Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Instalacja Linuxa obok Windowsa 7, na różnych dyskach  (Przeczytany 240 razy)

Offline d3zet

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Instalacja Linuxa obok Windowsa 7, na różnych dyskach
« dnia: Lipiec 23, 2017, 21:43:12 pm »
Poradziłem sobie już z LiveCD i dlaczego to nie trybiło.
No w końcu ruszyło. Ale tutaj kolejny problem... wybieram instalację. I przychodzi moment najgorszy. Wybranie dysku.
Na dysku SSD (120GB) mam Windows 7.
Mam również drugi dysk. 640GB HDD na którym planuje zainstalować Linuxa.

Dysk HDD podzielony jest na 3 partycje. Powiedzmy, że A: B: C:.

Daję opcje zaawansowane. Wybieram partycję C: (pustą, na którą ma być planowo zainstalowany Linux), nie wiem czy dobrze?
Następnie mam na której partycji ma być zainstalowany program rozruchowy? I tutaj nie wiem czy wybrać SSD tam gdzie Windows i on sobie to "połączy"?
Czy muszę wybrać również partycję gdzie będzie Linux (C:) czy może cały dysk HDD?

Na pozostałych dwóch partycjach HDD są ważne pliki, więc fajnie jakbym ich nie utracił :D

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Odp: Instalacja Linuxa obok Windowsa 7, na różnych dyskach
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2017, 14:13:31 pm »
Jeśli możesz "odciąć" z ssd 20-30 Giga na linuksa to by było spoko i daj gdziekolwiek byle dużo na /home , gruba dajesz na dysk z którego staruje system , jesli masz mozliwość wyboru startującego dysku to możesz dać gruba na drugi dysk który wybierasz klawiszem ( u mnie ) F12 przy starcie systemu a jak nie wybierasz to wtedy startuje winda.Z tym że z dysku który startuje linuksa wystartujesz tez windę.Potem jak już się troszke ogarniesz to sobie przeniesiesz gruba gdzie chcesz.
Only Jesus saves.

Offline d3zet

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2017, 17:01:12 pm »
Wolałbym SSD jednak w pełni zostawić dla Windy. Zrobię kopię plików to wtedy zacznę się bawić. Lecz chyba zrobię taki myk, że po prostu odepnę SSD, żeby się nic nie namieszało. Zainstaluje Linuxa i podepne SSD. Nie wiem czy to dobry pomysł. Oczywiście mam opcje wyboru dysku startowego.

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2017, 10:08:11 am »
Jeśli się obawiasz to oczywiście możesz tak zrobić ale prościej jest wybrać dysk dla linuksa i na NIM zainstalowac gruba i przy starcie wybierasz startowanie z dysku linuksa i na nim w grubie będziesz miał dostęp do wyboru windowsa lub linuksa.Linuks czyta dyski windy ( oczywiście winda musi być WYŁANCZANA a nie hibernowana ) i ma mozliwość zapisu na nich a jak zrobisz odpowiednio fstab to będzie Ci ładnie mapował dyski windy.
Only Jesus saves.