Autor Wątek: Cinnamon/MATE/Xfce i kilka innych pytań nowego  (Przeczytany 3063 razy)

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
Odp: Cinnamon/MATE/Xfce i kilka innych pytań nowego
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2018, 00:34:08 am »
Czemu partycja home jest ustawiana jako największa skoro ma służyć tylko do ponownej instalacji Minta? Z tego laptopa Winda robi out, chcę by na nim panował tylko LINUX Mint:-) Dołożę do niego tylko trochę RAM-u oraz zmienię dysk na SSD.

Ja nie napisałem że partycja Home "ma służyć tylko do ponownej instalacji Minta". Napisałem dosłownie że "jest ona przydatna, gdy w razie ponownej instalacji ..."  :D
Generalnie, przy instalacji systemu Mint na czystym dysku, system przeznacza "Home" także na przechowywanie plików użytkownika; dlatego standardowo zajmuje ona całą resztę dysku. Jednak ty masz już założoną partycję 195GB, której zawartość chciałbyś zachować (domyślamy się jedynie że to partycja o formacie NTFS). Dlatego kris777 zaproponował tobie właśnie takie rozwiązanie.

EDIT:  Jeżeli masz możliwość przerzucenia na chwilę swoich plików na inny dysk, to wówczas mógłbyś partycję 195GB sformatować na ext4 i zadeklarować przy instalacji jako "Home". Pamiętaj że ext4 jest szybszy.
Jeżeli później dokupisz nowy dysk SSD, to możesz przerzucić na niego system, lub ponownie zainstalować (podzielić go na trzy partycje: /system, home, swap), a stary HDD w całości wykorzystać jako wolniejszy magazyn danych.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2018, 21:14:26 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Online rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2018, 08:34:09 am »
Na partycji home zwykle się trzyma dane, w tym z użytkownika. Przy podmiance systemu przeinstalowujesz wtedy tylko root i masz nowy system i dostęp do danych zachowanych na home.
W sumie nie widziałem ostatniej odpowiedzi okteta (następna strona), takie rozwiązanie chciałem zaproponować.
Alternatywnie możesz przerzucić dane na moment na inny dysk i wrzucić autoinstalację, wtedy mint samodzielnie sformatuje dysk z automatu ale nie będziesz miał podziału, wszystko wrzuci na jednej partycji z systemem (aktualnie ja tak mam, niepotrzebnie puściłem na auto bo nie wiedziałem ile przeznaczyć).
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline mizar70

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 29, 2018, 16:50:03 pm »
Czemu tak mało ludzi instaluje minta z Xfce ? Na moim prawie 20 letnim kompie  mint 16 Xfce całkiem dobrze dawał radę :) Czy inne pulpity lepiej wpływają na wydajnośc kompa ? Pytam :) bo zawsze instalowałem z Xfce.
Mint 17.3 xfce 64bit  ACER VERITON S480G, Intel Core 2 Duo E7600 3,06GHz, RAM 4GB, Radeon HD 5450

Online rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 30, 2018, 08:15:30 am »
To nie tak że /home jest do przeinstalowania minta. 'Home' to magazyn, gdzie będziesz miał ustawienia i pliki. A system stawiasz na '/' i tam go możesz podmienić na dowolne inne distro. W wielu przypadkach te ustawienia zapisane w katalogu domowym (configi) będziesz mógł wtedy na nim odtworzyć albo dostaniesz po prostu (np. wizualnie), zwłaszcza jak masz takie samo środowisko. A /home jest po to większy, że można tam trzymać praktycznie wszystko dowolnych rozmiarów i powinno być dostępne na nowym systemie, nie musisz partycjonować od zera. Defaultowo jak stawiasz system to nie dzieli dysku w ten sposób, / i /home masz na jednej partycji, po zmianie systemu stawiasz wszystko od początku i tracisz dane (jeżeli nie masz backupu).
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)