Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Montowanie partycji przy starcie systemu  (Przeczytany 21510 razy)

Offline amstrong

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Montowanie partycji przy starcie systemu
« dnia: Styczeń 13, 2010, 11:37:12 am »
Jak wielu z was zauważyło, partycje windowsowe czy inne partycje poza / i /home nie są montowane przy starcie systemu, a dopiero w momencie użycia ich pierwszy raz.
Dla wielu osób nie jest to problem, ale dla mnie np tak. Dlaczego? Ponieważ muzyke mam na dysku z formatem plików ntfs, która dodana jest do kolekcji Exaile i gdy włącze komputer, uruchomie exaile nie mam dostepu do plików, dopóki nie zamontuje dysku. I to muszę zrobić w kolejności odpowiedniej, ponieważ dyski montowane są w różnych katalog, kwestia pierwszeństwa uruchomienia. Np pierwszy zamontowany dysk bedzie w /media/disk natomiast drugi /media/disk-1. Zamontowanie w odwrotnej kolejności spowoduje zmiane miejsc i Exaile wykrzyczy brak plików.
Sposób jest bardzo prosty, trzeba dodać wpisy na sztywno do fstab. Dla początkujących nic to nie mówi i to dla nich właśnie jest ten poradnik. Wykonany na moim przykładzie, wasz obraz dysku może wyglądać inaczej.
Od czego zaczynamy
Pierwszym krokiem jest poznanie układu partycji na naszym dysku, najłatwiej będzie odpalić konsolę i wydać polecenie:
sudo fdisk -lotrzymacie coś takiego:

A więc kolumna Device Boot jest to lokacja partycji widziana przez nasz system. Potrzebna jest do zamontowania. Cała sztuka polega na odnalezieniu partycji którą chcemy zamontować. Wskazówka dla totalnie ciemnych: wpisy z kolumny system z wartością extended ignorujemy, oznacza on partycje rozszerzoną w ramach której tworzone są partycje właściwe. Wpis Linux Swap, to nic innego jak partycja wymiany. Partycja sda6 i sda7 z wartością Linux, to partycje linuxowe, stworzone przeze mnie do zainstalowania Ubuntu, jedna to jest / a druga /home. Zatem partycje, które chcę zamontować to sda1 i sda5 z systemem plików NTFS.
Dla bardziej rozgarniętych polecam użyć gparted. Instalujemy komendą:
sudo apt-get install gparteda znajduje się w menu>system>administracja>gparted
Zrzut z mojego gparted (już pomontowane dyski więc znajdują się wpisy z miejscem zamontowania)

Gdy już wiemy jakie partycje/dyski chcemy montować automatycznie, musimy stworzyć im punkt zamontowania w systemie. Do tego celu służy katalog /media/ . Musimy stworzyć w nim katalogi w ilości odpowiedniej do partycji które chcemy pomontować. Ja stworzyłem dwa katalogi, jeden z nazwą Windows, drugi Space. Jak je tam utworzyć? Można na dwa sposoby
1. w konsoli sudo mkdir /media/xxxx (w xxxx nazwa waszego katalogu)
2 Sposób graficzny: Alt+F2 pojawi się takie okienko

i wpisujemy w nim
gksu nautilus (dla gnome)klikamy uruchom, wpisujemy haslo, i mam dostep z pod nautilusa z prawami super użytkownika, wchodzimy do /media/ i tworzymy katalogi.

Dodawanie wpisów w FSTAB
Aby edytować wpis w FSTAB w konsoli lub ALT+F2 wpisujemy
gksu gedit /etc/fstabukaże się wam takie okno (bardzo możliwe że podobnie wyglądające)

na samym dole dodajemy kolejny wiersz budowany na zasadzie:
partycja[TAB]punkt montowanie[TAB]format plików[TAB]opcje[TAB]0[TAB]0
a więc u mnie wpis wygląda tak
/dev/sda1    /media/Windows     ntfs-3g     defaults   0    0
kolejna partycja
/dev/sda5    /media/Space      ntfs-3g      defaults    0   0
zrzut z mojego pliku fstab

Gdy mamy inny format plików niż NTFS zamiast nfs-3g wpisujemy inne wartości np dla FAT > vfat.
Zapisujemy plik. Reset. I partycje zamontowane są przy starcie.

Poradnik jest mego autorstwa, udostępniam go na zasadach licencji GNU (czy jakoś tak). Możecie go rozpowszechniać pod warunkiem:
Nie podpisuj się, że ty go stworzyłeś.
Podaj link do www.linuxmint.pl

Pozdrawiam Amstrong