

Offline andygem

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 02, 2017, 22:04:35 pm »
Witam.Mam Asusa , 256Gb SSD  i 1TB HDD . Na SSD  jest  Win 10 i "/" minta . Z poziomu windy zmniejszyłem o 30 GB  partycję C windy i zainstalowałem tam "/" , w czasie instalacji okazało się że są jakieś wymagania związane z UEFI , pojechałem zgodnie z instrukcją i jest O.K. - prawie . Nie mam dostępu do wszystkich partycji - na HDD  mam home ~600 GB  i partycję ~ 400 GB która miała być "magazynem" - niestety do tej partycji nie mam dostępu .  Mój błąd - na linuksie jestem od ładnych paru lat , co uśpiło moją  "rewolucyjną czujność" , a trzeba było wcześniej poczytać ! System chodzi szybko i płynnie  "/" zajmuje  ~ 3 GB  ( świeżo postawiony )  ,  Win10 to  ~ 50 GB - też świeżutki , jedynie go uruchomiłem - czyli jest tam tylko to co władował tam Microsoft i Asus .  Proporcji  3 : 50  nie komentuję bo i po co . Jeśli ktoś miał kłopot z UEFI , to proszę o sugestie . Mam zamiar na partycji magazynowej umieścić obraz Win 10 ( gdyby kiedyś trzeba było odtworzyć system "fabryczny" )   a w jej miejsce postawić Win 7 .

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 07, 2017, 22:55:45 pm »
Jak wcześniej podzielisz to wg.mnie lepiej bo wiesz co robisz możesz nawet przed instalacja z Live odpalić gparted albo podobny i masz z głowy a w czasie instalacji wybierasz na / , /home dwap abo nie zależy ile masz ramu i co chcesz robić na systemie .Ja jeden z dydków ssd 256 Giga mam podzielony na /=50Giga i reszte na /home a winda jest na innym dysku rzadko ją odpalam , swapa nie używam mam 4 Giga ramu ,troszkę mało ale uzywam kompa tylko do filmów muzyki we flacku i neta.
Only Jesus saves.