Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: [SOLVED] Kłopot z uruchomieniem skanera Canon LiDe 220  (Przeczytany 2697 razy)

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Wielki miętus
  • Punkty: 114
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Inny
Odp: Kłopot z uruchomieniem skanera Canon LiDe 220
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 15, 2018, 21:45:33 pm »
Uroki Debiana Stable (LMDE 2 to obecnie Debian Old Stable) i klonów na nim bazujących - "naprawimy przy następnym wydaniu". Ja się teraz przymierzam bo podmiany repo na Testing w moim V9, ale przez to, że po projekt jednego autora obawiam się, że system wykrzaczy. Muszę najpierw przetestować na wirtualce.
Napraw Minta Sobie Sam

Nie moderuję dopóki admin nie naprawi forum!

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: LMDE 2
Odp: Kłopot z uruchomieniem skanera Canon LiDe 220
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 24, 2018, 22:24:39 pm »
OK udało mi się po raz drugi zainstalować skaner Canon LiDE 220 na virtualbox-ie / LMDE 2... nie wiem czy pomogę na 100% bo z tym systemem jest coś nie tak. Moje postępowanie :
 instalacja systemu LMDE2 Mate 64bit
update / upgrade do : Linux 3.16.0-5-amd64 #1 SMP Debian 3.16.51-3+deb8u1 (2018-01-08) x86_64 GNU/Linux
instalacja paczek:
apt-get install gocr libusb-dev libsane-dev libsane-extras xsane-common xsanemodyfikacja plików:
nano /etc/sane.d/genesys.confdodanie wpisów:
# Canon LiDE 220
usb 0x04a9 0x190f
ctrl x ... t ..... enter
nano /lib/udev/rules.d/60-libsane.rulesdodanie wpisu:
# Canon CanoScan LiDE 220
ATTRS{idVendor}=="04a9", ATTRS{idProduct}=="190f", ENV{libsane_matched}="yes"
reboot systemu
ściągnięcie i kompilacja paczki sane-backends:
wget http://http.debian.net/debian/pool/main/s/sane-backends/sane-backends_1.0.25.orig.tar.gz
tar -xvzf sane-backends_1.0.25.orig.tar.gz
chmod +x sane-backends-1.0.25
cd sane-backends-1.0.25
./configure
make
make install
następnie:
apt-get purge libsane
apt-get autoremove libsane
apt-get install xsane
Po tym skaner Cannon-a uruchomił się poprawnie z programem xsane.
Można także dodać wpis w terminalu:
sudo usermod -a -G scanner nazwa użytkownika
i sprawdzić w terminalu czy  program xsane nie uruchamia się tylko jako root ( sudo su ).... jeśli tak to nadać odpowiednie uprawnienia:
chmod a+w /dev/bus/usb/001/003w moim przypadku jeśli skaner jest wykrywany jako:
lsusb:
Bus 001 Device 003: ID 04a9:190f Canon, Inc.

Dzisiaj przysiadłem, zrobiłem na osobnym dysku świerzutką instalację LMDE 2 i przeleciałem całą procedurę którą poleciłeś i którą dla jasności przytoczyłem powyżej.
Następnie podłączyłem skaner, uruchomiłem Xsane i ku mojej radości - skaner natychmiast ruszył.
Można zatem powiedzieć że ten twój kompletny opis jest trafiony i chyba wyczerpuje temat instalacji skanera Canon LiDe 220 na Mint-Debian.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i z radością dopisuję solved.   :)
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2018, 22:47:08 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o