Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Ustawienie partycji (dysk SSD + UEFI)  (Przeczytany 1375 razy)

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Ustawienie partycji (dysk SSD + UEFI)
« dnia: Styczeń 05, 2017, 17:02:50 pm »
Witam,

Zamierzam zainstalować na nowo Linuks Mint w najnowszej odsłonie i chciałbym wiedzieć czy dobrze myślę nad podziałem przestrzeni dyskowej.
Przyznam, że jestem nowicjuszem, a z linuksem mam do czynienia od kilku dni, ale bardzo mi się podoba ten system i zamierzam z niego korzystać i się go uczyć. Mam wiele pytań i proszę być wyrozumiałym, ale "kto pyta ten nie błądzi:P".

1) Muszę mieć dostęp jako do drugiego systemu do win10
2) Dysk systemowy to SSD (dlatego też tmp ma mieć oddzielną partycję na HDD)
3) Mam włączone UEFI w BIOSie (dlatego też będzie partycja boot/efi)
4) Posiadam 8GB RAM
5) któraś z partycji na HDD musi zostać w ntfsie bo mam tam dane spod windowsa.

Macie jakieś inne pomysły? Szukam najlepszej alternatywy. Proszę o łopatologiczne pisanie oraz wyjaśnianie swoich decyzji.

Offline drzew1

• Miętowy liść
  • *
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Odp: Ustawienie partycji (dysk SSD + UEFI)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2017, 20:09:09 pm »
Chyba ten Swap niepotrzebny - o ile wiem, system sobie sam plik utworzy jeśli będzie potrzebował, albo można dać symbolicznie jakiś mały - 1GB? Różne rzeczy widziałem na ten temat w dokumentacji Ubuntu, ale to dotyczyło wersji 14 - więc...? Tymczasem u mnie 16 GB RAM, z tego zapchane jakieś pół, wykorzystanie swap = zero. Chyba, że do hibernacji, ale to trzeba więcej niż posiadamy RAM-u, musiałbym sprawdzić o ile. Home można nie wydzielać, a tylko podlinkować katalogi z HDD, z tym że podobno Windows 10 widzi partycje Linuxa i gdzieś coś o tym wysyła... (?)

Widziałem ostatnio poradę, żeby nie tworzyć osobnej partycji Home na HDD, tylko linkować katalogi współdzielone z Windows na partycji NTFS, ale to się chyba odbije na prędkości - EXT4  chyba jednak szybszy. 40 GB na root/  - widziałem zalecane 30 GB - wystarczające; też ze względu na właściwość EXT4 jaką są tzw. extenty - czytałem o tym, ale musiałbym poszukać, żeby dać link, że przydaje się aż tyle miejsca, aby w razie czego system nie zwolnił.
Ogólnie podział chyba ok.

Wirtualny Linux na Windowsie - tak jak mam już Mint zainstalowany  na HDD:

http://www.dobreprogramy.pl/patryk9200/Wirtualizacja-systemu-z-dysku-fizycznego,29713.html
Szkoda, że w drugą stronę tak nie można, bo mam Windows OEM.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2017, 21:05:12 pm wysłana przez drzew1 »

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2017, 22:06:07 pm »
swap chyba musi być...

Co reszta na to?

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 5
  • Środowisko graficzne: KDE
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2017, 07:27:02 am »
Na 8 Giga ramu jak nie robisz dużych graficznych aplikacji to swap nie przydaje się .Możesz założyć ze swapem a jak popracuje przyuważ czy wykorzystuje Ci swap jak nie to zawsze możesz wywalić i połączyć partycję i odwrotnie zawsze możesz dołożyć partycję w trakcie .
Only Jesus saves.

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2017, 12:52:24 pm »
OK, ale cała reszta wydaje się dobrze jak rozrysowałem? Bo zastanawiam się bardziej nad tym połączeniem linuxa i windowsa no i nad dyskiem ssd...

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1118
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2017, 21:25:31 pm »
1. /tmp w RAM, np. wpis w /etc/fstab
tmpfs   /tmp         tmpfs   nodev,nosuid,size=2G          0  02. Rezygnacja ze SWAP, w razie potrzeby mozna utworzyc plik ktory bedzie robil za swap, np.
dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=524288
mkswap /swapfile
swapon /swapfile
#dodać do /etc/fstab
/swapfile    none            swap    sw              0       0
3. Nie tworzyć /home na HDD bo po co. Utworzyć /home normalnie na SSD a partycje z HDD podmontować sobie jako /magazyn czy gdzieś tam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2017, 21:40:03 pm wysłana przez Ulvhedin »

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 14, 2017, 16:22:40 pm »
A mogę zrobić home na systemowym i podpiąć pod np. muzykę -> folder z HDD z muzyką??

Czy nie lepszym rozwiązaniem jest zrobić tą partycję tmp? Czy RAM jest wystarczającym rozwiązaniem?

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2017, 19:48:45 pm »
A mogę zrobić home na systemowym i podpiąć pod np. muzykę -> folder z HDD z muzyką??
...
Oczywiście, że możesz. Ja mam na dysku laptopa Windows 10 (preinstalowany) oraz kilka dystrybucji Linuksa. Nie umieszczam zawartości katalogu /home na odrębnych partycjach. Mam dużą partycję windowsową, na której mam katalogi: Dokumenty, Muzyka, Obrazy, Wideo, Pobrane a w katalogach domowych poszczególnych dystrybucji mam tylko linki do tych katalogów znajdujących się na partycji windowsowej.
Co do katalogu /temp - zrób co radzi Ulvhedin.
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2017, 21:25:15 pm »
Jak podpiąć to home pod HDD? - zalinkować tak, aby pliki nie zapisywały się na SSD tylko na HDD?

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:33:12 pm »
Np. tak w fstab:
UUID=ef166042-b9c3-4304-8ec3-3c044edbb060 /home           ext4    defaults        0       2oczywiscie uuid dajesz swój
Ja mam np.jeszcze takąlinijeczkę we fstab:
UUID=6a37fde5-1c17-48be-814b-cbbe61df750a /user/magazynek           ext4    defaults        0       2 i on pokazuje na całkim inny dysk .
We fstab naprawdę można zrobić bardzo dużo tylko uważaj na /home bo jak coś naknocisz to będziesz musiał na piechote z live edytowac.
Only Jesus saves.

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2017, 23:01:42 pm »
A ja myślałem, że mam zalinkować każdy folder osobno muzyka do muzyki na HDD, obrazy --> obrazy na HDD itd...

Bo z tego co rozumiem to co przesłałeś to jest podlinkowanie home do partycji windosowskiej - tak?

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:40:10 am »
Tak jak sobie ustawisz /hpme tak będziesz miał w katalogu /home masz katalogi muzyka dokumenty itd.Każdy dysk możesz w podobny sposób podłączyć do systemu z tym że dyski windosowskie ustawiasz z innym systemem plików ntfs czy fat32 , w windzie nie widac dysków ext4 , także pod winda ich nie podłączysz.Jeśli chcesz korzystać pod linuksem i pod winda musisz mieć system plików ntfs . Tutaj masz bardzo dobry poradnik poczytaj.:https://linuxiarze.pl/montowanie/Można w fstab uzywać nazw dysków np.sda1   oraz UUID.
Only Jesus saves.

Offline Mintek

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2017, 12:13:48 pm »
Już wyżej pisałem, że nie musisz tworzyć partycji dla /home. Na SSD będzie katalog o nazwie home z katalogiem użytkownika a w nim linki do katalogów znajdujących się na HDD. Oczywistą rzeczą jest, że partycja na HDD musi być gdzieś montowana.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 16:12:00 pm wysłana przez Mintek »

Offline proletariat

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2017, 17:24:45 pm »
Już wyżej pisałem, że nie musisz tworzyć partycji dla /home. Na SSD będzie katalog o nazwie home z katalogiem użytkownika a w nim linki do katalogów znajdujących się na HDD. Oczywistą rzeczą jest, że partycja na HDD musi być gdzieś montowana.

no właśnie, ale jak za linkować z SSD home np.muzyka do HDD muzyka?

Offline Mintek

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2017, 12:15:16 pm »
Z twojego podpisu wynika, że korzystasz ze środowiska Cinnamon czyli menedżerem plików jest nemo. Zakładam, że partycja na HDD, ta zawierająca foldery z danymi, jest zamontowana. W nemo naciskasz klawisz F3 i w ten sposób sprawiasz, że nemo staje się menedżerem dwupanelowym. W jednym panelu ustawiasz sobie źródło, w drugim cel. Jeżeli swoje dokumenty masz na partycji HDD i ten folder (katalog) nazywa się np. Dokumenty - wciskasz dwa klawisze tj. shift i ctrl i trzymając je wciśnięte chwytasz lewym przyciskiem myszy katalog o nazwie Dokumenty znajdujący się na HDD i przeciągasz go do panelu z celem, czyli ze swoim katalogiem domowym. Puszczasz przycisk myszy i w katalogu domowym powstał piękny, świeżutki link (skrót) do katalogu Dokumenty. Nazwę tego linku ustawiasz na Dokumenty i po sprawie.
Sposób drugi - szybszy i prostszy. Ja swoje dane trzymam na partycji /dev/sda4. Jest to partycja sformatowana na NTFS, są na niej katalogi o nazwach Dokumenty, Muzyka, Obrazy, Wideo itp. Trzymam w nich (zgodnie z nazwami) dokumenty, muzykę, obrazy itp. Ta partycja /dev/sda4 jest montowana w katalogu /mnt/04 (bo taki mam kaprys). Aby stworzyć w swoim katalogu domowym link o nazwie Dokumenty, będący odnośnikiem do katalogu Dokumenty znajdującego się na partycji /dev/sda4, wykonuję w terminalu polecenie
ln -s /mnt/04/Dokumenty /home/tomek/Dokumenty
Aż trudno mi uwierzyć, że możesz nie wiedzieć jak się robi skróty.