Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Dźwięk znika w losowym momencie  (Przeczytany 250 razy)

Offline xkasiax

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Dźwięk znika w losowym momencie
« dnia: Kwiecień 21, 2017, 13:49:29 pm »
Witam na forum,
mam problem z moim laptopem, w losowych momentach znika dźwięk z głośników. Jedyne co pomaga to restart kompa. Co ciekawe, jak już zniknie dźwięk z głośników, to okazuje się, że na słuchawkach działa normalnie. Do tej pory zrobiłam reinstall systemu ale nic to nie dało. Mój sprzęt to ThinkPad x201. Macie jakieś pomysły?

Offline euklides

• Siewca Mięty
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 70
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Inny
Chromium OS  54.0.2840.92 (Build) (64-bitowa) https://www.neverware.com/#introtext-3

Linux MInt 17.3 Cinnamon Edition Rose  3.19.0-32-generic

Point Linux http://pointlinux.org/ Debian 3.16.43-2+deb8u2 i686 GNU/Linux

Offline xkasiax

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: Dźwięk znika w losowym momencie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2017, 08:40:09 am »
Dziękuję za odpowiedź. W tej sesji jeszcze nie wywaliło dźwięku :D jak tylko to się stanie sprawdzę rozwiązania, które mi podałeś. Co ciekawe, sprawdzałam wczoraj dźwięk też na win7 i wszystko działało, wykluczam zatem problem sprzętowy. Zaczęło mi się to robić od kilku dni, czyżby jakaś aktualizacja to zepsuła? Z czego może wynikać ten problem? Aha, testowałam też Debiana, niestety, też wywalało dźwięk. Teraz wyjątkowo działa ładnie od godziny. Nie chcę siedzieć na windzie, więc mam nadzieję, że gdy problem się powtórzy to Twoje rozwiązania pomogą. Dzięki raz jeszcze.

EDIT: No i pochwaliłam go i po chwili się zepsuł, zrobiłam więc to, co było napisane, usunęłam pulseaudio, zainstalowałam ponownie i przeładowałam. Przeładowałam też stronę na youtube i Mozart znowu pięknie gra bez restartu kompa. Tylko ciekawe czy będzie to rozwiązaniem problemu, czy przy każdym zalogowaniu będę musiała tak robić?

EDIT2: Zauważyłam, że po wywaleniu i zainstalowaniu pulseaudio, problem nadal się pojawia, tyle, że już da się go naprawić bez restartu systemu. Dodatkowo, przestał mi działać mikrofon :/

EDIT3: Problem chyba nie jest po stronie pulseaudio. Po 3 dniach walki z tym problemem dochodzę do wniosku, że to problem z chipem. Bug został szczegółowo opisany tu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/alsa-driver/+bug/1038479 . Ludzie się spierają, czy jest to problem z zarządzaniem energią, czy też z przegrzewaniem się tego chipa ale konkluzja jest taka, że w moim wypadku wystarczyło wyłączyć PCI Bus Power Management (czy jakoś tak) w BIOSie i póki co działa ładnie. Zobaczymy czy tak zostanie dalej. Póki co mam dźwięk już 2 godziny. Dawno tak nie było.

EDIT4: Niestety, jednak to nie pomogło, chip prawdopodobnie jest uszkodzony. Jedyne rozwiązanie to wymiana chipa lub pozostanie na windzie :/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2017, 17:25:25 pm wysłana przez xkasiax »