Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Linux nie bootuje z USB  (Przeczytany 281 razy)

Offline Pan Piwko

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Linux nie bootuje z USB
« dnia: Styczeń 05, 2018, 11:04:52 am »
Cześć

Od wczoraj mam Linuxa Mint 18.3 Cinammon 64-bit (windowsa usunąłem całkowicie), generalnie jestem zachwycony i gotowy na nowe wyzwania ale mam jeden problem. Chciałem sobie przeinstalować Linuxa żeby zrobić sobie dwie partycje (jedną na root a drugą na home, żeby potem nie musieć wszystkiego formatować jak będę zmieniał dystrybucję). Najpierw próbowałem bootować Linuxa z pendrive, którego stworzyłem jeszcze pod Windowsem, ale w ogóle go nie czytało. Stworzyłem więc nowego bootowalnego Pendrive z Linux Mint 18.3 Cinammon 64-bit za pomocą aplikacji "Zapisywanie obrazów płyt na USB" którą miałem domyślnie w Linuxie. Dalej mi jednak nie odpala z USB, tylko ładuje normalnie z dysku twardego. W BIOSIE oczywiście ustawiłem kolejność bootowania od USB. Po włączeniu pendrive mi normalnie czyta z zawartością, czyli systemem Linux Mint 18.3...

Co mogę zrobić?

Offline kris777

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
  • Środowisko graficzne: Mate
Odp: Linux nie bootuje z USB
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2018, 14:41:43 pm »
Ja często robiąc boot-owalne "peny" mam problem :-) ...najlepiej że tak powiem wychodzi mi to na aplikacjach z Windowsa np. rufus ...ale już windy nie posiadam i też na 100% nie dam Ci rozwiązania. Czasem pod Linux-em zadziała program Unetbootin ale w 80% też lipa ...przeważnie stosuję Mintowy program Mintstick j/w wspomniałeś ... czasem zauważyłem iż pewne porty usb w lapku są bardziej preferowane dla tego typu celów ... nie wiem czy to tylko spostrzeżenie czy standard ...ale fakt że jeden port w moim przypadku czasami potrafi zboot-ować  pena który nie rusza na innych portach ...

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1120
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2018, 16:16:30 pm »
Pendrive moze zostać wystartowany w trybie UEFI lub legacy. Wcisnij  podczas uruchamiania sprzetu klawisz F12 (czy jaki tam  u Ciebie odpowiada za wyswietlenie boot menu) i podejrzewam ze bedziesz mial wiecej niz jedna opcje  bootowania z USB. Sprawdź!

Offline Pan Piwko

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2018, 09:58:51 am »
Zrobiłem pen'a w Unetbootin, próbowałem różnych portów, nic nie działa.

W biosie też niewiele znalazłem (ale też jestem trochę laikiem, więc może ktoś zobaczy więcej i mi coś podpowie). Poniżej zdjęcie z menu jakby ktoś miał jakiś pomysł jeszcze co mogę zmienić:

https://i.imgur.com/ljAJA8K.jpg

I dzięki za dotychczasowe próby pomocy :D

Offline kris777

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2018, 11:37:35 am »
Wydaje mi się iż bardzo dużo zależy od indywidualnego sprzętu i ustawień np. systemu (BIOS ) / pendrive ( szybkości ) itd ...tak więc raczej sam musisz do tego dojść .... może pomocne będzie przeczytanie pewnych tematów :
UEFI UEFI 1 USB-bootable  Mint
Ps. często wgrywając obrazy ale na karty SD korzystam z programu Etcher i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł ... może też wypróbować dla USB
Etcher
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2018, 11:47:57 am wysłana przez kris777 »