Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Kopia win 7 recovery na nowy dysk z uzyciem linux  (Przeczytany 244 razy)

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Kopia win 7 recovery na nowy dysk z uzyciem linux
« dnia: Kwiecień 02, 2018, 09:07:40 am »
Witajcie
Sprawa dotyczy laptopa toshiba satellite pro c650d-10f.
Dysk w tym laptopie psuje się i mam drugi nowy do podmiany
Programy do oceny stanu dysków informują że stary dysk niedługo ulegnie awarii
Zainstalowany jest system win 7, który chciałbym dalej używać (to komputer szwagra)
Brak wersji instalacyjnej win 7 na płycie

To co chciałbym zrobić:
Zainstalować świeżą wersję win 7 na nowym dysku
"skopiować" partycję recovery ze starego na nowy dysk by można było w razie potrzeby zainstalować świeżą wersję win 7
lub zamiast tego utworzyć wersję instalacyjną win 7 na płycie (jakby nie udało się skopiować recovery)

W sieci jest dużo poradników jak sklonować już zainstalowaną wersję win 7, ale ja wolałbym postawić nowy system by uniknąć ewentualnych błędów.
Słyszałem, że przy okazji klonowania należy zrobić kopię mbr
Próbowałem użyć clonezilla i parted magic (oba live cd), ale nie mam tu żadnego doświadczenia i na razie mam obawy

Czy ktoś ma doświadczenie w takich działaniach ?
Z góry dziękuję za podpowiedzi

Wesołych Świąt Wielkanocnych !!
Wesołego Alleluja !!!

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
  • Wersja systemu: LMDE 2
Odp: Kopia win 7 recovery na nowy dysk z uzyciem linux
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2018, 16:13:54 pm »
"PartedMagic" to minidystrybucja zawierająca zestaw narzędzi do diagnostyki, partycjonowania, klonowania, naprawy itp.. "PartedMagic" zawiera właśnie program "Clonezilla" służący do klonowania dysków i partycji.
"Clonezilla", to dobry program i nie masz się czego obawiać. Starego systemu przecież nie uszkodzisz, a jedynie może się nie udać kopia. Ale nawet w to bardzo wątpię, bo program jest prosty i intuicyjny.
Tylko odpowiednio wskaż dysk źródłowy i docelowy - NIE ODWROTNIE!!   ;D
Jest jeszcze jeden programik do klonowania, który używałem i mogę tobie polecić. - To "HDClone". Proponuję nawet abyś spróbował właśnie "HDClone", bo posiada on interfejs graficzny i może będzie tobie łatwiej. Powodzonka.
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2018, 09:50:46 am »
Dobrze, dzięki
Spróbuję użyć clonezilla bo HDclone w wersji free klonuje całe dyski, a nie partycje. Czy na nowym dysku muszę robić podział na partycje o wielkości takiej jak na starym dysku lub większej. Czy może być dysk w takim stanie jak go kupiłem w sklepie, czyli bez podziału na partycje i niesformatowany ?

Offline oktet

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 14
  • Wersja systemu: LMDE 2
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2018, 14:03:35 pm »
Jeżeli chcesz sklonować jedynie jakąś partycję, to musisz na nowym dysku taką utworzyć.
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o