Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Podział partycji na laptopie dla Win oraz Linux - SWAP ?  (Przeczytany 305 razy)

Offline kevin

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Podział partycji na laptopie dla Win oraz Linux - SWAP ?
« dnia: Sierpień 05, 2017, 12:06:27 pm »
Witam!

Chcę zainstalować Linuxa obok Win10, na laptopie mam aktualnie 12GB ramu lecz w późniejszym czasie planuję zwiększyć pamięć do 16GB. Mam pytanie odnośnie ręcznego podziału partycji. 250GB chcę zostawić dla Windowsa a drugie 250 dla Linuxa więc:

- System i programy 80GB
- swap tyle co ramu czyli aktualnie 12GB  w późniejszym czasie zwiększę do 16GB więc nie lepiej tu dać z kilka giga więcej 12GB ramu to dać 16GB swap, 16GB ramu to dać 20GB swap ? Nigdy nie korzystałem z hibernacji i nie przewiduję sytuacji aby była mi potrzebna.
- home/ reszta czyli 154GB
Czy to jest sensowny podział ? Wiem że to zależy od tego co będę miał zainstalowane ale bardziej chodzi mi tu o swap.

Kwestia druga to taka że aktualnie mam jedna partycję na dysku, i jest tam cały Windows. Win10 zapewnia ręczny podział na partycję poprzez jeden z wbudowanych programów. Tylko czy będę miał później problemu z reinstalacją Windowsa ? Abym odzyskał system poprzez kopię zapasową muszę ją zrobić, czy mogę zrobić to bez problemu po podziale na partycję i instalacji Linuxa ? Windows jest na partycji recovery więc jak nawet wybiorę w Win opcję "Usuwanie wszystkich plików" tzn formatowanie dysku to nie nad ruszy mi to Linuxa tylko sformatuję partycję z Windowsem ?

Instalacja w trybie UEFI trzeba tutaj wyłączyć podobno Windowsa czy coś takiego, o co z tym dokładniej chodzi ?

Offline kevin

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Odp: Podział partycji na laptopie dla Win oraz Linux - SWAP ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2017, 21:56:48 pm »
Czy ktoś spotał się kiedyś z czymś takim ? Niestety ale Windowsa muszę mieć...
Cytat: " Dodatkowo zanim zaczniesz robić cokolwiek zrób kopie windowsa na USB przy pomocy Media Creation Tool (czy jak to nazwali). Będziesz miał kopię wraz ze swoim nr seryjnym windowsa. M$ tak spieprzył architekturę systemu (tj. zabezpieczył własny interes), że jeśli zmienisz (przesuniesz) zawartość partycji w tablicy partycji, to już nie skorzystasz z opcji recovery. Gwarantuję Ci to. Stąd też Media Creation Tool i masz swój nr seryjny wpleciony w instalator windowsa.
Po tym zabiegu podziel dysk programem do partycjonowania jeszcze w windowsie, TYLKO nie używaj systemowego programu do partycjonowania, bo potrafi on spieprzyć wiele rzeczy. Jak podzielisz już dysk, ściągnij obraz danego Linuxa (polecam Manjaro) i nagraj na USB używając Rufus'a (użyj opcji nagrywania przy pomocy DD).
Reszta do wygooglowania, ale z Manjaro nie będziesz raczej miał problemów z instalacją i samą konfiguracją systemu. "