Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę  (Przeczytany 1170 razy)

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę
« dnia: Kwiecień 19, 2017, 19:24:34 pm »
Witam serdecznie.Na wstępie pozdrawiam wszystkich serdecznie jako świeżak w linuxie. Mimo prawie 50-tki na karku postanowiłem na stałe pożegnać się z Windowsem parę tygodni temu i poległem na problemie ,który ująłem w tytule.Syn ma podłączonego Brothera J 100  pod PC z W 10 i nie mogę się polączyć z laptopa. Zaporę ustawiłem pod Sambę i  na pewnym etapie  chce ,bym się zalogował,aby uzyskać dostęp do WORKGROUP.  i  woła jakieś hasło.No i to jest ten problem,bo nie mam pojęcia o jakie chodzi,gdyz wszystkie znane mi nie przyjmuje.Mam zainstalowane 2 Linuxy, a mianowicie Minta 18.1 Z Cinnamon,oraz ROSA R 8 i tam tez jest ten sam problem. Krótko mówiąc brak wiedzy i przyzwyczajenia z Windowsa dają znać,no i brak znajomości j.angielskiego.Spolszczenie mogłoby być lepsze.W oprogramowaniach też większość programów opisana jest po angielsku,Proszę o w miare proste instrukcje,z informatyka nie miałem kompletnie styczności i fachowe  nazewnictwo jest dla mnie czarną magią.

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2017, 19:04:18 pm »
Udostępnianie plików i drukarek w Windows jest włączone?
Czy na komputerze syna przy uruchamianiu systemu trzeba podać hasło do zalogowania się?
Jak ustawione jest udostępnianie w Windows. 

na dole, poniżej w ustawieniach wszystkich sieci sprawdź czy zaznaczone jest "wyłącz udostępnianie chronione hasłem", choć lepiej jest to włączyć i logować się do tego komputera z poziomu użytkownika (czyli możesz korzystać zdalnie z zasobów komputera, jeśli masz na nim swoje konto i hasło do niego).

W Linuksie próbowałeś szukać w ten sposób jak na poniższym obrazku? Przez "przeglądaj"...

Pokombinuj - jakby coś pytaj.
Sterowniki do tej drukarki masz? Są linuksowe na stronie producenta - działają bardzo dobrze.
Szkoda, że to nie 105 - instalacja w sieci domowej jest bajecznie prosta i bez kabli... no, zasilający jest potrzebny ;)
Mint 18.2 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2017, 15:29:11 pm »
witam  znowu.Sciągnąłem sterownik na kompa i niby zainstalowałem.Windows nie ma hasła,bo sam go instalowałem ,lecz ostatnia opcja była wyłaczona. Podzcas konfiguracji odsyła do listy producentów  i z Brothera instaluje sterowniki do  DCP 1200 jako zalecane.

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2017, 15:31:12 pm »
witam  znowu.Sciągnąłem sterownik na kompa i niby zainstalowałem.Windows nie ma hasła,bo sam go instalowałem ,lecz ostatnia opcja była wyłaczona. Podzcas konfiguracji odsyła do listy producentów  i z Brothera instaluje sterowniki do  DCP 1200 jako zalecane.

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2017, 17:42:37 pm »
"niby zainstalowałem" to trochę za mało :) . Tu są sterowniki do tej drukarki.
Podepnij ją najpierw do swojego komputera kablem, i zainstaluj komplet sterowników z tej strony:
http://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=as_ot&lang=en&prod=dcpj100_all&os=128
Sciągnij te pliki:
Driver Install Tool,
LPR printer driver (deb package)
CUPSwrapper printer driver (deb package)

do tego odpowiedni plik sterowników skanera.
Stwórz w swoim home katalog np. brother i rozpakuj do niego wszystkie pliki, które ściągnąłeś (np. po wkopiowaniu do tego katalogu tych plików ppm i na dole rozpakuj tutaj).
Potem otwórz program Nemo (Pliki) z podwyższonymi uprawnieniami (w terminalu np. wpisz sudo nemo), przejdź to stworzonego katalogu z rozpakowanymi plikami, jednym z nich jest "linux-brprinter-installer" - uruchom go dwuklikiem i wybierz "uruchom w terminalu" - postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.
Jeśli drukarka zadziała "lokalnie" będziemy dalej rzeźbić.
Mint 18.2 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2017, 14:30:13 pm »
Witam ponownie.Postepuje zgonie z Pańską instrukcja (po za podłączeniem drukarki) i mam problem z katalogiem "linux-brprinter-installer".Po uruchomieniu dwuklikiem nie ma  "uruchom w terminalu".Przeglądałem wszystkie zakładki.Skopiowałem wszystko i wkleiłem do terminala,coś tam niby się działo,lecz skończyło i koniec,żadnej instrukcji nie było.

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2017, 15:13:04 pm »
Daruj sobie tego pana - na forach podchodzimy do siebie po koleżeńsku... :)
Poza tym chyba obaj wkurzaliśmy się w grudniu '81, że nie ma Teleranka :)

Przede wszystkim - podłącz drukarkę kablem!
Katalog z plikami i katalogami powinien wyglądać Pi x drzwi tak.
PPM na nim i klikasz otwórz jako administrator (podajesz swoje hasło).

linux-brprinter-installer nie jest katalogiem tylko plikiem (na zrzucie kliknąłem uninstaller - zasada jest taka sama)
u mnie ten plik nazywa się linux-brprinter-installer-2.1.1-1 - patrz poniżej

wpisz nazwę swojej drukarki zapewne dcp-j100

na powyższe pytanie wciśnij "Y" i enter

w Twoim przypadku pewnie na tym się skończy, bo pytanie powyżej dotyczy instalacji sieciowej (bezprzewodowo).
Jeśli drukarka będzie podpięta do komputera, na którym jest udostępniana musisz znać ścieżkę do niej (dobre rozwiązanie to stałe IP komputerów w sieci domowej - temat na osobny wątek).

Tu, np. powienienś wybrać 12 - lokalnie prze kabel. 9 to połączenie przez sambę jeśli podłączysz drukarkę do komputera, który będzie ją udostępniał (u mnie jest 11 bo drukarka ma własne IP w sieci i nie jest podłączona do żadnego komputera - stoi sobie luźno na półce - ale to model z WiFi, u Ciebie tak się nie da). Możesz próbować przez 9 - no przecież nie zabronię ;)
Jednak proponuję, żebyś zainstalował i uruchomił drukarkę najpierw lokalnie czyli podłączoną kablem do komputera z Linuksem. Potem będzie łatwiej dodać ją w sposób, jaki pokazywałem ci wcześniej.

Strona testowa powinna się wydrukować i oczywiście drukarka pojawić się w... drukarkach ;)

Jak widzisz poniżej - skaner też od razu zaczyna działać.

Nie klikaj i nie kopiuj wszystkiego co popadnie bezkrytycznie.
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2017, 15:24:57 pm wysłana przez yahoob3 »

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2017, 17:36:48 pm »
Witam ponownie.Postepuje zgonie z Pańską instrukcja (po za podłączeniem drukarki) i mam problem z katalogiem "linux-brprinter-installer".Po uruchomieniu dwuklikiem nie ma  "uruchom w terminalu".Przeglądałem wszystkie zakładki.Skopiowałem wszystko i wkleiłem do terminala,coś tam niby się działo,lecz skończyło i koniec,żadnej instrukcji nie było.

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2017, 20:08:47 pm »
1. linux-brprinter-installer nie jest katalogiem.
2. Jakie znowu zakładki?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2017, 15:25:20 pm wysłana przez yahoob3 »

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 01, 2017, 18:34:42 pm »
Otwarłem jako administrator

Otworzyłem "linux-brprinter-installer" dwuklikiem i nadal nie widzę  "uruchom w terminalu"

Drukarka była podłączona.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2017, 18:59:17 pm wysłana przez Mutiq »

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2017, 19:36:20 pm »
OK, czyli trzeba nadać prawa wykonalności plikowi.
Otwórz folder na podwyższonych prawach - tak jak pokazałeś wyżej, potem PPM na pliku "linux-brprinter-installer" -> właściwości, zakładka "uprawnienia" i zaznacz "wykonanie".
Teraz plik się uruchomi.

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2017, 00:28:15 am »
witam ponownie.Z kabla drukuje ;D,przez sambę cały czas wyświetla "oczekiwanie na połączenie'.Wpisałem 12,pojawiła sie dodatkowa ikonka skanera( później znikła) ,ale drukować nie chciała.IP wpisałem takie jakie mam z kablówkii duuuzo czegoś pobierało w terminalu.Jutro poćwiczę odinstalowanie i zainstaluje od nowa,tak w ramach treningu.

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 03, 2017, 13:00:52 pm »
U mnie drukarka udostępniona z Win10 (guest) na wirtualce drukowała zadania wysłane z hosta. Ale z autopsji wiem, że z udostępnioną "na żywo" drukarką z Win dla Linuksa może być problem. Z Linuksa dla Win nie było problemów, a w drugą stronę nie dało rady. Jakiś problem z CUPS z tego co wyczytałem.
Próbuj - powodzenia.

EDIT:
Jeśli będziesz dodawał drukarkę tak jak na początku tematu "grficznie", po zainstalowaniu drukarki lokalnie powinny pojawić się na liście sterowniki o nazwie coś jak: dcp-j100CUPS - użyj tych sterowników. Może wtedy zadziała.

EDIT2 ;) :
IP nie wpisuj tego, które podałeś bo to nie to IP. Musiałbyś znać IP, jakie otrzymał komputer z Windows. Ale prawie na 100% jest ono przydzielane dynamicznie (czyli za każdym połączeniem z routerem komp może dostać inne IP). Dlatego pisałem wcześniej, że stałe IP ułatwia pewne rzeczy w sieci lokalnej, czyli domowej, opartej o router. Temat na osobny wątek pt. "jak ustalić stałe IP komputerów z sieci lokalnej ;) "
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2017, 13:21:14 pm wysłana przez yahoob3 »

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 03, 2017, 19:07:28 pm »
I powtórka z rozrywki, z kabla drukuje jak marzenie ,a przez sambę nic.Nawet jak odinstalowałem przez terminal,to jak tylko podłączyłem kabel o d razu mi wyswietliło w górnym prawym rogu ,że wykryto drukarkę i instaluje sterowniki.Działała.Z tym dodawanie graficznym,to jest mały problem, a mianowicie na liście sterowników nie ma do mojej. Lista zaczyna się od dcp-1200. Z adresem IP kombinowałem od routera,ale zapomniałem jaki wpisałem pare lat temu .192.168.x.1.Ten "x" zmieniłem >:(

Online yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 03, 2017, 19:27:18 pm »
Miałem podobny problem:
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=167868
niestety nie udało się go rozwiązać. W Twoim przypadku może być tak samo, ale... nie poddawaj się - kombinuj.
Ten sterownik z CUPS na końcu pojawia się gdy drukarka jest zainstalowana lokalnie (po kablu) i kiedy szukasz tej "sambowej", na liście na samej górze jest faktycznie dcp-1200, a na samym dole powinien pojawić się ten, o którym mówię.
Jeśli to nic nie da, nie bardzo wiem jak pomóc.
Co do IP, to na routerze nie zmieniasz nic. To w komputerze ustawiasz, żeby zawsze otrzymywał konkretne IP (chodzi dokładnie o te ostatnie cyfry czyli np. 192.168.1.x, gdzie x to ta cyfra/liczba o którą chodzi).
Podejrzewam, że gdybyś udostępnił drukarkę z Linuksa dla Windows nie byłoby problemu.
Do głowy przychodzi mi jeszcze tylko printserwer, ale nie ma gwarancji, że zadziała i na Win i na Linuksie.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2017, 19:45:05 pm wysłana przez yahoob3 »