Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Problem z dyskami zewnętrznymi NTFS  (Przeczytany 829 razy)

Offline omkar

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Inne
  • Wersja systemu: Inny
Problem z dyskami zewnętrznymi NTFS
« dnia: Luty 06, 2018, 15:23:40 pm »
Witam!

W Mincie jest problem, który w wersji 18.3 się jeszcze nasilił. Polega on na tym, że szczególnie pliki o większej pojemności, są kopiowane na zewnętrzne dyski sformatowane w NTFS w sposób nienaturalnie szybki, a zarazem niewłaściwy. Np,  filmów nie można w sposób prawidłowy odtworzyć.

Druga sprawa, to pendrive'y sformatowanie na Mincie w NTFS są w sposób błędny odtwarzane na playerach telewizorów, np. Panasonic.

Dodatkowo zewnętrzne dyski NTFS używane na Mincie ulegają błędom, a żadne narzędzie dedykowane dla Linuksa nie jest w stanie ich naprawić. Jedynie chkdsk Windowsa szybko i skutecznie załatwia sprawę.

Jeżeli macie jakiś wpływ na rozwój dystrybucji, to bardzo proszę o zgłoszenie tych błędów.

Z góry dzięki!
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2018, 20:51:00 pm wysłana przez omkar »

Online kris777

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: 18
Odp: Problem z dyskami zewnętrznymi NTFS
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2018, 17:58:07 pm »
A jak formatujesz np. dysk zewnętrzny USB na Mint-cie ? ..... chodzi o format NTFS bo ja to robię programem Gparted i jest OK
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2018, 18:25:50 pm wysłana przez kris777 »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Wielki miętus
  • Punkty: 114
  • Środowisko graficzne: Xfce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2018, 19:07:01 pm »
Ja tam się nie znam, ale ScanDisk nie miał obsługi NTFS. Co innego CheckDisk (CHKDSK).

Bugi wraz z możliwie dokładnym opisem i logami zgłasza się tutaj

https://github.com/linuxmint/nemo/issues

oraz

https://bugs.launchpad.net/ubuntu
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2018, 19:09:53 pm wysłana przez ciastek1981 »
Napraw Minta Sobie Sam

Nie moderuję dopóki admin nie naprawi forum!

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2018, 20:23:28 pm »
Używam minta od paru lat mam podpiete 2 i 1 terabajtowe dyski sformatowane pod NTFSem i nie stwierdziłem żadnych błędów , może masz coś walnięte na płycie , zdarzało mi się źle zrobić pena pod mintem ale po sprawdzeniu okazało się walnięte gniazdo a właściwie przewód łączący gniazdo z płytą główną.Dyski zewnętrzne mam podpięte do USB 3 jak i 2, chodzą bez pudła.Można dyski ntfs naprawiać ntfsfix'em
Przyznam  że z tego co się orientuje to żaden telewizor poprzez USB nie czyta NTFSów a tylko fat 32 no chyba że coś się ostatnio zmieniło.
Only Jesus saves.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Wielki miętus
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2018, 22:26:35 pm »
Tak sobie pomyślałem, że może chodzić o id systemu plików. Sprawdzić fdisk -l , a potem fdisk /dev/sdX "popstrykać".

http://www.tldp.org/HOWTO/Partition-Mass-Storage-Definitions-Naming-HOWTO/x190.html

Edyta Chodzi mi o to http://www.labtestproject.com/using_linux/step_by_step_change_linux_partition_system_id_on_fedora_system

« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2018, 10:47:04 am wysłana przez ciastek1981 »
Napraw Minta Sobie Sam

Offline omkar

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2018, 20:42:01 pm »
Używam minta od paru lat mam podpiete 2 i 1 terabajtowe dyski sformatowane pod NTFSem i nie stwierdziłem żadnych błędów , może masz coś walnięte na płycie , zdarzało mi się źle zrobić pena pod mintem ale po sprawdzeniu okazało się walnięte gniazdo a właściwie przewód łączący gniazdo z płytą główną.Dyski zewnętrzne mam podpięte do USB 3 jak i 2, chodzą bez pudła.Można dyski ntfs naprawiać ntfsfix'em
Przyznam  że z tego co się orientuje to żaden telewizor poprzez USB nie czyta NTFSów a tylko fat 32 no chyba że coś się ostatnio zmieniło.

Nie ma problemów ze sprzętem, a na Windowsie wszystko śmiga.

Prawdopodobnie nie kopiujesz większych plików 2- 4 GB

Nie tylko ja mam z tym problem:

Też to zauważyłem że przy normalnym kopiowaniu plików nie wszystkie ale szczególnie te większe kopiuje nie dokładnie czyli nie idzie ich później otworzyć.
Mam nadzieję że dopóki tego nie zrobią będę to robił przez MC że tam już będzie wszystko ok tylko najpierw się muszę nauczyć jak przez MC kopiować pliki na pendriva.

Ntfsfix'em ani GPartedem nie naprawisz błędów na dysku.

Playery telewizorów oczywiście czytają NTFS. Gdyby tak nie było, to filmów powyżej 4 giga nie dałoby się oglądać.

Bugi wraz z możliwie dokładnym opisem i logami zgłasza się tutaj

https://github.com/linuxmint/nemo/issues

oraz

https://bugs.launchpad.net/ubuntu

Słabo znam angielski. Myślałem, że na polskim forum Minta jest ktoś odpowiedzialny za zgłaszanie błędów.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 15:49:04 pm wysłana przez omkar »

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: LMDE 2
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2018, 17:22:58 pm »
@omkar  czy ty przypadkiem nie borykasz się z problemem opisanym tutaj:
http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=9505.msg64060#msg64060

Problem polega na tym, że "Linuchy" mają manierę informowania o zakończeniu operacji zapisu do bufora, a nie zapisu na nośniku. Czyli w rzeczywistości, zapis na nośniku jeszcze trwa. "Linux" nie informuje o zakończeniu zapisu na nośniku (jak to nam się wydaje). Dlatego bardzo często zbyt wcześnie odłączamy nośniki (gdy jeszcze trwa na nich zapis). Zweryfikuj problem pod tym kątem, bo to może być właśnie twoja bolączka.

Posiadam jednego pendraka sformatowanego na NTFS, właśnie do filmów. Bardzo często wrzucam na niego duże filmy i nigdy nie ma błędów. Przed chwilą celowo wrzuciłem na niego film o obiętości ponad 8GB i posprawdzałem sumy kontrolne. - Wszystko jest cacy.
Dysków z formatem NTFS nie używam, bo ext4 jest dwa razy szybszy. Ale mam gdzieś stare dyski talerzowe, to jeszcze i to sprawdzę.

@christo  wszystkie nowe telewizornie obsługują NTFS (no chyba że jakiś egzotyk tego nie ma), zaś starsze to już różnie.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 17:27:23 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Offline omkar

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2018, 20:20:37 pm »
@oktet

Używasz Minta, czy innej dystrybucji?
Gdyby nawet tak było jak piszesz, to dodatkowym problemem są częste błędy na dysku i nie najlepsze formatowanie w NTFS tych dysków, a o skutecznej naprawie nie wspomnę.
W moim przypadku Winda, niestety jest nieodzowna. Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni.

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1120
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2018, 23:07:10 pm »
Panowie, coś chyba przesadzacie z tymi problemami z NTFS na linuxach.
Formatowałem pod Mint i innymi linuxami pendrive'y i dyski i nie mialem problemów nigdy na żadnym urządzeniu.
Nawet jak były uszkodzone partycje to Linux naprawiał je bez większych problemów.

Możecie doprecyzować z czym dokładnie mieliście problemy? Jak je formatujecie? Jak naprawiacie?

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2018, 23:58:52 pm »
@Ulvhedin, podobnie jak ty, nigdy jeszcze nie miałem problemów z NTFS, a od czterech lat jestem już tylko na różnych "Linuksach". - To tak na marginesie.
Jednak istnieje problem o którym napisałem powyżej, o którym wielu nie wie i o którym już rozmawialiśmy na tym forum. Przypuszczam że to jest właśnie problem jaki ma omkar.
Zauważ że omkar pisze o pendrakach i dyskach zewnętrznych, przyłączanych przez USB. Wystarczy że używa USB-2 i zaczyna się problem nawet z dyskiem talerzowym, który jest przecież szybki. Jednak USB-2 spowolni zapis, a mówimy o bardzo dużych plikach. Pasek informujący o zapisie dochodzi do końca, okienko informacji znika (wszystko zależy od rodzaju menedżera) i omkar wyjmuje wtyczkę ze slotu USB. Niestety zapis, wbrew pozorom jeszcze trwał i... jest już po zabawie.
Tak jak napisałeś, nie znamy szczegółów. Dlatego trudno nam jednoznacznie odnieść się do tej sytuacji.
Jednak problemem na pewno nie jest wadliwa obsługa formatu NTFS przez systemy "Linuksowe". - Absolutnie.
EDIT:
@omkar, z całym szacunkiem, ale błędy na dyskach to nie wina Minta. Wykonywałem najróżniejsze cuda-konfiguracje, zmiany partycji bez utraty danych i inne figury, za pomocą GParted, także na partycjach NTFS. Byłem zszokowany dobrą jakością tego narzędzia. Przetestuj proszę porządnie ten kłopotliwy dysk twardy. Jest takie, bardzo dobre narzędzie MHDD.
W przypadku dysków talerzowych, BARDZO CZĘSTO trafiałem na sytuację, gdy spowolnienie pracy komputera nie wynikało z błędów systemu operacyjnego, ale właśnie z pogarszającej sie jakości samego dysku HDD. Pomyśl o tym i nie sugeruj się nawet tym że twój dysk jest nowiutki. - Możesz się baaardzo mocno zdziwić.  :)
Możliwe że Winda radzi sobie troszkę lepiej z wadliwymi dyskami (to kwestia oprogramowania), ale to też jedynie do pewnego czasu - niestety.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2018, 00:35:48 am wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Offline omkar

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2018, 21:43:42 pm »
Widzę, że poruszanie tego tematu nie miało sensu.
Używam już tylko Windowsa i nie ma  żadnego problemu.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Wielki miętus
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2018, 11:43:59 am »
Nie miało sensu bo nie podałeś niczego wymiernego. Napisać, że nie działa i sprawdźcie sobie dlaczego u mnie nie działa  8).

Ja ze swojej strony jak zgłosiłeś temat przejrzałem niektóre bugi, przerzuciłem obraz 4.7GB openSUSE z Pobranych na mojego WD Elements, a reszta chłopaków pewnie skorzystała z googla i próbowali coś dopasować.
Napraw Minta Sobie Sam

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2018, 12:48:05 pm »
Witam!

W Mincie jest problem, który w wersji 18.3 się jeszcze nasilił. Polega on na tym, że szczególnie pliki o większej pojemności, są kopiowane na zewnętrzne dyski sformatowane w NTFS w sposób nienaturalnie szybki, a zarazem niewłaściwy. Np,  filmów nie można w sposób prawidłowy odtworzyć.

Druga sprawa, to pendrive'y sformatowanie na Mincie w NTFS są w sposób błędny odtwarzane na playerach telewizorów, np. Panasonic.

Dodatkowo zewnętrzne dyski NTFS używane na Mincie ulegają błędom, a żadne narzędzie dedykowane dla Linuksa nie jest w stanie ich naprawić. Jedynie chkdsk Windowsa szybko i skutecznie załatwia sprawę.

Jeżeli macie jakiś wpływ na rozwój dystrybucji, to bardzo proszę o zgłoszenie tych błędów.

Z góry dzięki!

"W Mincie jest problem" - ale na pewno nie taki o którym piszesz. W Mincie nie ma problemu z kopiowaniem dużych plików!
"Druga sprawa, to pendrive'y sformatowanie na Mincie w NTFS są" - są na pewno OK! - Nie Ty jeden używasz pendraki, także formatowane na NTFS:)
"Dodatkowo zewnętrzne dyski NTFS używane na Mincie" - NIE ulegają błędom!
"Jeżeli macie jakiś wpływ na rozwój dystrybucji" - wszyscy możemy i mamy wpływ na rozwój dystrybucji, dlatego Mint jest taki świetny.  :)
Za podziękowanie - ŚLICZNIE DZIĘKUJEMY.

Teraz chcielibyśmy dowiedzieć się, jaka z naszych porad najbardziej ci się przydała i w jaki sposób próbowałeś wyjaśnić swoje kłopoty. Napisałem "swoje", bowiem my takich u siebie nie stwierdzamy. Jeżeli cokolwiek sprawdzałeś to napisz nam o tym, a może podpowiemy tobie więcej. Ja dystrybucji Mint używam od czterech lat (wcześniej bawiłem się trochę innymi) i od tego momentu zapomniałem o Windowsach. Zewnętrznych dysków używam wiele i nie spotkałem się z żadnymi problemami (różne formaty partycji). Co to jest pendrive - także wiem.   ;D
@omkar, pozdrawiam ciebie serdecznie. Napisz do czego doszedłeś?
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 12:53:53 pm wysłana przez oktet »

Online kris777

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2018, 13:13:23 pm »
Dziwny przypadek z tymi partycjami NTFS ? .... ja także nigdy nie miałem problemu z dyskami sformatowanymi na NTFS. Często "przerzucam"  z partycji ext4 na ntfs duże pliki obrazy ISO ...a nawet robiłem backup-y Minta za pomocą CloneZill-i na dużą partycji NTFS ( bo było sporo miejsca )... i przywracanie systemu z tak zrobionego backup-u na partycji NTFS odbywało się z powodzeniem ....
Jednak chyba musi być coś nie tak z twoim sprzętem ?

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2018, 13:26:52 pm »
Jednak chyba musi być coś nie tak z twoim sprzętem ?

Oczywiście że masz rację. Wielu chłopaków robi różne cyrki/kombinacje z nośnikami (ja też) i nie zgłaszają takich problemów. To wina sprzętu, albo obsługi (co wyżej sugerowałem). No ale my tego nie sprawdzimy. To może zrobić jedynie omkar.