Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Brother DCP-135C instalacja sterowników  (Przeczytany 135 razy)

Offline centurion

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Inny
Brother DCP-135C instalacja sterowników
« dnia: Listopad 28, 2017, 21:00:47 pm »
Witam serdecznie
Jako, że po ostatnie aktualizacji Windowsa 10 drukarka Brother DCP-135C odmawia posłuszeństwa. Zapewne trochę czasu minie zanim Microsoft albo/i Brother staną na wysokości zadania i poprawią błędy. Zresztą to chyba nie tylko mój problem, że drukarki po aktualizacji przestały działać.
Problem chyba stary jak ... potrzebuję drukować z Linuxa, a dokładniej z Linux Mint 18.3 Cinnamon 64 bit. Nie musi być koniecznie to wydanie ... ale wolałbym.
Wiem, że jest wiele stron i tematów, jednak jak do tej pory, żadna porada nie działa.
Czy mógłby ktoś mi pomóc w instalacji sterowników dla DCP-135C. ALE TAK KROK PO KROKU. Może ktoś ma taką drukarkę i poradził sobie z instalacją. Proszę tylko nie pisać, że gdzieś tam coś jest napisane. Przerabiałem większość tematów (te ze strony Brothra też) i zawsze to samo, zarówno na Ubuntu (inny laptop i system był postawiony na dysku i błąd ten sam) jak i na Mint 18.3. Sama instalacja sterownika drukarki chyba przebiega prawidłowo, bo np. LibreOffice widzi drukarkę, wysyła plik ale nie drukuje.
Może robię coś źle, może nie po kolei, trudno mi powiedzieć.
Drukarka sprawna, drukowała spod Windowsa sprzed aktualizacją.
Sprzęt to DELL Latitude E6330, i3, 3340, ssd, usb 2.0 jak i 3.0, grafika zintegrowana
Postawię nowego Minta 18.3 64 bit na dysku USB (pendrive), będzie to czysty system i czekam na propozycje i rozwiązanie.
Bardzo proszę o pomoc, potrzebuję drukować.
Jestem w stanie się odwdzięczyć.

Offline TECUMSEH

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: KDE
Odp: Brother DCP-135C instalacja sterowników
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2017, 22:31:55 pm »
Haj,
Nie wiem czy pomogę ale opiszę jak to robiłem u siebie. Aktualnie Mint 18.2 Cinnamon 64 bit (było przez jakiś czas Kubuntu, Netrunner, Neon a nawet openSuse). Komputer stacjonarny, Brother HL-1112E.
Po podłączeniu drukarki, system ją wykrywał i jakby to powiedzieć "instalował" stery. Drukowanie nie dawało żadnych efektów. Drukarka zawyła, popiszczała i wypluła pustą kartkę.
Więc zrobiłem tak. Ustawienia systemowe -> drukarki i ją wywaliłem. Zainstalowałem stery zgodnie z instrukcją producenta (trochę to trwało), ustawiłem jako domyślną, wydruk strony testowej, no i popatrz pan, są obrazki.

Offline centurion

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2017, 20:52:15 pm »
Git majonez i musztarda - działa!!!
Było tak jak pisałeś TECUMSEH czyli system sam "niby" zainstalował sterownik, lecz drukarka nie drgnęła.
Zainstalowałem stery tak jak na stronie producenta i poszło.
Zastanawia mnie tylko to, dlaczego wcześniej nie chciało działać.
Może to, że ściągałem paczki .deb??? Przy instalacji .deb wyskakiwały dziwne krzaczki.
A może to, że nie usuwałem tej poprzedniej drukarki???
W folderze pobrane są jakieś pliki, czy mogę je usunąć??? Powstały chyba po instalacji sterowników.
Skanera nie próbowałem, w sumie nie jest mi potrzebny, ale gdybym chciał, to mam ściągnąć pod 64 czy 32 bit.
Jak przeglądałem forum to gdzieś było napisane, że niby trzeba 32 bit, a mój system to 64 bit. Instalacja tak jak na stronie producenta czy jakoś inaczej.
Wielkie dzięki!!!
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 20:54:30 pm wysłana przez centurion »

Offline akos41

• Miętowy krzew
  • Punkty: 14
  • Wersja systemu: 18
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2017, 07:21:05 am »
Jeżeli system jest 64bit-to sterowniki również mają być 64bit.
Jednak ze skanerem nie będzie tak łatwo jak Ci się wydaje.
Trzeba,oprócz wgrania sterów,zrobić mały myk - opisałem go na forum,a ciastek1981 dodał poprawkę dotyczącą twojej drukarki,o... np. tu -

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=9463.msg63742#msg63742

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2017, 07:22:53 am wysłana przez akos41 »
Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.