Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Acer Aspire one D255 - nie mogę wgrać Android-a lub Linux-a.  (Przeczytany 504 razy)

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: 18
Acer Aspire one D255 - nie mogę wgrać Android-a lub Linux-a.
« dnia: Sierpień 30, 2017, 13:21:06 pm »
Witam.
Mam nEtbook-a.
Ma on Procesor Intel Atom N450 - x64 (1-no-rdzeniowy, ale 64-bit-owy).:
http://ark.intel.com/products/42503/Intel-Atom-Processor-N450-512K-Cache-1_66-GHz
2GB RAMu (DDR2 2GB 800MHz - PC2-6400S).
HDD 128GB Plextor S2.
Na razie jest wgrany Windows 10 64-bit - na próbę.
Wcześniej na próbę wgrałem Android-a 4.4.... KIT-KAT-a. Spokojnie sobie pracował.
Próbowałem wgrać Androida Nugat-a 7.1.2 (...7.1-rc1) oraz Linux-a Ubuntu 17.04 - UWAGA: oba próbowałem w wersji x64 i potem oba w wersji x32.
Startowane z nagrywarki ASUS 2xUSB (BIOS spokojnie rozpoznawał nagrywarkę).
BIOS umiem ustawiać i wgrywać (choć BIOS jest najnowszy).
Ten nEtbook spokojnie "sasysał" pierwsze pliki (widać ANDROID w ver DOS-owej i nic dalej)- totalna "zwiecha" i czarny ekran. Przy obu systemach w obu ver. 32-bit i 64-bit.
Chce wgrać jakiegoś "lekkiego" ("okienkowego") Linux-a. Pomyślałem o polskim MINT-cie.
Proszę o jakieś podpowiedzi, co mogłem przeoczyć, bo już zakręciłem się.
Stary nEtbook muszę jak najszybciej zrobić. Zaczyna się szkoła i młody/junior chce do szkoły brać. A za 1 rok max 2-a lata będzie już do wyrzucenia. Więc mi go nie szkoda.
Jest na razie wart jeszcze 350PLN ten nEtbook. Ale system chcę wgrać darmowy OpenS...
Albo najlepiej 2-a systemy: Android-a + Linux-a.
Pozdrawiam.
PS.
Jak dołączyć zdjęcia ze smartfona do tego wątku, by łatwiej pokazać co wyświetla płytka boot-owalna?
(Z Win 10 z innego laptopa).

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 10
Odp: Acer Aspire one D255 - nie mogę wgrać Android-a lub Linux-a.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2017, 14:21:00 pm »
Ogolnie w necie są informacje że można wgrać linuxa- na ten notebook..... Acer Aspire one D255
nie wiem czy takie info będzie pomocne :
Aby uruchomić Lubuntu 13.10 potrzebujesz procesora Intel Pentium Pro lub lepszego. Zasadniczo twój komputer musi mieć CPU z rozszerzeniami fizycznego adresu (PAE).
Jeśli korzystasz z komputera bez zainstalowanego programu PAE, nadal można uruchomić program Lubuntu, ale musisz zainstalować wersję 12.04.
lubuntu byłby dobrym wyborem bo jest raczej na starsze PC ... ..NON PAE ..to chyba do systemów mających / obsługujących do 4GB pamięci ...PAE to wszystkie nowsze.
Możesz wypróbować linuxa : manjaro Xfce ...https://manjaro.org/get-manjaro/ ... jeśli Ci się z bootuje z pendriva / CD ... i wyświetli się system to potem już z góry ..
Dobry na starsze PC jest też Puppy linux ...ale trudniejszy w instalacji i trochę niezbyt intuicyjny ...ale szybki jak wiatr ...struś pędziwiatr  :-)
http://www.puppylinux.pl/szczeniaki-w-wersji-5-5/
Tu masz jakieś propozycje na starsze PC http://www.everydaylinuxuser.com/2013/10/12-great-linux-operating-systems-for.html
a generalnie to przy instalacji są różne dziwne problemy ja miałem kiedyś taki że próbowałem wgrać jakikolwiek linux na starszy PC ...bez skutku ...wyczytałem że procesor nie obsługuje 64bit .... i lipa. Dopiero ktoś mimo wszystko podpowiedział żeby spróbować wersje nie 32 a właśnie 64 bit ...i  eureka system ruszył :-) ...nie pytaj dlaczego bo sam nie mam pojęcia ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2017, 14:52:53 pm wysłana przez kris777 »

Offline szymon1978

• Rodzina Linux Mint
  • Globator Moderalny
  • Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 2072
  • Środowisko graficzne: Inne
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2017, 20:53:45 pm »
Chyba najlżejsza dystrybucja Linuxa http://www.tinycorelinux.net/downloads.html

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2017, 20:02:04 pm »
Witam.
Jest ktoś, kto może mi pomóc?
Nie musi być łopatologicznie.
Wystarczą same linki.
Trochę opisu też się przyda.
Proszę gorąco o pomoc.

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2017, 20:51:39 pm »
No dobra.
A teraz pyt. za 100 punktów.
Jak tego linux-a wgrać razem z Androidem KIT-KAT?
Linux-a na jednej partycji, a Androida na 2-giej partycji.
Jeden dysk 160GB WD blue HDD.
Jak ma startować coś by wybrać potem jeden system?
Czekam na odp.
Wystarczą odpowiednie linki i małe uwagi.

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2017, 18:52:25 pm »
Nigdy nie wgrywałem Androida ale to wkońcu też linux :-) ... metoda jest prosta z wyborem ewentualnego systemu przy starcie PC-ta. tzn .... zawsze pierwszego wgrywamy Windowsa ! ...z androidem pewnie lepiej zrobić to samo bo nie wiadomo czy wgrywa gruba. Drugi system do wyboru : lubuntu / ubuntu / Mint / manjaro / antegros / itd . wszystkie one wtrakcie instalacji wskazują gdzie zainstalować bootloader-a przeważnie zawsze wybieram cały dysk sda1 ( będziesz widział wpis swojego dysku )  ... a na końcu wgrywany jest grub czyli program który wykrywa już wcześniej zainstalowane systemy i przy starcie PC-ta jest Wpis z tymi systemami do wybory np: Android / Mint i jeszcze kilka wpisów do sprawdzania pamięci i tzw recovery ..... a partycjonowanie dysku / podział można dokonać wcześniej programem gparted live na CD / pendrive lub przy instalacji linuxa .... trzeba wybrać przy instalacji opcje zaawansowane  a nie instalację na całym dysku twardym lub obok innego systemu .  Najważniejsze żeby Ci w końcu jakiś system ruszył tzn zainstalował się ...bo to trochę dziwne że twój laptop nie chce przyjąć jakiegoś linuxa ? .... ale jak pisalem wcześniej zawsze są jakieś przeszkody i może akurat ten laptop nic nie łyknie :-) ...ale wątpię

Przy podziale dysku jeśli chcesz mieć dwa systemy i np dysk 160GB / 2GB pamięci ram  to podziel sobie np. na trzy partycje
np. 3GB na partycję swap ( czyli około tyle ile ma się pamięci ram ) a reszta na połowę :-) i na linuxie oczywiście partycję ext4
a przy instalacji wybierasz jedną np. 70GB jako   / i 3GB swap ... i tyle
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2017, 19:04:34 pm wysłana przez kris777 »

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2017, 11:08:34 am »
Witam.
Dzięki za odpowiedzi.
Kiedyś (lata temu) "bawiłem się" RED-HAT-em oraz slackware.
Od lat nie używałem linux-a.
Ostatnio pojawiła się możliwość sprzedania tego nEtbook-a (bo używany tylko do prezentacji różnego rodzaju: Word, Powerpoint itp.)
Dlatego chciałem wgrać darmowy system.: Android-a i lub Linux-a, a najlepiej oba.
Celem wgrania jest aby system działał płynnie i nie zacinał się na tym nEtbook-u - już starym.
Najlepiej jak wgram oba systemy.
Wskazaliście mi program do partycjonowania. Proszę o pomoc jak podzielić i jakie nadać wartości, aby dysk 160GB WD HDD blue był podzielony pod Androida oraz pod Linux-a i aby oba mogły startować.
Oba dlatego, że jakby został uaktualniony Android lub Linux - to nEtbook- nadal może wstać na 2-gim systemie.
Chcę zrobić tak, aby były 3-y partycje. 2-ie systemowe oraz jedna duża widziana przez system, który wstanie (androida lub Linux-a)
Tak, aby jeden system, jak i na drugi system (dyski "systemowe"/ich pojemności), były przeznaczone pojemności duże ("na wyrost"), a jedna duża partycja była widziana przez oba systemy. Tzn. aby wstał jeden system i widzi 2-gą DUUUŻĄ patrycję z danymi. Za innym razem wstaje 2-gi system i też widzi DUUUŻĄ partycję. Ale oba systemy mogę, ale nie muszą widzieć innych partycji - systemu który nie został wybrany.
Czy robić 4-y partycje? 1-na systemowa na Androida i jedna na dane dla Androida oraz jedna systemowa na Linux-a i jedna na dane dla Linux-a.
Proszę o podpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2017, 11:12:36 am wysłana przez WIPI1979 »

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2017, 15:18:04 pm »
Powiem tak ...wyżej podałem Ci możliwość podziału dla dwóch systemów :-) ....ale jak to mówią trening czyni mistrza. Najlepiej podziel sobie dysk jak chcesz i jak Ci pasuje zainstaluj system jeden ....drugi ... jak coś pójdzie nie tak ( a instalka systemu to pewnie jakieś 15  -  30 min ) to sformatuj dysk i od nowa  ;) ... wtedy może załapiesz o co biega i jak Ci będzie w końcu pasowało... a na linux-ie podpowiem że prawie większość typów partycji będziesz miał widoczne i edytowalne ...np windowsowy NTFS czy linux-owe EXT- 2 / 3 / czy 4 ...
A jak nic nie będzie wychodziło ...to lepiej zostaw to komuś kto jest bardziej obeznany z instalacjami systemów operacyjnych....

Ps. jeszcze jedna uwaga jak będziesz dzialił dysk ...to :  można podzielić go tylko na 4 partycje podstawowe ! czyli takie z których system windows będzie uruchamialny i ...zapewne wiesz na partycję rozszerzoną tzw. extendet z której możesz utworzyć dowolną liczbę partycji ... czyli dysków logicznych np. pod systemy linux .... nie mylić z podstawowymi :-)
pozdro !
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2017, 15:54:15 pm wysłana przez kris777 »

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2017, 11:40:02 am »
Dzięki Szymon.
Ta działała:
http://www.tinycorelinux.net/downloads.html

Pozostałe miały problem z wgraniem się na nEtbook-a....:
https://www.olx.pl/oferta/acer-aspire-one-d255-z-ssd-128gb-na-gw-pierwszy-wlasciciel-CID99-IDiRvnf.html

Zamieściłem następny wątek. Może na świeżo ktoś inny coś innego podpowie.

Partycje na dysku 160GB podzieliłem na 3-y partycje. Doczytałem o partycjach i "naumiałem się". Dzięki za podpowiedzi kris...

Pozdrawiam forumowiczów.

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2017, 11:41:46 am »
Szukam wersji MINT-a na tego nEtbook-a. Nie na DESKTOP-a.

Offline rrico

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2017, 11:39:35 am »
To ta sama wersja, instaluj i nie patrz.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2017, 13:57:39 pm »
Witam.

Najlepszy link jaki dostałem:
http://www.everydaylinuxuser.com/2013/10/12-great-linux-operating-systems-for.html
Dzięki kris777.
Jednak stare te Linux-y :(

Jednak najnowsze MINT-y: 17.2 oraz 18.2 oraz 18.3 nie startują mi z wgrywaniem na ten nEtbook.
Oczywiście 64-bit-owe wersje. Bo Win_10 działa 64-bit. Więc takiego Linux-a wgrywam.

Tylko linux: Core Plus działał jak należy.

Jeszcze raz spróbuję.
Ale mam ... zagwozdkę z tym "nEtkiem".

Jeszcze spr. parę rzeczy.

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
  • Punkty: 102
  • Deepin && Voyager 16.04.X LTS (Xubuntu)
  • Środowisko graficzne: Inne
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2017, 15:35:20 pm »
Mint to kobyła. Już ci linkowałem Antix'a bazującego na Debianie 9. Można sobie przełączyć na Xfce po zainstalowaniu.

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=9492.msg63911#msg63911

Offline WIPI1979

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2017, 16:36:16 pm »
Udało się wgrać miętusa - 64-bit. w ver. najnowszej.
Temat do zamknięcia - Dziękuję wszystkim za pomoc.