Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Bad sektory, jak naprawić  (Przeczytany 138 razy)

Offline Pfunk

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Bad sektory, jak naprawić
« dnia: Lipiec 31, 2017, 20:28:50 pm »
Siemanko,
mam Mint od jakiegoś czasu i ostatnio zaczął się pojawiać błąd serwera X grafiki przy starcie, następne uruchomienie wywala Initrams, tutaj po komendzie "fsck" wszystko się naprawia i jest cacy, z jednym wyjątkiem, wali się odtwarzanie wideo w Mozilli. Wyłączam kompa i od nowa ten sam proces. Skan dysku w biosie wywala błąd cache i wstrzymuje skan.
Diagnoza raczej oczywista, że na twardym dysku mam bad sektory, czy wiecie jak nagrać jakiś program do naprawy dysków na pendrive? Coś takiego jak MHDD czy Regenerator, żeby oznaczyć bad sektory, ewentualnie naprawić lub przynajmniej wyłączyć z użytku, bo jak zainstaluję znowu system to zaraz znowu padnie na tych sektorach.
Proszę o instrukcję z linkiem do programu, czym nagrać boota i ewentualnie jak używać softu, bo sporo przeglądałem i tylko zwaliłem jedyne cd jakie miałem :) jakby co mam też komp z Windą, bo na Mincie nie znajduję żadnej aplikacji, może jakaś magiczna komenda do terminala? :)

z góry dzięki za pomoc

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: Bad sektory, jak naprawić
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2017, 22:35:04 pm »
Najlepszą metodą na uszkodzenia dysku jest jego wymiana. Możesz też spróbować czegoś darmowego:
sudo badblocks -v -s /dev/sda1 > badblocks.logTa komenda wyszuka badblocks  na partycji /dev/sda1 i zapisze je do pliku badblocks.log

sudo e2fsck -l badblocks.log /dev/sda1Ta komenda skorzysta z informacji zapisanych w pliku badblocks.log i oznaczy badblocks - podobno system już nie będzie ich używał.

sudo fsck -t -y -f -c /dev/sda1Ta komenda podobno robi wszystko to, co te dwie pierwsze.

Aby z nich skorzystać (użyć) należy uruchomić kompa z jakiegoś nośnika live aby badana partycja była odmontowana. No i oczywiście zamiast sda1 daj faktyczny numer badanej partycji.
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5