Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Która wersja: KDE, Xfce, MATE, Cinnamon na początek  (Przeczytany 5765 razy)

Offline Edyta

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Inne
  • Wersja systemu: Inny
Która wersja: KDE, Xfce, MATE, Cinnamon na początek
« dnia: Luty 14, 2017, 19:22:50 pm »
Która wersja Linuxa : KDE, Xfce, MATE, Cinnamon dobra będzie na początek?

Xfce najlżejsza ale z okrojoną wersją programów
Mate polecane jest dla ludzi starszych - dlaczego?

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: Która wersja: KDE, Xfce, MATE, Cinnamon na początek
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2017, 10:21:23 am »
Na początek, na koniec też, najlepsza jest wersja ze środowiskiem Cinnamon. Jest ono rozwijane przez twórców Minta, ładne, szybkie itp.
Rzecz druga: skąd pochodzą te nieprawdziwe informacje o Xfce i Mate? Co to znaczy "okrojona wersja programów"?
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2017, 14:03:08 pm »
Pytanie podstawowe: na jakim sprzęcie (jaki procesor, ile ram) zamierzasz zainstalować Minta? Od tego zależy, jakie środowisko graficzne można polecić. Co do Xfce i Mate, są to pełnoprawne środowiska graficzne i nie ma czegoś takiego, jak okrojone wersje programów. Jeśli dotychczas korzystałaś z Windows, to w pierwszej kolejności zastanów się, jakich programów potrzebujesz, bo nie wszystkie windowsowe mają swoje odpowiedniki na Linuksie. Napisz coś więcej o sprzęcie i jakiego oprogramowania potrzebujesz - wtedy łatwiej będzie coś doradzić.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2017, 14:18:43 pm »
Dokładnie tak jak yahoob3 , po za tym każdy zaleca przeważnie to co sam uzywa . Iesze tylko zastanów sie nad wersją czy 17.3 czy już 18.1 to jest istotne.Najlepiej nagrać na pena na próbe np.17.3 cynnamon , 17.3 KDE porównać jak chodza z palca nagrać 18.1 cynnamon , plasme i jesli słabszy komp to XFCE .Prawdą jest że środowisko cynnamon jest własnościowym środowiskiem minta przychylałbym sie tez do mate w tym względzie ale pozostałe tez sa godne polecenia.Z tym że wszelkie upgrade wychodza najmierw z cinnamonem i mate a dopiero potem XFCE i KDE.Ja używam 17.3 KDE i narazie ani mysle o przesiadce na 18 no może jak cos się zmieni to 19.
Only Jesus saves.

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
  • Punkty: 102
  • Deepin && Voyager 16.04.X LTS (Xubuntu)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2017, 14:30:38 pm »
Zaczynamy shitstorm - Cinnamon jest najgorszym środowiskiem  8)

Xfce łapie duże opóźnienie we wdrożeniu GTK 3.20, a w marcu będzie 3.90.

Mate to fork GNOME 2, klasycznie, stabilnie, przewidywalnie, nudno. W Mincie zmieniony domyślny wygląd w stosunku do oryginału.

KDE ładne, szybkie, nowoczesne w oparciu o biblioteki Qt.

Offline akos41

• Miętowy krzew
  • Punkty: 14
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2017, 18:47:59 pm »
Uważam,iż każdy powinien sobie sam dobrać takie środowisko,które przypadnie mu do gustu-zarówno pod względem wyglądu,jak też praktyczności.
I nic nie da tu opisywanie ich po kolei-bo każdy ma swoje zdanie.

Ja np. mam takie -

Cinnamon-uważam za jedno z najlepszych środowisk dla początkujących (myślę inaczej niż  ciastek1981 :P)
XFCE - jest ok i proste.
MATE - jak mój przedmówca-nudne i za bardzo klasyczne.
KDE-co z tego,że hiper odlotowe i ładne - jak dla początkującego linuksiarza za trudne (przede wszystkim jego konfiguracja) ,
i ma (mówcie co chcecie) mnóstwo błędów.
No i napewno nie jest szybkie.Jak się go porządnie nie ustawi-to niestety jest to totalny muł.

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2017, 18:52:20 pm wysłana przez akos41 »
Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2017, 20:28:59 pm »
Panowie, zaraz Edyta napisze, że ma jednordzeniowy procek i 1GB RAMu. I dywagacje się skończą :-) Bez napinania. Poczekajmy, niech się wyjaśni co pacjentowi "dolega" :-D
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline Mintek

« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2017, 14:44:43 pm »
Edyta nie zadała pytania w stylu: "jakie środowisko na mój sprzęt?". Zakładam więc, że sprzęt ma na tyle dobry, iż pójdzie na nim każde środowisko. Zdecydowanie odradzam KDE (Plasmę). Jest koszmarnie brzydkie, mułowate i ciągle się wysypuje  ;D

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2017, 15:19:13 pm »
 :) Żeby zadać takie pytanie, trzeba paradoksalnie posiadać nieco wiedzy o systemie. "na początek" jest wystarczającym powodem pytania o sprzęt. Nie zdziwiłbym się gdyby chodziło o komputer po XPeku.

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
  • Punkty: 102
  • Deepin && Voyager 16.04.X LTS (Xubuntu)
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2017, 18:51:24 pm »
To wtedy tylko BunsenLabs  8)

Ja dalej swoje Cinnamon jest najbardziej zabugowany. Ulubione GUI Windowsiarzy  ::)

KDE i GNOME 3 to najbardziej dopracowane środowiska, nad którymi pracuje największa liczba deweloperów.

Wbrew temu co niektórzy piszą, KDE 5 jest szybsza niż KDE 4 i sprawia mniej problemów. Niestety deweloperzy Minta traktują tą wersję dość opieszale i pomagać trzeba sobie repozytoriami od Kubuntu.

Xfce jest sympatyczne, ale w innych środowiskach z GTK jest już wersja 3.22, a ci dalej w polu - wolno się rozwijają.

Offline srambo

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.2
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2017, 20:54:12 pm »
Cześć!
Jestem kompletnie zielony w sprawach linuxa. Proszę o kompleksową pomoc ;)

Na netbooku 10,1" z procesorem Intel Atom N2600 i 2GB RAM zainstalowałem wersję Xfce 64 (wyczytałem tak gdzieś na jakimś forum) - dobrze wybrałem czy zalecacie coś innego? Wcześniej był tam win7 zaktualizowany do 10tki więc chyba wszystko powinno działać sprawniej ;) Komputer będzie używany przede wszystkim do internetu i pakietu biurowego.

Jeśli może być to czy partycje powinny tak wyglądać czy może powinienem coś zmienić? Jakąś osobną na dane?
https://zapodaj.net/5364e1f616b36.png.html

PS. Podpiąłem się do tego tematu by niepotrzebnie nie tworzyć nowego.

Offline Mintek

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2017, 21:04:28 pm »
Sam oceń czy Mint z Xfce działa u ciebie dobrze tj. odpowiednio szybko i czy to środowisko ci odpowiada. Co do podziału na partycje - proponuję na razie niczego nie zmieniać. Dopiero jak nabędziesz więcej wiedzy w temacie Linuksa, partycji, partycjonowania i przenoszenia katalogów na odrębne partycje, będziesz mógł rozważyć czy nie zmniejszyć tej wielkiej partycji /dev/sda1 do np. 15-20 GB i na odzyskanym miejscu utworzyć kolejną partycję, na którą możesz przenieść zawartość katalogu /home.

Offline dawlesz

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: KDE
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2017, 15:02:46 pm »
Witam wszystkich!
Jestem również początkujący w materii Linuxa. Na swoim sprzęcie (Asus 1201N, 2 GB RAM, Intel Atom) zainstalowałem najpierw Ubuntu - na początku było dobrze, potem odczuwało się coraz bardziej, jak się zwiesza, problemy z otwarciem aplikacji etc. Przesiadłem się na Mint KDE 18.1 - teraz pytanie, czy z takimi parametrami warto inną wersję instalować? Komputer "dodatkowy", zapasowowy na wyjazdy, raczej do poznania Linuxa, sprawdzanie poczty, przeglądanie stron, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Ewentualnie edycja dokumentów (z czym nie ma problemów przy chociażby Libre Office). Żadnych bardzo wymagających programów i zadań nie będzie na nim wykonywanych. Ważne żeby chodził płynnie, nie trzeba było czekać 3 minuty na odpalenie się przeglądarki.

Rozumiem i wiem, że każdy będzie miał swoje zdanie na temat mniejszej awaryjności danej wersji Minta czy prędkości działania - chętnie wysłucham każdy argument. A może ktoś posiada sprzęt o podobnych parametrach i wypróbował już różne dystrybucje?

Dzięki z góry za podpowiedzi!

Offline Mintek

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2017, 22:02:11 pm »
Pytasz czy warto instalować inną wersję. To zależy czy jesteś zadowolony z Minta z KDE, czy nie. Jeśli działa zbyt wolno (założę się, że tak, bo KDE to muł) to machnij sobie Minta z Xfce. Środowisko Xfce jest lekkie i szybkie.

Offline watto

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 28, 2017, 14:53:32 pm »
Jaka wersja jest najlżejsza.
Mam leciwego laptopa, ma 1MB ramu.
Potrzebny do przeglądania netu, office itp.
Z góry dzięki za pomoc.