Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Problem z zamontowaniem po skopiowaniu plików home z innego linux'a  (Przeczytany 609 razy)

Offline Guaz

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.2
Witam,

Próbowałem w kilku wyszukiwarkach odnaleźć swój problem, jednak może źle dobieram słowa i nie potrafię znaleźć podobnego problemu. Jeśli ktoś byłby wstanie mi dać wskazówkę bądź natknął się na coś podobnego i jest w stanie podesłać link, byłbym wdzięczny :).

Do rzeczy, zmieniłem dysk główny w lapku na SSD, pozostawiając stary HDD w kieszeni zamiast dvd, więc postawiłem sobie drugiego linux'a na nim, ze starego kopiując wszystkie dane katalogu home/"user", do tego samego katalogu w nowym, nieświadomy ile to przyniesie błędów. Wszystko działało do restartu komputera, po restarcie nie mogłem się nawet zalogować na swojego nowego użytkownika. Zmieniłem uprawnienia i właściciela wszystkich plików z ekranu konsoli, kilka selektywnie bo wymagał tego linux jak np. ".dmrc", inne z danymi potraktowałem chown'em.

Finalnie względnie wszystko działa, jednak zniknęła moja partycja ze starym linuxem, nie mogę jej zamontować w żaden ze znanych mi sposobów i wyszukanych w internecie, jakby jej całkowicie nie było. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki :D

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: Problem z zamontowaniem po skopiowaniu plików home z innego linux'a
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2017, 18:55:57 pm »
tak trochę nie wiem co odpowiedzieć, bo wybacz ale napisałeś chaotycznie
a podejrzewam że namieszałeś sporo na partycjach w czasie instalacji

rozumiem że wcześniej miałeś JEDEN dysk  podzielony na   3 partycje - w tym "./"  i  "/home"
a potem dołożyłeś SSD  i na nim zamontowałeś  "./"
no i piszesz że potem przeniosłeś  "/home" ze starego w nową lokalizację ?????   to znaczy gdzie ona jest ???  czy to oznacza że "stary" dysk nie był zmieniany ?

może lepiej opisz dokładnie - krok po kroku -  jak robiłeś instalację
i podaj wynik polecenia  fstab
sam niedawno  robiłem migrację  z  openSUSE   na  Mint18 
i jedynym "zacięciem"  po restarcie był brak jednej wtyczki w FF z powodu downgrade'a
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2017, 18:58:32 pm wysłana przez wolare »

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:27:52 am »
No nie wolare  jesli podajemy polecenie to sprawdźmy chociarz czy dobre jest dla poczatkujących dobrze jest napisac po kolei.
Jeśli chcemy wyświetlić w terminalu fstab to najpierw trzeba przejść do katalogu w którym jest ten plik i go wyświetlić potem  skopiować treść poprzez proste zaznaczenie mysza i wkleić w oknie wiadomości na forum .
cd /etc/ cat fstab @ Guaz ale naprawdę podałeś za mało informacji.Kopiowanie plików w linuksie to nie to samo co pod winda dochodzą prawa dostępu i aliasy.Ja np. klonuję partycję /home na inny dysk np ssd i w czasie instalacji nowego systemu ( oczywiście wcześniej robię sobie na nowym dysku partycję / i /home ) instaluje nowy system z TYM SAMYM userem i hasłem co stary "pokazując " instalatorowi partycję /home do używania ale nie do formatowania i po zabawie , stary dysk przewaznie zostawiam mapując go we fstab jako np home-old lub inaczej.
Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2017, 11:35:37 am wysłana przez christo »
Only Jesus saves.

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2017, 16:35:54 pm »
sorki ... moja wina :)   -  faktycznie zapomniałem że to dział przedszkole

ale wracając do meritum
ja rozwiązałem problem migracji najprościej jak można 
miałem układ:
sda1 =  suse  =  /  =  btrfs
sda2 =  swap
sda3 =  /home =  xfs

zrobiłem instalację mint18  WYŁĄCZNIE   na  sda1 = mint = / = ext4   
(oczywiście zatwierdzając sda3 jako NADAL  /home ........   co rozwiązuje problem danych i setup aplikacji)
(oczywiście NIE ZMIENIAJĄC  usera i hasła ...... co rozwiązuje problem praw dostępu)
i jak pisałem jedyny problem był z wtyczką do firefoxa - bo na suse miałem nowszą wersję więc wystąpił zgrzyt

I TO JEST PRAWDOPODOBNIE NAJPROSTSZA METODA  MIGRACJI I REINSTALACJI LINUXA

opisałem to dokładnie jak mogłem - własnie dla naszych przyszłych, mniej doświadczonych kolegów

a wracając do kolegi #Guaz
problem polega właśnie na tym że nie mamy info na temat  układu partycji przed/po instalacji
a podejrzewam, że kolega wymusił instalację na nowym dysku ignorując stary ..... a potem nadpisał pliki
więc nawet nie wiemy jak teraz mu pomóc
a zrobimy to chętnie - bo lubimy takie zagadki  ::)

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2017, 23:00:55 pm »
@ wolare masz racje dokładnie tak. Choć ostatnio zrezygnowałem ze swapa mam 4 Giga ramu i system śmiga ale nie robię żadnych większych działań graficznych a komp służy mi do neta , muzy i oczywiście VLC  :)
Pozdrawiam
Only Jesus saves.

Offline Guaz

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2017, 19:22:36 pm »
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=7dd6b45b-26b8-42e1-bdfe-d08d80127965 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sdb2 during installation
UUID=D2BE-69F5  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=f5296500-d556-437e-afe4-c9508940f4b6 none            swap    sw              0       0
# swap was on /dev/sdb4 during installation
UUID=b890e365-5cb3-441c-a75a-bc81ac900064 none            swap    sw              0       0

Rozumiem.
Rozkład moich partycji na starym dysku (HDD):

Na nowym dysku (SSD):

Na lokalizacji montowanej pod / skopiowałem zawartość folderu /home, jako że mój użytkownik nazywa się tak samo.
Z tego co widzę po postach, już widzę że zrobiłem głupotę.
Bo pomijając początkowy problem, nie działa też część oprogramowania dostarczonego w podstawowej instalacji jak menadżer sterowników, oprogramowania itd.
Pojawił się dodatkowy problem, z brakiem odtwarzania dźwięku, nie mam dostępu do zamontowania partycji linuxowej ze starego dysku HDD, z windowsowymi partycjami problemu nie ma.

O ile w użytkowaniu codziennym mi to nie przeszkadza, bo używam linuxa do programowania w Pythonie. Ale choćby do głupiego obejrzenia filmu muszę przechodzić na windowsa co jest problematyczne :P.

Pomijam fakt że spartoliłem brakiem partycji home. Ale to moje dwa pierwsze linuxy na których tak naprawdę się uczę posługiwania konsolą, podstawowego skryptowania i ogólnie radzenia sobie z problemami. Ten jednak mnie przerasta, jeśli może to naprawić przeinstalowanie systemu, jestem w stanie to zrobić według wskazówek, o które bym was prosił. Kto nie ma w głowie, ten ma w palcach :d.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2017, 19:26:03 pm wysłana przez Guaz »

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2017, 20:46:03 pm »
no to już wiemy wszystko - faktycznie trochę narozrabiałeś
pomysł reinstalacji od początku chyba jest najlepszy - tym bardziej że chyba zachowałeś dane na starym dysku bez zmian ??? i na windozie też chyba nie masz nic wrażliwego

jeżeli tak to daj sygnał tutaj
1. napisz jakie dane i skąd musisz przenieść
2. rozumiem że dysk SSD jako szybszy powinien być dla systemu a "stary" na dane

jezeli podejmiesz decyzję i napiszesz odpowiedź  to postaram się dać ci dokładną procedurę w punktach

Offline wolare

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2017, 20:49:53 pm »
@ wolare masz racje dokładnie tak. Choć ostatnio zrezygnowałem ze swapa mam 4 Giga ramu i system śmiga ale nie robię żadnych większych działań graficznych a komp służy mi do neta , muzy i oczywiście VLC  :)
Pozdrawiam

a ja nie wiem czy z przyzwyczajenia czy to paranoja .....   mam 16G ale swap zrobiłem 8G .....
choć sporo ostatnio robię na virtualach więc się przydaje

Offline Guaz

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2017, 14:55:21 pm »
Trochę miałem zawrotu głowy, jednak wczoraj przysiadłem i w końcu przeinstalowałem. Wszystko oczywiście działa bez zarzutu, problem rozwiązany najprostszą drogą :).
Teraz tylko trochę czasu wygospodarować by sobie ustawienia programów i inne rzeczy poznajdować aby popodmieniać :D.