Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: PlayOnLinux: ruchy myszki w grach są ograniczone  (Przeczytany 600 razy)

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: 18
PlayOnLinux: ruchy myszki w grach są ograniczone
« dnia: Styczeń 29, 2018, 19:19:24 pm »
Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Użytkuję Minta Mate w wersji 18.3 od około tygodnia. W temacie Linuxa nie jest zbyt mocno obeznany; wcześniej korzystałem z dystrybucji Ubuntu.
Sprowadza mnie tutaj problem z grą Gothic 3 - w tejże grze ruch myszki jest ograniczony to znaczy, że obracając postać w lewo, uczyni ona jeden obrót a dalej już myszka jest "zblokowana". Działa to w obie strony i praktycznie uniemożliwia rozgrywkę. To jest jedyna gra w której występuje taki problem.
Oprócz tego w grze Mafia występuje trochę zbliżone zjawisko - tutaj, w trakcie przerywników można poprzez poruszanie kursorem przechodzić na pulpit. Podczas gry wszystko przebiega prawidłowo.
Poniżej zdjęcie obrazujące problem Mafii
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2018, 19:29:10 pm wysłana przez Lindt »

Offline jury

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 19
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Odp: PlayOnLinux: ruchy myszki w grach są ograniczone
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2018, 20:11:40 pm »
Co do gothic'a to na appdb.winehq.org znalazłem info, że faktycznie taki problem z blokowaniem u niektórych występuje. Podobno niektórym pomaga ustawienie w rejestrze klucza MouseWarpOverdrive na wartość force. Więc spróbuj czy u Ciebie to pomoże.

Natomiast do 'problemu' w Mafii, to jest to znane działanie wine. Można to rozwiązać np tak jak ja to robię w przypadku gier w których to występuje. Czyli nie uruchamiam gier bezpośrednio przez wine czy playonlinux, tylko mam stworzony katalog w którym mam utworzone skrypty do każdej gry. I w tych skryptach sobie ustawiam właśnie różne rzeczy. W przypadku tej przypadłości, przed uruchomieniem wine czy playonlinux zmieniam rozdzielczość na taką jaką używam w grze, dopiero po tym uruchamiam grę, a na końcu skryptu przywracam rozdzielczość pulpitu. Tak wygląda mój skrypt uruchamiający playonlinux do jednej gry w którą gram w rozdzielczości 1280x960:

xrandr --output DVI-D-0 --mode 1280x960 --rate 60.0

playonlinux

xrandr --output DVI-D-0 --mode 1920x1080 --rate 60.0

Drugą możliwością jaką znam ( ale sam nie stosuję ) jest ograniczenie danego prefiksu wine 'wewnętrznie' do jakiejś rozdzielczości i włączenie blokady 'wychodzenia' myszy poza ten obszar. Robi się to w winecfg, które dla playonlinux uruchamiasz poprzez zaznaczenie danej gry, wciśnięcie przycisku "Konfiguruj" i tam w zakładce "Wine" masz duży przycisk "Skonfiguruj Wine". Jak go wciśniesz, to pojawi się okienko "Ustawienia Wine", przejdz do zakładki "Grafika" i tam zaznacz opcję "Emuluj wirtualny pulpit" i ustaw rozdzielczość jaką masz ustawioną w Mafii + zaznacz jeszcze opcję "Automatycznie przechwyć mysz w oknach pełnoekranowych"

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2018, 18:01:32 pm »
Dzięki za odpowiedź. Nie za bardzo rozumiem jednak tego ustawienia w rejestrze. Otóż ja, korzystając z funkcji "znajdź" próbowałem wyszukać podany ciąg, ale takowy nie istnieje, a wyszukanie słowa "mouse" daje efekty, ale żaden wynik nie jest podobny do podanego.
Próbowałem także utworzyć taki ciąg ( w tym miejscu z którego pochodzi screen) z podaną wartością, ale to nie rozwiązało problemu.

Offline jury

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2018, 19:07:19 pm »
Tutaj znajdziesz ścieżkę gdzie klucz MouseWarpOverride ma się znajdować:

https://wiki.winehq.org/Useful_Registry_Keys

Edit:
Aha, w pierwszym poście zrobiłem literówkę, nie powinno być "MouseWarpOverdrive" tylko tak jak kilka linijek wyżej czyli "MouseWarpOverride"
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2018, 19:10:38 pm wysłana przez jury »

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2018, 20:38:33 pm »
Ustawiłem ten klucz na wartość force i niestety teraz myszka nieskończenie dąży do środka ekranu. Faktem jest, że podczas samej gry wszystko działa normalnie, ale to takie spadnięcie z deszczu pod rynne - teraz praktycznie nic nie można wybrać z ekwipunku ani innego ekranu.
Problem jest opisywany w tym temacie, cytuję:
Symptoms of an application not liking the "force"ed mouse warping include the mouse pointer bouncing around erratically in the middle of the screen and 'elastically' returning immediately to the middle of the screen...

Offline jury

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2018, 21:58:14 pm »
No to może być faktycznie problem. Parę pytań:
- jakiego Gothic'a używasz? Zwykłego, Steam'owego, GOG'owego?
- i w jakiej wersji? ( 1.cośtam czy 2.cośtam )
- do zainstalowania go w Playonlinux użyłeś gotowego skrytu ( którego? ) czy była to tak zwana 'instalacja ręczna'?
- jakiej wersji wine używasz do uruchamienia tej gry?
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 08:07:10 am wysłana przez jury »

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2018, 16:01:24 pm »
Teraz to się w ogóle porobiło... PlayOnLinux nie można włączyć (brak jakiejkowliek reakcji), programów przez skróty z pulpitu nie można włączyć (tak samo jak z POLem - nic się nie dzieje). Reinstalacja POLa nie przyniosła rezultatu. Reinstalowałem także wine i wykasowałem z wine regedit dodany klucz i bez zmian :(

Online kris777

• Punkty: 10
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2018, 16:22:52 pm »
Pewnie pomoże ponowna instalacja POL / Wine ...ale trzeba ręcznie najpierw usunąć wszystkie pliki w/w programów ( bo niestety one po opcji remove zostają ) ...może opcja --purge  pomoże ?
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 16:25:33 pm wysłana przez kris777 »

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2018, 16:53:45 pm »
Skasowałem wine i playonlinux, następnie usnąłem PlayOnLinuxdevices z katalogu głównego. Po ponownej instalacji jest ciągle ten sam problem - brak reakcji na uruchomienie.
Wynik polecenia purge:
[spoiler]
lukasz@lukasz-H110M-S2H ~/Pulpit $ playonlinux --purge
Looking for python... 2.7.12 - wxversion(s): 3.0-gtk2
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/share/playonlinux/python/check_python.py", line 7, in <module>
    import wx
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/wx-3.0-gtk2/wx/__init__.py", line 49, in <module>
    from wx._core import *
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/wx-3.0-gtk2/wx/_core.py", line 4, in <module>
    import _core_
ImportError: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libharfbuzz.so.0: undefined symbol: FT_Reference_Face
failed tests
Looking for python2.7... 2.7.12 - wxversion(s): 3.0-gtk2
    import wx
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/wx-3.0-gtk2/wx/__init__.py", line 49, in <module>
    from wx._core import *
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/wx-3.0-gtk2/wx/_core.py", line 4, in <module>
    import _core_
ImportError: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libharfbuzz.so.0: undefined symbol: FT_Reference_Face
failed tests
Looking for python2.6...
Looking for python2... 2.7.12 - wxversion(s): 3.0-gtk2
    import wx
    from wx._core import *
    import _core_
failed tests
Please install python before trying to run this program
[/spoiler]

EDIT: przed reinstalacją  katalogi .PlayOnLinux i .wine też wykasowałem
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 17:55:48 pm wysłana przez Lindt »

Offline jury

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2018, 18:05:37 pm »
Cytat: Lindt
Skasowałem wine i playonlinux, następnie usnąłem PlayOnLinuxdevices z katalogu głównego. Po ponownej instalacji jest ciągle ten sam problem - brak reakcji na uruchomienie.

Co znaczy skasowałeś? Chodzi mi o to jak skasowałeś wine i playonlinux? Jakąś komendą w terminalu ( jeśli tak to jaką? ) czy przez manager oprogramowania czy może jeszcze inaczej?
I co to jest PlayOnLinuxdevices? Jakiś katalog czy o co chodzi?

Cytat: Lindt
Wynik polecenia purge:
[spoiler]
lukasz@lukasz-H110M-S2H ~/Pulpit $ playonlinux --purge
.

Nie chodzi o uruchomienie playonlinux'a z opcją purge, ale o usunięcie używając purge.
Komenda do usunięcia wine:
sudo apt-get purge ( i tutaj musisz podać dokładną nazwę pakietu wine jaką masz zainstalowaną, a możliwych opcji jest paprę trylionów, ja np mam winehq-staging )

Komenda do usunięcia playonlinux:
sudo apt-get purge playonlinux

Ale wine jako takiego ja bym nie dotykał. Playonlinux nie korzysta z tego 'standardowego' wine, on ma swojego 'zarządzacza' wine'ami, i wewnętrznie sobie instaluje wine u siebie ( znajduje się to pod przyciskiem "Narzędzia" a nazywa się "Zarządzanie Wersjami Wine" )

Tak więc, usuń playonlinux tą komendą purge i zainstaluj jeszcze raz .
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 18:14:15 pm wysłana przez jury »

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2018, 19:24:59 pm »
Najpierw próbowałem odinstalowywać POL i Wine przez menedżer oprogramowania. Gdy to nie przynosiło skutku postanowiłem wykasować folder zawierający wirtualne dyski i programy zainstalowane przez POL (PlayOnLinuxdevices).
Po tym usuwałem POL podaną przez Ciebie komendą z użyciem purge i instalowałem przez menedżer oprogramowania - dalej się nie uruchamiał - oraz przez komendę sudo-apt get install playonlinux. W taki sposób zainstalowany także nijak reaguje na próby uruchomienia.

Online kris777

• Punkty: 10
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2018, 20:54:37 pm »
Ja bym spróbował po de-instalacji wine / POL :
apt-get remove --purge wine
apt-get remove --purge playonlinux
i jeszcze
apt-get autoremove
Ręcznie wykasować wszystkie pliki (wraz z folderem) z :
/home/nazwa urzytkownika/.wine
/home/nazwaurzytkownika/.PlayOnLinux
można jeszcze poszukać w folderze root i zrobić podobnie.
Potem zainstalować np.
apt-get install playonlinux
i uruchomić playonlinux z terminala patrząc jakie błędy będą pokazywane jeśli w/w program nie będzie się chciał uruchomić.

Ps. na upartego można też spróbować instalacji obu programów z ppa:
playonlinux
wine
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 21:00:56 pm wysłana przez kris777 »

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2018, 17:42:52 pm »
Uporałem się z POL'em. Teraz niestety sytuacja wygląda tak, że przy próbie instalacji patcha 1.75 (bez niego gra w ogóle się nie włącza) pojawia się (bezpośrednio po wybraniu tego pliku do uruchomienia na dysku wirtualnym) "The setup files are corrupted. Please obtain a new copy of the program". Szukałem na ten temat w internecie i wynika z tego że to raczej problem dotyczący Windowsa - dlaczego taki komunikat mi się pojawia?
Próby instalacji podejmowane były:
- na dysku 32 bit: przez instalator gog, na wine system i na wine 1.6.2
- na dysku 64 bit: na wine 1.6.2. i system

Offline Lindt

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2018, 12:28:03 pm »
Ok, już wszystko wróciło do pierwotnego stanu
No to może być faktycznie problem. Parę pytań:
- jakiego Gothic'a używasz? Zwykłego, Steam'owego, GOG'owego?
- i w jakiej wersji? ( 1.cośtam czy 2.cośtam )
- do zainstalowania go w Playonlinux użyłeś gotowego skrytu ( którego? ) czy była to tak zwana 'instalacja ręczna'?
- jakiej wersji wine używasz do uruchamienia tej gry?
- Gothic z oryginalnej, pudełkowej wersji; tylko że ja nie mam CD-romu w komputerze i zawsze przegrywam pliki na pendrive i tak instaluje
- wersja gry to 1.75 - aktualizuje ją patchem Enhanced Edition Community patch
- instalowałem raz przez gog i później przez ręczną instalację z doinstalowaniem komponentów: dotnet 40 i d3dx40
- 1.6.2

Offline jury

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2018, 18:34:26 pm »
Nie mam Gothic'a 3 ( mam 1 i 2 ) więc ściągnąłem z największego polskiego wareza ;) wersję GOG'ową. Zainstalowałem to przez playonlinux'owy gotowy skrypt dla wersji GOG.
Dodatkowo zainstalowałem Community Patch 1.74 który był razem w tej instalce. Gra się uruchomiła bez problemu i jeśli chodzi o działania myszy to też działa bez zarzutów ( ale z taką różnicą, że jak nie zainstalowałem tego patcha, to mysz tylko działała w menu i oknach dodatkowych typu ekwipunek, a podczas gry była kompletnie nieruchoma, z patchem wszystko działa )

- instalowałem raz przez gog i później przez ręczną instalację z doinstalowaniem komponentów: dotnet 40 i d3dx40

A dlaczego doinstalowujesz te komponenty? Może to tu jest problem? Ja nic nie doinstalowywałem.
Jest jeszcze opcja że ten Twój patch 1.75 coś nie do końca jest kompatybilny z wine'm

- 1.6.2

Popróbuj może jeszcze kilka innych wersji wine. Tak na oko wybierz kilka ( włącznie z najnowszym stabilnym 3.0 ) wersji i zobacz jak się gra będzie zachowywać.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2018, 18:39:44 pm wysłana przez jury »