Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę  (Przeczytany 89 razy)

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę
« dnia: Kwiecień 19, 2017, 19:24:34 pm »
Witam serdecznie.Na wstępie pozdrawiam wszystkich serdecznie jako świeżak w linuxie. Mimo prawie 50-tki na karku postanowiłem na stałe pożegnać się z Windowsem parę tygodni temu i poległem na problemie ,który ująłem w tytule.Syn ma podłączonego Brothera J 100  pod PC z W 10 i nie mogę się polączyć z laptopa. Zaporę ustawiłem pod Sambę i  na pewnym etapie  chce ,bym się zalogował,aby uzyskać dostęp do WORKGROUP.  i  woła jakieś hasło.No i to jest ten problem,bo nie mam pojęcia o jakie chodzi,gdyz wszystkie znane mi nie przyjmuje.Mam zainstalowane 2 Linuxy, a mianowicie Minta 18.1 Z Cinnamon,oraz ROSA R 8 i tam tez jest ten sam problem. Krótko mówiąc brak wiedzy i przyzwyczajenia z Windowsa dają znać,no i brak znajomości j.angielskiego.Spolszczenie mogłoby być lepsze.W oprogramowaniach też większość programów opisana jest po angielsku,Proszę o w miare proste instrukcje,z informatyka nie miałem kompletnie styczności i fachowe  nazewnictwo jest dla mnie czarną magią.

Offline yahoob3

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2017, 19:04:18 pm »
Udostępnianie plików i drukarek w Windows jest włączone?
Czy na komputerze syna przy uruchamianiu systemu trzeba podać hasło do zalogowania się?
Jak ustawione jest udostępnianie w Windows. 

na dole, poniżej w ustawieniach wszystkich sieci sprawdź czy zaznaczone jest "wyłącz udostępnianie chronione hasłem", choć lepiej jest to włączyć i logować się do tego komputera z poziomu użytkownika (czyli możesz korzystać zdalnie z zasobów komputera, jeśli masz na nim swoje konto i hasło do niego).

W Linuksie próbowałeś szukać w ten sposób jak na poniższym obrazku? Przez "przeglądaj"...

Pokombinuj - jakby coś pytaj.
Sterowniki do tej drukarki masz? Są linuksowe na stronie producenta - działają bardzo dobrze.
Szkoda, że to nie 105 - instalacja w sieci domowej jest bajecznie prosta i bez kabli... no, zasilający jest potrzebny ;)
Mint 18.1 Cinnamon, kern. 4.8; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2017, 15:29:11 pm »
witam  znowu.Sciągnąłem sterownik na kompa i niby zainstalowałem.Windows nie ma hasła,bo sam go instalowałem ,lecz ostatnia opcja była wyłaczona. Podzcas konfiguracji odsyła do listy producentów  i z Brothera instaluje sterowniki do  DCP 1200 jako zalecane.

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2017, 15:31:12 pm »
witam  znowu.Sciągnąłem sterownik na kompa i niby zainstalowałem.Windows nie ma hasła,bo sam go instalowałem ,lecz ostatnia opcja była wyłaczona. Podzcas konfiguracji odsyła do listy producentów  i z Brothera instaluje sterowniki do  DCP 1200 jako zalecane.

Offline yahoob3

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2017, 17:42:37 pm »
"niby zainstalowałem" to trochę za mało :) . Tu są sterowniki do tej drukarki.
Podepnij ją najpierw do swojego komputera kablem, i zainstaluj komplet sterowników z tej strony:
http://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=as_ot&lang=en&prod=dcpj100_all&os=128
Sciągnij te pliki:
Driver Install Tool,
LPR printer driver (deb package)
CUPSwrapper printer driver (deb package)

do tego odpowiedni plik sterowników skanera.
Stwórz w swoim home katalog np. brother i rozpakuj do niego wszystkie pliki, które ściągnąłeś (np. po wkopiowaniu do tego katalogu tych plików ppm i na dole rozpakuj tutaj).
Potem otwórz program Nemo (Pliki) z podwyższonymi uprawnieniami (w terminalu np. wpisz sudo nemo), przejdź to stworzonego katalogu z rozpakowanymi plikami, jednym z nich jest "linux-brprinter-installer" - uruchom go dwuklikiem i wybierz "uruchom w terminalu" - postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.
Jeśli drukarka zadziała "lokalnie" będziemy dalej rzeźbić.
Mint 18.1 Cinnamon, kern. 4.8; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742