Autor Wątek: Cinnamon/MATE/Xfce i kilka innych pytań nowego  (Przeczytany 3064 razy)

Offline Donkrzawayan

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Cinnamon/MATE/Xfce i kilka innych pytań nowego
« dnia: Luty 07, 2018, 23:23:33 pm »
Witam.
Ponieważ Windows XP na wiele już nie pozwala i chcę się czegoś nowego nauczyć ;D chcę przejść na Linux-a. Wiele osób poleciło mi Mint-a jako tego najlepszego dla początkującego. Jako, że wyczytałem, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która wersja lepsza postanowiłem się tu spytać. Wersja KDE mi wizualnie nie odpowiada.
Mój sprzęt to laptop Dell D630 T7250, 2x2GB, mysz Microsoft 3500.
Programy z jakich korzystam: Chrome, Steam, Discord (nie jest konieczny), VLC i Notepad++ (ew. gdybyście mogli polecić jakieś zamienniki tych programów ;)).
Dysk ma z tego co pamiętam 74,53GB i chcę go podzielić na 20GB (Windows XP Professional 64-bit), 15GB (Linux Mint) i reszta na resztę programów i dokumenty (bo tyle mogę mieć maksymalnie partycji, prawda? Jako czwarta się liczy ta partycja rozruchowa?
Mam 4GB RAM, więc lepiej zainstalować wersję 32bit czy 64 mimo wszystko bardziej przyszłościowe?
Pod taki sprzęt i zastosowania, którą wersję najlepiej (waszym zdaniem) pobrać? Może Xfce, bo jest najlżejsza, a ten laptop ma już 11 lat? Cinnamon i MATE jest podobno znacznie szybciej aktualizowane, więc może któreś z nich?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Dell D630 WinXP x64 Prof./Linux Mint 18.3 Cinnamon x64

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
Odp: Cinnamon/MATE/Xfce i kilka innych pytań nowego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2018, 06:34:36 am »
Sugerowałbym ci cinnamona 64 bit bo masz 4 Giga ramu , nie potrzebujesz partycji rozruchowej w Twoim przypadku wystarczy Ci na windę , /minta i ew. /home , nie wiem czy 15 Giga na minta to nie za mało , u mnie jest 25 Giga .Z moich doświadczeń wynika że na cinnamonie najpłynniej chodzą multimedia.Co do kde to już nie bedzie tego pulpitu a więc zostaje Ci cinnamon i mate.I jak masz 4 Giga ramu to nie musisz dawać swapa zawsze potem można dorobić partycję wymiany albo dodać plik wymiany.
Pozdrawiam
Only Jesus saves.

Offline rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2018, 08:37:49 am »
Ja mam podobną sytuację, sprzęt ma chyba tyle samo lat i parametry zbliżone, ale dysk większy. Na początku stawiałem Cinnamona na x64 (do tej pory mnie korci), ale okrutnie mi się grzał i miałem pady, dlatego doinstalowałem sobie Mate i od tamtej pory jestem szczęśliwym człowiekiem. Kropka. Także polecam takie rozwiązanie. Wszystko co potrzebuję mi chodzi, mam steama, mam VLC, choromium (zamiast chorome'a) i kilka innych rzeczy. Notepada nie używam, ale każda dystrybucja ma jakieś narzędzie do otwierania takich plików. Jeżeli koniecznie go potrzebujesz to możesz postawić sobie winde na virtualu i tam doinstalować, albo używać z xp-ka lub postawić pod wine.
Xfce sobie obadałem ale mi nie odpowiada, KDE kończy wsparcie.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline jury

• Punkty: 31
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2018, 16:42:10 pm »
Co do odpowiednika Notepad++ to ja używam Notepadqq i jest to prawie jeden do jednego replika Notepad++. A ogólnie to podobnych aplikacji jest dużo, tutaj np 7:
https://itsfoss.com/notepad-alternatives-for-linux/
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2018, 16:45:30 pm wysłana przez jury »

Offline Donkrzawayan

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2018, 23:47:53 pm »
Dzięki za odpowiedzi 8).
Zainstaluję Cinnamon 64-bit i sprawdzę jak będzie działał.
Poczytałem trochę o partycjach i prawdopodobnie ustawię je tak: 25GB (Windows XP Professional 64-bit), 27GB (Linux Mint), 1GB (swap) i reszta na dokumenty. W jakim systemie plików powinna być ta ostatnia partycja, żeby i Windows i Mint mógł ją odczytywać i zapisywać? Obecnie pod Windowsem zajmuję często 3-3,5GB RAM, więc utworzę dodatkowo swap na 1GB.
Mam jeszcze jedno pytanie: na Windows 10 w zarządzaniu dyskami przed C: mam jeszcze partycję 101MB, z której z tego co wiem system bootuje, na Windows XP tego nie mam. Czy to znaczy, że XP-ek tego nie miał, czy że to się nie wyświetla? Jak jest z Mintem, bo znalazłem sprzeczne informacje? Czy, jeśli są, to włączają się one do partycji podstawowych?

@jury dzięki  :D właśnie czegoś takiego szukałem. Pewnie wybiorę tak samo Notepadqq lub Sublime Text. Ogólnie zależy mi głównie na ciemnym theme i dużej ilości (konfigurowalnych) skrótów klawiszowych (działam w front-endzie).

Jeszcze jedno - zastępstwem Office na Linux-ie jest LibreOffice?
Sorry za tę ilość pytań :-[, ale to będzie moja pierwsza styczność z tym systemem, a (jak się dzisiaj dowiedziałem) szef chcę za niedługo przejść na Ubuntu, więc wypadało by coś wiedzieć.

Offline rrico

• Punkty: 6
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2018, 08:30:43 am »
Co do office'a to tak, masz libre. I można w nim otwierać dokumenty/arkusze/co tam jeszcze z M$ Office oraz wyexportować do nich. Poza tym jest masa innych formatów, w tym własne.
Zobaczysz że przejście będzie bezbólowe, ale też będziesz musiał się przyzwyczaić.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2018, 17:00:52 pm »
LibreOffice jest zbudowany na bazie OpenOffice, to praktycznie to samo, tyle że całkowicie "uwolniony".
Jeśli chcesz hibernować, to nie rób swapu 1G, bo to ci nic nie da. Najlepiej zdeklaruj plik wymiany, tak jak radził christo.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2018, 17:02:36 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Offline Donkrzawayan

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2018, 22:31:08 pm »
@oktet dowiedziałem się już, że nie potrzeba swapu, żeby działała hibernacja. Chcę go utworzyć, żeby RAMu nie zabrakło, a czytałem, że poszerzanie go w inny sposób powoduje, że działa jeszcze wolniej, co wolę jednak zminimalizować. Na Windowsie razem z plikiem stronicowania mam 5353MB RAM. Chyba, że są jeszcze jakieś inne minusy swapu?
Przeczytałem, że Mint i odczytuje, i zapisuje w NTFS, więc w nim zrobię ostatnią partycję.
Dobrze wygląda podział dysku z mojego poprzedniego postu?

Offline Jarek_JORR

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2018, 14:48:21 pm »
Witam :)
Posiadam laptop DELL Studio 1535, Intel Core2Duo T5750 2.0 GHz, RAM 3GB, dysk 250GB, Windows VISTA.
Chcę całkowicie zrezygnować z VISTY na rzecz Linuxa Mint, dodam również że jeśli to będzie konieczne rozbuduję mój laptop o dodatkową pamięć oraz mam w planach zamienić klasyczny dysk twardy na SSD 120GB lub 240 GB. Jestem początkującym użytkownikiem tego systemu i do tej pory używałem go w wersji Live zainstalowanej na pendrivie w celu zapoznania się z jego możliwościami. W związku z tym mam pytanie którą dystrybucję Linuxa Mint wybrać?
Serdecznie dziękuję za pomoc w wyborze odpowiedniej dystrybucji Linuxa Mint.

Offline jury

• Punkty: 31
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2018, 16:25:58 pm »
Demon prędkości to to nie jest, ale mam podobny notebook Dell'a ( tylko tyci mocniejszy procesor i więcej RAMU ) i od kilku miesięcy mam na nim zainstalowanego Minta 18.2 XFCE który chodzi zupełnie przyzwoicie. Przed tym 18.2 był tam przez kilka lat Mint 17(.0) XFCE i chodził trochę żwawiej. Nawet niedawno przeszło mi przez myśl, żeby wrócić do 17 ( w wersji 17.3 ) ale dość szybko zmęczyłem się na myśl przeinstalowywania wszystkiego, więc zostaje ta wersja 18.2. Tak więc jeśli chodzi o mnie to ja bym zainstalował 17.3 XFCE ( ew MATE ), ale myślę, że spokojnie możesz próbować 18 ( obecnie jest już 18.3 ) Tylko RAM to bym zdecydowanie podbił, a jak chcesz jeszcze zmienić dysk na SSD, to już w ogóle będzie rakieta ;)

Offline Jarek_JORR

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2018, 20:03:48 pm »
Mam jeszcze takie pytanie jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami dystrybucji XFCE, MATE, Cinnamon i KDE? Wybrać wersję 32-bitową czy 64-bity? Na obecnym dysku mam 2 partycje, 55GB system a resztę około 195GB zajmują dane typu muzyka, zdjęcia, filmy i PDF które chciałbym zachować po instalacji Linuxa. W związku z tym mam pytanie jak mam to zrobić i na jakie partycje podzielić dysk? Na innych forach czytałem że prawidłowo przygotowany dysk do instalacji Linuxa Mint ma 3 partycje: pierwsza - /root, druga -  partycja wymiany danych oraz trzecia - /home, czy to jest poprawne działanie i jak to zrobić by zachować dane na tej największej partycji tzn. pozostawić ją bez zmian?

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2018, 21:59:10 pm »
Mint : Mate / Xfce / Cinnamon / KDE ...różnią się przede wszystkim środowiskiem graficznym ( wyglądem tak dla laika ) ...a tak naprawdę właśnie przez to wymaganiami sprzętowymi tzn. w skrócie im środowisko zasobożerne tym potrzeba więcej RAM-u itd. teoretycznie na najwolniejsze PC instaluj : Xfce / Mate tak od 2GB do 4GB RAM jeśli masz więcej lub np 8GB / dysk SSD to ja bym instalował Cinnamona / KDE choć ten drugi KDE nie wiem czy ma przyszłość :-)
Co do dysku 195GB i danych na nich ...to będziesz miał zagwozdkę bo niełatwo będzie to zrobić i tak podzielić ja chcesz bez utraty danych ...a nawet jeśli ....to będzie to trwało długo. Tworzenie partycji z opcją przenoszenia danych jest ryzykowne i jak wspomniałem z autopsji trwa "wieki" :-)
Ja tak na szybko bym wybrał Mint 64bit Mate i utworzył np dwie partycje 50GB na system /
i 5GB na swap ....partycję 195GB bym zostawił w spokoju linux obsługuje tak FAT32 / NTFS ...jak będziesz miał gdzie zrobić backup danych np. drugi dysk ... i zgrać dane to wtedy możesz sobie podzielić te 195GG na np 2 partycje i na system plików linux-a ext4....

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2018, 22:56:56 pm »
@oktet
Przeczytałem, że Mint i odczytuje, i zapisuje w NTFS, więc w nim zrobię ostatnią partycję.
Dobrze wygląda podział dysku z mojego poprzedniego postu?

Tak, "Linuksy" już od dawna mają zaimplementowaną obsługę windowsowych formatów zapisu. Niestety NTFS jest w zapisie dwukrotnie wolniejszy od ext4. Ale gdy chcesz mieć dostęp do tej partycji również Windy, to nie masz innego wyboru, bo Winda partycji ext4 nie odczyta.  :)

Tak, myślę że dobrze zaplanowałeś podział dysku. Jeśli nie będziesz instalował zbyt dużo obszernego oprogramowania, to takie partycje systemowe powinny wystarczyć. - Może ta windowsowa trochę mała, ale to naprawdę trudno ocenić, bo nie wiem co będziesz doinstalowywał, a nawet nie wiem jaką masz wersję WinXP??

przed C: mam jeszcze partycję 101MB, z której z tego co wiem system bootuje, na Windows XP tego nie mam.

Stawiasz Windę na pierwszej partycji, więc możesz te 101MB usunąć/wykorzystać.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2018, 23:33:45 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2018, 23:20:56 pm »
Na innych forach czytałem że prawidłowo przygotowany dysk do instalacji Linuxa Mint ma 3 partycje: pierwsza - /root, druga -  partycja wymiany danych oraz trzecia - /home, czy to jest poprawne działanie i jak to zrobić by zachować dane na tej największej partycji tzn. pozostawić ją bez zmian?

Partycja Home nie jest wymagana. Jest ona przydatna, gdy w razie ponownej instalacji Minta będziesz chciał mieć zachowane swoje ustawienia. Jednak nawet bez tej partycji, przed ponowną instalacją systemu, dane użytkownika można również zachować. Dlatego ja zrobiłbym tak, jak doradził tobie kris777.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2018, 23:24:19 pm wysłana przez oktet »

Offline Jarek_JORR

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2018, 00:06:32 am »
Na innych forach czytałem że prawidłowo przygotowany dysk do instalacji Linuxa Mint ma 3 partycje: pierwsza - /root, druga -  partycja wymiany danych oraz trzecia - /home, czy to jest poprawne działanie i jak to zrobić by zachować dane na tej największej partycji tzn. pozostawić ją bez zmian?

Partycja Home nie jest wymagana. Jest ona przydatna, gdy w razie ponownej instalacji Minta będziesz chciał mieć zachowane swoje ustawienia. Jednak nawet bez tej partycji, przed ponowną instalacją systemu, dane użytkownika można również zachować. Dlatego ja zrobiłbym tak, jak doradził tobie kris777.
Czemu partycja home jest ustawiana jako największa skoro ma służyć tylko do ponownej instalacji Minta? Z tego laptopa Winda robi out, chcę by na nim panował tylko LINUX Mint:-) Dołożę do niego tylko trochę RAM-u oraz zmienię dysk na SSD.