Autor Wątek: System pakietów snap  (Przeczytany 580 razy)

Offline maciek84krk

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
System pakietów snap
« dnia: Maj 15, 2018, 00:15:12 am »
Witam.

Mam takie zapytanie, bo widziałem wątek o pakietach snap i ich wsparciu w Mint w dziale z HOWTO, i mam parę zapytań:
1. Czy jest to obsługiwane w Mint-owym Menedżerze oprogramowania? Widzę w nim bowiem tylko osobną zakładkę z pakietami Flatpak
2. Czy snap stanie się domyślny w Mint 19 zamiast apt tak jak to planowano w Ubuntu czy pozostanie przy apt (może niema info o tym ale jak prognozujecie jako znawcy?)
3. Czym jest właściwie sam snap? Po jego zainstalowaniu zainstalował mi się mały pakiecik i wyszło do prompta spowrotem. Kiedy zaś w dalszym kroku chciałem zainstalować vlc,
     najpierw pobierało się przez dłuższy czas coś zwane "core" od snap-a a dopiero potem vlc. Czy snap przechowuje jakieś spore ilości danych na moim dysku i mam się czym martwić?
     Chodzi mi o jakieś pakiety offline czy coś, bo że listę repozytoriów to wiadomo, ale ta zajmuje zaledwie gram dysku...
4. Po zainstalowaniu vlc 3.0 snap-em dalej w systemie uruchamia mi się vlc 2.2.7...czemu?

Częściowo rozwiązałem sprawę, zainstalowałem vlc 3.0 z flatpaka, działa ok, odtwarza filmy 360 ale problem delikatny że przycina mi interfejs, tzn robią się "dziury" w obrazie stron
 w przeglądarce, jak zminimalizuje i zmaksymalizuje spowrotem to znikają. Czy można jakoś podrasować ustawienia vlc 3.0 z flatpaka tak żeby raz korzystał on z kolorystyki i interfejsu GTK,
 a dwa żeby nie przycinał interfejsów innych aplikacji? Mam 4GB ram, może za mało?
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2018, 00:43:38 am wysłana przez maciek84krk »

Offline rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 20
Odp: System pakietów snap
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2018, 08:19:09 am »
Ogólnie o ile mam orient to snap był promowanym formatem pod Unity. Obecnie jest w fazie odwrotu bo się nie sprawdził, środowisko też jak widać zastąpione gnomem w ubu 18.04.
Paczki snapa zawierają od razu zależności, a co za tym idzie, możesz mieć te same biblioteki po kilkanaście razy, ale za to jest większa szansa odpalenia aplikacji bo ma zależności. IMO deko bez sensu bo jak brakuje lib-a to go instalujesz i po sprawie. Nie zdecydowałem się tego używać, niepotrzebne mi.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2018, 16:10:44 pm »
Deweloperzy Minta wybrali Flatpak. Nie sądzę żeby mieli mieszać.

W buntu w menadżerze oprogramowania zwanym Software/Oprogramowanie od 16.04 Xenial Xerus pakiety Snap są dostępne i nie są dodatkowo oznaczone. Można się zorientować po rozmiarze pakietu lub przy sprawdzaniu partycji pojawia się loop.
W Synapticu i przez konsole domyślnie instaluje się "normalne" pakiety.

Co do uruchamiania wersji to muszę zweryfikować.

Zrobiłem próbę na Zorin Lite i VLC snap instaluje się normalnie obok wersji klasycznej i tworzy się dodatkowy aktywator w liście programów.
Może musisz sobie skrót z paska, albo pulpitu poprawić/zamienić ?
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2018, 16:35:45 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline maciek84krk

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2018, 17:10:38 pm »
No mi się zrobił skrót w menu dodatkowy, i teraz mam dwa vlc, ten 2.2.7 i ten 3.0 osobno. Wystarczyło w ustawieniach systemu podmienić żeby domyślnie używał tego 3.0 i śmiga to ładnie.
Wkurzało mnie tylko że ten z Flatpaka miał domyślnie biały interfejs, nie korzysta z gtk, ale zmieniłem w opcjach vlc ustawienie żeby  zamiast domyślnego systemowego motywu korzystał z
 Adwaita i już jest ładnie szary jak lubię. Odtwarzanie filmów 360 oczywiście działa bardzo ładnie i już nie przycina interfejsu odkąd zrebootowałem kompa, także wszystko hula pięknie.

Jedynie to że ten drugi vlc, pojawił mi się dopiero po instalacji z Flatpaka, a po wcześniejszej instalacji z snap-a nie, więc musiało gdzieś wciąć tą snapową wersje :)

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2018, 10:23:47 am »
Przy instalacji gimpa w wersji 2.10.2 wywaliłem przez apt purge starą wersję 2.09 bodajże chciałem przez ap zainstalować wersję 2.10.2 nie poszło bo brakowało libów i nie bawiąc się wziołem ze strony gimpa flacpaka ściągnoł się i po odpaleniu zainstalował bez żadnych problemów wersję 2.10.2 i śmiga.Myslę tylko że flackpaki mogą być furtką dla złośliwego softu coś jak x windowymi instalkami można w nich wszystko wepchnąć w system.
Only Jesus saves.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2018, 10:54:57 am »
Pierwsze kopareczki w Snapach wyłapano https://github.com/canonical-websites/snapcraft.io/issues/651 . To jest jakiś plus centralnego repo, skupia większą liczbę użytkowników w jednym miejscu i jest szansa, że ktoś coś wyłapie.