Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Zapis na pamięciach flash.  (Przeczytany 267 razy)

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: LMDE 2
Zapis na pamięciach flash.
« dnia: Listopad 29, 2017, 18:12:59 pm »
Głównie użytkuję dystrybucję miętową, ale problem ten dotyczy wielu innych. Zapis na pamięciach flash - ot co. Poszperałem sobie po tym szanownym forum, ale odpowiedzi na moje wątpliwości nie widzę. Znajduję za to w Necie sporo informacji o kłopotach z użytkowaniem pamięci flash w dystrybucjach linuksowych. Wydaje się, że problem ten na dobre ugrzązł, bo od wielu lat nie udało się go w sposób racjonalny rozwiązać. Od dawna już spotykam posty i odpowiedzi na temat problemów z kopiowaniem plików na pamięci pendrive. "Ratunku bo kopiuje mi się tylko połowa pliku", "Ratunku bo plik nieczytelny", Ratunku bo pendrive mi się posypał" itp. itd. Czytam też bzdurne odpowiedzi i kombinowane domysły, a to że może pendrive kiepskiej marki, a to że może podróbka, a to że może za wolny itp. bzdety. A przecież problem od wielu lat jest tylko jeden - brak racjonalnego podejścia (może chęci) do tego zagadnienia przez ekipę "składającą" dystrybucję Linux. Większość zwyczajnych użytkowników Linux myśli, że jak pasek postępu kopiowania pliku na pendrive już zniknął, to jest to koniec kopiowania i pamięć flash można śmiało wyjąć ze slotu. No i jest to myślenie jak najbardziej logiczne. Pasek doszedł do końca, okienko zniknęło, czyli możemy pendrive bezpiecznie wyjąć. Wprawdzie powinna na koniec ukazać się jeszcze informacja że "Kopiowanie pomyślnie zakończone", ale nie bądźmy upierdliwi. Niestety nawet wśród informatyków i programistów (umysły ścisłe, techniczno-matematyczne) także trafiają się ARTYŚCI, a ci jak wiemy nigdy nie myślą standardowo i racjonalnie.

Użytkownicy nieco lepiej zorientowani w tematyce linuksowej, najpierw odmontowują taki nośnik i dopiero wówczas go wyjmują. No dobra, ale co jeżeli jeszcze trwa proces kopiowania? W Miętusku tego nie wiemy. Wyjmujemy zatem pendrive i właśnie dopiero w tym momencie generuje się komunikat... że wyjęliśmy go za wcześnie. :D  No i szlag trafił pliki a może też pendrive. Ludzie trzymajcie mnie, bo pęknę ze śmiechu. - Czy to jest poważny system operacyjny??
No dobra, umawiamy się że po zadeklarowaniu odmontowania nie wyjmujemy natychmiast pendrive, ale czekamy na komunikat który nas poinformuje iż możemy go bezpiecznie wyjąć ze slotu. Ohoo... "to se jeszcze poczeka" - jak mawiał Shrek. I rzeczywiście, możemy tak czekać cały dzień, a nawet tydzień, a nawet do śmierci naszego komputera. Bo jeśli nawet urządzenie zostanie poprawnie odmontowane, to żaden komunikat nas o tym nie poinformuje. Musimy co chwilę sprawdzać czy aby już... . Musimy też wiedzieć jak to zrobić. Czy naprawdę Linux to taki przyjazny system operacyjny, a ta Winda to taka beznadziejna??

I jeszcze jedna uwaga do tego tematu. Komu potrzebne jest okienko z informacjami o postępie kopiowania, szybkości zapisu i czasie jaki pozostał do końca kopiowania pliku na pendrive, skoro te informacje nijak się mają do rzeczywistości? Jest to nielogiczne, nieracjonalne, nieżyciowe podejście do zagadnienia. - Jest to po prostu jedna, WIELKA BZDURA, GRANDA i gów...na wizytówka każdej dystrybucji Linuksa.
Ja wiem że te informacje odzwierciedlają jedynie stan buforowania. Ja wiem i może ty wiesz, ale co najmniej 50% testujących Linux (bo niby taki fajny) tego nie wie. Poza tym, pomimo że to wiem, to i tak nie zmienia to faktu że obsługa takich pamięci w dystrybucjach linuksowych jest kłopotliwa (także dla mnie). A przecież jest to bardzo istotna sprawa związana z obsługą komputera. Bodaj ok. dziesięciu lat temu w dystrybucjach linuksowych pojawiło się automatyczne montowanie podpinanych napędów. Niestety do dzisiaj nie rozwiązany został problem o którym piszę. - TO NIE JEST POWAŻNE PODEJŚCIE. Dziesiątki nowych dystrybucji a wszystkie tyle samo warte.

Efekty? Od wielu już lat, tysiące uszkodzonych pamięci, tysiące użytkowników szukających pomocy i tysiące ludzi zniechęconych do systemu Linux. Czy komuś właśnie na tym zależy??

Czy jest tutaj ktoś mądrzejszy w tym zagadnieniu i odpowie mi na moje OSTATNIE pytanie? Przecież wiem że połowa z Was opluwa Windę, ale głównie właśnie jej używa. Ja nie używam Windy już od wielu lat. Nie mam awersji do Windowsów, ale do MS, jego polityki i jego lidera. Jestem rad że istnieje alternatywa i cieszyłbym się gdyby wszyscy Windowsiarze przesiedli się na jakąś alternatywę, a MS pokazali środkowy palec. Niestety z powodu takich i innych niedoskonałości alternatywnych systemów, chyba nigdy to nie nastąpi.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam.  :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 19:47:02 pm wysłana przez oktet »

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Odp: Zapis na pamięciach flash.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2017, 07:29:31 am »
Tak sporo napisałeś a konkretnie to chyba to że pen Ci źle chodzi , tak nie czepiam się ale od paru lat używam początkowo ubu potem miętówkę na której już zostałem zarówno KDE jak i cinnamon ( pewnie środowisko nic do tego nie ma , chodzi o Xy ) , przejściowo manjaro i były próby z innymi KDEowymi , nie zdarzyło mi sie nigdy aby na pamięci coś się źle zapisało może dlatego że nie lubię myszy typu przeciągnij i puść ale np. dd kopiuje bez żadnych myków a w środowisku X moim ulubionym programem do obsługi plików jest double commander ( nie ma lepszego ) , uzywam tylko dobrych pamięci flasz jak i penów.

Only Jesus saves.

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2017, 21:48:09 pm »
Tak, napisałem sporo i pewnie dlatego trochę się pogubiłeś.  :)
Właśnie powieliłeś często spotykaną opinię, że winne są pendrive. To nie jakość pamięci jest przyczyną kłopotów o których ludki piszą
i to właśnie wyżej opisałem. No może poza jakimiś, naprawdę rzadkimi wyjątkami. Nawet najwolniejszy pendrive wyjęty ze slotu w
odpowiednim czasie, czyli po zakończeniu procesu kopiowania plików, nie ulegnie przecież uszkodzeniu. No i pliki będą skopiowane w całości.
Tu się na pewno ze mną zgodzisz. :)
Buforowanie zapisu w Mincie i innych dystrybucjach także nie jest problemem. Problemem jest to, że podczas kopiowania plików na pamięć
przenośną, użytkownik nie otrzymuje wiarygodnych informacji-komunikatów. Pisałem jaki otrzymujemy komunikat - WIELKĄ BZDURĘ.
Są to informacje o stanie buforowania a nie o postępie zapisu. Gdy pasek i okienko znika to każdy niewtajemniczony wyjmuje natychmiast
ze slotu pendrive. I to jest główny problem który opisałem. Jest to wprowadzanie ludzi w błąd.
Piszesz że pewnie mam takie właśnie problemy. Nie, ja to wiem i nie mam takich problemów bo wypracowałem już sobie sposób. Ale przecież
mogłoby być znacznie wygodniej. Poza tym ktoś kto właśnie zainstalował pierwszy raz "Linuksa", już za chwilę na forum będzie wołał o pomoc.

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2017, 21:49:50 pm »
Serwer dostał czkawki i dwa razy mi się wysłało.  :)
Zatem przy okazji - jeszcze jedno. Double Commander to bardzo dobry menadżer. Testowałem kilka, ale ten mi także najbardziej
przypadł mi do gustu. Poza tym chyba najbardziej przypomina TC, dla którego specjalnie musiałem zainstalować Wine, bo również
go używam. Jest w niektórych sytuacjach bardzo przydatny, bo to bardzo bogaty menadżer. Wersji na Linux jeszcze nie ma i chyba
nigdy nie będzie. TC nie ma konkurencji a szkoda.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2017, 22:11:20 pm wysłana przez oktet »

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2017, 22:22:32 pm »
Tak aby nie bić piany najważniejsza rzecz  z mojej opinii jedna aby nie wdrażać się w dyskusję piszesz o jakiś tam okienkach , powiem że nie używam do kopiowania w trybie graficznych Nemo czy nautilusów czy tam innych menagerów systemowych używam i od zawsze używałem dwupanelowych menagerów typu w linuksie double commandera ( bo mnie się sprawdza ) albo MC  ( tego mniej ) lub Krusadera ( tez mniej ), pod windą to był zawsze total commander ( albo widows commander ) a pod dosem ( jeśli wiesz o czym mówię ) zawsze NC, a taki np.double commander po skopiowaniu i zamknięciu okna kopiowania ponownie wczytuje oba katalogi źródłowy i docelowy.I taki drobiazg jak kopiuje to pokazuje postęp w Mb na docelowym katalogu.Spróbuj poużywać a może Ci się spodoba.Co do flaszów nie będziemy dyskutować.
Only Jesus saves.

Offline mariusz_sz

• Miętowy liść
  • *
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: 18
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2017, 08:19:10 am »
Od trzech lat używam Minta łącznie z pamięciami flash USB 2.0 i 3.0 i nigdy nie miałem aby coś mi źle nagrał. To samo dotyczy podłączonych telefonów i z ich pamięcią wewnętrzną czy sd po kablu.
Mariusz :)

Offline rrico

• Miętowy liść
  • *
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2017, 08:48:39 am »
@oktet piszesz o różnych rzeczach, które ludzie to czy tamto. Ale przecież to jednocześnie ludzie też rozwijają te wszystkie dystrybucje. Jeżeli nikt wcześniej się tym nie zajmował, to prawdopodobnie by oznaczało, że nikomu to nie przeszkadza na tyle żeby przy tym grzebać. Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zmajstrował skrypt podający wielkości kopiowanego pliku zamiast buforowania i podzielił się nim szerzej. Pewnie by to ułatwiło życie masom ludzi, którzy zgłaszali takie akcje z flashami. Może nawet już ktoś się za to brał kiedyś.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2017, 13:49:32 pm »
@christo, aby nie bić piany, to musisz najpierw czytać ze zrozumieniem.
Jakiegokolwiek narzędzia byś nie użył, nawet konsoli, to zawsze ekran generuje mylące informacje. Wbrew pozorom jakie stwarza ekran, na przenośnej pamięci dane ciągle jeszcze się zapisują. A co gorsza, nigdy nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Wyjątek stanowią pendrive z diodą informującą o procesie zapisu, co daje dopiero wiarygodną kontrolę i pozwala ustrzec się przed uszkodzeniem plików lub pendrive. Jak wcześniej pisałem, używam wielu menadżerów. Testowałem to również na systemowych typu Nautilus, a także na konsoli. Zatem...  "nie bij piany kolego".  :)
P.S.
Nie wiem który system DOS masz na myśli? Ja pisałem skrypty dopiero na v3.00 potem 3.10 3.20 3.30 4.00 4.01 a przede wszystkim od v5.00 w górę, gdyż w piątce wprowadzono już tryb wirtualny oraz stronicowanie i wówczas dopiero zaczęła się zabawa. Oczywiście pamiętam jeszcze starsze wersje tego systemu, którego autorem zawsze był Microsoft. Zaczęło się przecież od wersji MS-DOS 1.00 czyli właściwie PC-DOS w firmie IBM. Potem była v2.00 v2.10 kilka po drodze i wreszcie 3.00 napisana dla rasowego już komputera IBM z prockiem 80286 z twardym dyskiem i flopem na 5,25 calowe dyskietki. No tak...  i tu zacytuję ciebie: "(jeśli wiesz o czym mówię)".  :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2017, 14:14:47 pm wysłana przez oktet »

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2017, 13:55:22 pm »
@Mariusz, piszesz "Od trzech lat używam Minta łącznie z pamięciami flash USB 2.0 i 3.0 i nigdy nie miałem aby coś mi źle nagrał...". No i super, ale nie wierzę że miałeś tylko takie szczęście. Prawdopodobnie od początku wiedziałeś jak to robić. Zauważ co napisałem - trzeba wiedzieć jak to zrobić. Czyli potwierdza się opinia że "Linuksy" nie są jednak dla zwykłego zjadacza chleba. TRZEBA WIEDZIEĆ JAK wykonać tak prostą czynność którą jest kopiowanie pliku na pendrive. To prosta czynność, ale w Windowsach. Tam naprawdę trzeba być nieuważnym aby popsuć pendrive. A w Linuksach, często nawet bez konsoli nie da rady czegoś zrobić. Właśnie dlatego dla większości ludzi nazwa Linux, to jakieś kosmiczne wyzwanie. Moje doświadczenie z systemami linuksowymi jest niewielkie, ale jestem chłopak pojętny. A jak ma sobie poradzić ciocia Zosia?? Przypomnij mi kiedy ruszyły pierwsze dystrybucje na Linuksie. Popatrz ile to już lat, a Microsoft wciąż ma chyba 90 kilka procent rynku. A dlaczego?? Niektórzy linuksiarze mówią że to dobrze, bo przynajmniej ciągle czują się elitą. Ale czy to rzeczywiście o to chodzi??

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2017, 14:05:08 pm »
@rrico, masz rację, to ludzie rozwijają te wszystkie dystrybucje. Jednak nie zgodzę się z Tobą że "jeżeli nikt wcześniej się tym nie zajmował, to prawdopodobnie by oznaczało, że nikomu to nie przeszkadza". Myślę że większość zwyczajnych użytkowników nie siedzi na forach bo nawet nie rozumieją tematu. Oni potrzebują stabilny, przyjazny, prosty w obsłudze OS.
Poza tym kolego - dlaczego nie miałbym być pierwszą osobą która taki problem przedstawia.  :)
Niestety pierwszy nie jestem. Wierz mi że problem jest stary i śladów w Necie na ten temat jest mnóstwo. Po prostu nie interesowałeś się tym. Ja się zainteresowałem, bo niedawno mój syn zdał mi ciekawą relację ze swojej firmy. W jego firmie poszli na oszczędności i poinstalowali "Linuksy". Już bodaj pierwszego dnia posypały się trzy pendrive. Jak myślisz, czy te pendrive tak bez powodu, natychmiast zrobiły się BEE - jak to twierdzi @christo?? A przecież na Windowsach działały. Czy temat godny jest uwagi, czy nie? Nie będę tutaj przytaczał historii z Netu lub relacji innych moich znajomych, ale jest tego sporo. A zgłasza to przecież jedynie niewielki odsetek ludków.
Piszesz abym napisał skrypt. Dobra, ale ilu ludzi do niego dotrze i go zainstaluje? To nie jest metoda. Poza tym, nie wydaje mi się by w jakiś prosty sposób dało się do ogarnąć na tyle kompleksowo, żeby faktycznie problem zniknął.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2017, 14:09:46 pm wysłana przez oktet »

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1118
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2017, 17:31:58 pm »
Temat kiedys wałkowany na forum, opisywałem mechanizm kopiowania uzywany w Linuxie.

Rozwiązaniem na to może byc zmniejszenie dopuszczalnego oraz maksymalnego bufora zapisu ...
echo 0 > /proc/sys/vm/dirty_ratio
echo 0 > /proc/sys/vm/dirty_background_ratio

...i zadeklarowac wielkość bufora zapisu  recznie, np:

echo $((96*1024*1024)) > /proc/sys/vm/dirty_bytes
echo $((32*1024*1024)) > /proc/sys/vm/dirty_background_bytes

Dajcie znać czy pomogło.

Aha test, można zrobic tak:
time cp plik_duzy /pendrive_jakis/; time sync
Mam nadzieje, że jasne - podzielcie sie wynikami przed i po.

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2017, 23:40:28 pm »
@ Ulvhedin nie mam ztym problemu jak pisałem wcześniej pod dc nic się takiego nie dzieje a w kazdym razie nie zauważyłem.
Only Jesus saves.

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1118
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 04, 2017, 14:38:48 pm »
Takie zjawisko moze wystepowac wszedzie, polecenie sync o ile dobrze pamietam wywolywane jest co 30sec. Jesli w tym czasie jakies dane sa w buforze i user wyciagnie pendraka to moze dojsc do utraty czesci danych.

Offline oktet

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2017, 21:09:02 pm »
Temat kiedys wałkowany na forum, opisywałem mechanizm kopiowania uzywany w Linuxie.

Rozwiązaniem na to może byc zmniejszenie dopuszczalnego oraz maksymalnego bufora zapisu ...
echo 0 > /proc/sys/vm/dirty_ratio
echo 0 > /proc/sys/vm/dirty_background_ratio

...i zadeklarowac wielkość bufora zapisu  recznie, np:

echo $((96*1024*1024)) > /proc/sys/vm/dirty_bytes
echo $((32*1024*1024)) > /proc/sys/vm/dirty_background_bytes

Dajcie znać czy pomogło.

Aha test, można zrobic tak:
time cp plik_duzy /pendrive_jakis/; time sync
Mam nadzieje, że jasne - podzielcie sie wynikami przed i po.

Wyniki? - Bardzo proszę:
Bez zmian w konfiguracji:
real 0m40.473s
user 0m0.000s
sys 0m1.496s

real 0m0.839s
user 0m0.000s
sys 0m0.004s

Po zadeklarowaniu powyższych:
real 0m41.106s
user 0m0.004s
sys 0m1.428s

real 0m1.351s
user 0m0.000s
sys 0m0.004s

Niestety nie mam w tej chwili żadnego powolnego pendrive, a właśnie z takimi są zazwyczaj problemy. Spróbuję jakiegoś zdobyć i potestować na nim.
Jednak zakładając ten temat nie chodziło mi tyle o rozwiązanie mojego problemu, co o zwrócenie uwagi na problem dość powszechny, który być może wymagałby globalnego rozwiązania.
Bo co z tego że Ty czy ja poradzimy sobie w tej sprawie, gdy dziesiątki nowych użytkowników z uszkodzonymi pędrakami będzie zawiedziona i zniesmaczona w stosunku do Mięty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2017, 21:31:54 pm wysłana przez oktet »