Autor Wątek: ZNÓW NIE MOŻNA ŚCIĄGAĆ AKTUALIZACJI PODRĘCZNA PAMIĘĆ APT JEST USZKODZONA HELP:)  (Przeczytany 3059 razy)

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Odp: dodatkowe uwierzetylnienie
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 15, 2018, 18:06:21 pm »
wpisałem groups l 
odp: l adm cdrom sudo dip plugdev lpadmin sambashare nopasswdlogin

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 15, 2018, 19:03:17 pm »
Wydaje mi się iż w twoim przypadku najlepiej będzie utworzenie nowego użytkownika np. marek nadanie mu odpowiednich uprawnień i hasła .... można także pokusić się o przeniesienie katalogu domowego np. według tego przykładu:
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=26884
Jak utworzyć nowego użytkownika nadać mu hasło szukaj w necie jest sporo opisów :-)
https://webinsider.pl/raspberry-pi-uzytkownicy-dodawanie-edycja-usuwanie/
Bo prawdę mówiąc nie wiadomo na 100% co i jak zostało utworzone przez twojego kolegę nawet login jest jakiś dziwny samo l ?
Ale tak naprawdę jeśli jesteś początkujący w linux-ie ( ale nie tylko ) to proponuje nauczyć się robić kopię zapasową systemu ( partycji / dysku ) programem Clonezilla. A dopiero potem kombinować :-)  ... opisów jak zrobić taki bacup / kopię  w necie jest sporo pierwsze z brzegu :
https://techformator.pl/tworzenie-obrazu-systemu-backup-partycji-instrukcja/
https://linuxiarze.pl/backup/
https://sekurak.pl/clonezilla-live-konfiguracja-i-instalacja/
Ps. wersje testowe tego programu od v 2.5.5-42 mają opcję PL ...wersja stabilna jeszcze nie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2018, 20:33:06 pm wysłana przez kris777 »

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 190
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 15, 2018, 23:37:19 pm »
@tashunka, zdaje się, że popełniasz jeden błąd, który skutkuje tym, że w terminalu nic nie możesz zrobić.
Po wpisaniu komendy nie dopisuj po niej hasła, tylko naciskaj enter, a jeśli to hasło będzie potrzebne, system sam o nie poprosi. Dopiero wtedy je wpisuj (uwaga, hasło nie jest widoczne podczas wpisywania) i znów enter.

Co do tematu wątku, to myślę, że masz w menu, dział - administracja, coś takiego, co nazywa się menedżer aktualizacji, ale... nic sensownego zasadniczo nim już nie zrobisz, bo korzystasz z niewspieranego już systemu. Wsparcie wygasło w kwietniu. Należałoby zainstalować nowszą wersję systemu. Możesz spróbować kliknąć "zainstaluj aktualizacje" jeśli się w okienku wyświetlą... wtedy menedżer poprosi o hasło - wpisz to, które dostałeś i naciśnij enter.
Wybacz, że to napiszę, ale masz zbyt małą wiedzę komputerową żebyśmy, tu na forum, mogli przeprowadzić Cię przez proces instalacji nowsze wersji systemu.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline jury

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 31
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 16, 2018, 05:43:33 am »
coś takiego, co nazywa się menedżer aktualizacji, ale... nic sensownego zasadniczo nim już nie zrobisz, bo korzystasz z niewspieranego już systemu. Wsparcie wygasło w kwietniu.

Wg pierwszego posta tego wątku, system to 17.3, więc wsparcie wygaśnie dopiero w 2019

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 190
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 16, 2018, 07:00:41 am »
Racja, kwiecień ale przyszłego roku - zwracam honor :)
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 16, 2018, 15:15:00 pm »
 zrobiłem znów to co kiedyś tym razem wyszło tak:
sudo passwd root
[sudo] password for l:
Proszę podać nowe hasło UNIX:
Proszę ponownie podać hasło UNIX:
passwd: hasło zostało zmienione
lecz znow kiedy wpisuje te hasło do dadatkowego uwierzetylnienia aby ściągnąć aktualizacje odp jest negatywna. Poszukam w takim razie w linkach co mi podałeś może coś tam odnajde z czym poradze dzięki wszystkim za pomoc ;)

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 16, 2018, 16:40:29 pm »
wg instrukcji z drugiego linku hasło root zmieniłem i nadałem nazwe nowego użytkownika "darek" lecz dalej wg opisu nadanie uprawnień dla nowego użytkownika: sudo visudo nie moge znależć pi ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL są podobne: root    ALL=(ALL:ALL) ALL, %admin ALL=(ALL) ALL, %sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL i ostatnie: #includedir /etc/sudoers.d

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 16, 2018, 18:07:48 pm »
Mam nadzieję że wiesz co robisz i masz w razie czego backup systemu.
Poczytaj : https://techniczny.net/jak-pod-linuxem-dodac-uzytkownika-i-nadac-mu-prawa-do-sudo/ 
druga część dotyczy debian / ubuntu  ...czyli nas
https://hostovita.pl/blog/jak-utworzyc-uzytkownika-sudo-w-systemie-ubuntu/

Ps. edycji sudo visudo raczej nie polecam to dla zaawansowanych ....chyba że chcesz np przydzielić uprawnienia root-a ( super-administaratora ) na stałe dla utworzonego użytkownika co jest bardzo niebezpieczne !  ..... np.
root    ALL=(ALL:ALL) ALL
darek  ALL=(ALL:ALL) ALL

lecz znow kiedy wpisuje te hasło do dadatkowego uwierzetylnienia aby ściągnąć aktualizacje odp jest negatywna.

może lepiej wykonaj aktualizację systemu jako root w terminalu :
apt-get update
apt-get upgrade

« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2018, 20:46:28 pm wysłana przez kris777 »

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 16, 2018, 22:13:47 pm »
dzieki za info robiłem to wg instrukcji jaka dostałem https://webinsider.pl/raspberry-pi-uzytkownicy-dodawanie-edycja-usuwanie/ ale jeszcze tego nie skonczyłem co pisałem i z obawy chyba nie skoncze czytajac w/w. Spróbuje to co mi napisałes

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 19, 2018, 21:14:26 pm »
Nie wiem co jest bo instalowałem roota nadałem mu hasło i wpisałem po prostu w terminalu root(jak wyczytałem) i wyskakuje: Program root nie jest obecnie zainstalowany. Możesz go zainstalować wpisując:
sudo apt-get install root-system-bin
Czy go instalować od nowa bo juz nie wiem czy ten wczesniej faktycznie działa i moze to pomoże w uruchumieniu dodatkowego uwierzetylnienia?
PS. jak wpisałem sudo synaptic w terminalu to udąło sie wejsc bez dodatkowego uwierzetylnienia na menedzer pakietów i pare z aktualizować reszte nie chce
PS2. i mam już dwóch użytkowników darek, l
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2018, 11:39:24 am wysłana przez tashunka »

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 20, 2018, 15:00:31 pm »
jak chcesz się zalogować do systemu jako root ( czyli super administrator ) to wpisz w terminal komendę :
suklikasz enter i podajesz utworzone hasło dla root-a
Jeśli chcesz się zalogować do systemu jako darek ( z uprawnieniami administratora ) to musisz być zalogowany w systemie jako darek i podajesz:
sudo suklikasz enter i podajesz hasło utworzone dla usera darek
w obu przypadkach możesz potem dokonać aktualizacji systemu komendami:
apt-get update
apt-get upgrade
Jak jesteś zalogowany jako l to możesz zalogować / przełączyć się jako darek komendą:
su - darekOczywiście wszystko zatwierdzasz enter - em
Ps. Oczywiście jeśli prawidłowo nadałeś hasła dla root-a i utworzyłeś poprawnie usera darek z uprawnieniami sudo ( był link podany wyżej jak tego dokonać )
A na twoim miejscu usunął bym tego dziwnego użytkownika l wystarczy Ci darek :-)

Usunięcie użytkownika wraz z jego katalogiem domowym i wszystkimi plikami :
userdel -r nazwa_użytkownika
userdel -r l
poczytaj : https://linuxiarze.pl/uzytkownik/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2018, 16:27:34 pm wysłana przez kris777 »

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 21, 2018, 20:24:06 pm »
1.raz sie udało byłem jako admin teraz już nie moge sie  zalogować: su, hasło roota
2.jako darek moge sie zalogować tylko pod l jako darek@ubuntu/home/l,  kiedy zaś próbuje usunąć użytkownika l i zostawić darek = userdel -r nazwa_użytkownika to wyskakuje: userdel: user l is currently used by process 1705
3.wciąż priorytetem jest brak możliwości ściągniecia aktualizacji i mimo iż zrobiłem nowego roota nie działa podczas wpisywania w sciaganiu aktualizacji i wciaz jak wpisuje w terminalu root wyskakuje: Program root nie jest obecnie zainstalowany. Możesz go zainstalować wpisując:
sudo apt-get install root-system-bin
tzn ze jednak roota nie ma skoro zrobiłem go sudo passwd root?
Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2018, 20:30:08 pm wysłana przez tashunka »

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 25, 2018, 17:58:09 pm »
Jest coraz gorzej tzn. już nawet podczas gdy chce zainstalować aktualizacje okno na hasło pojawia się na moment i zaraz znika. Wpisując w terminalu synaptic pojawiło sie inne okno niż kiedyś teraz już nic sie nie pojawia. Ludzie help jak tu zainstalowac te aktualizacje krok po kroku Pozdrawiam

Offline tashunka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 25, 2018, 18:11:13 pm »
w koncu wybrałem jedna z opcji która mi podaliscie tzn zainstalowałem roota
      W E L C O M E  to  R O O T       *
  *                                         *
  *   Version   5.34/14  16 December 2013   *
  *                                         *
  *  You are welcome to visit our Web site  *
  *          http://root.cern.ch   
*** Interpreter error recovered ***
root

i co dalej bo dalej nie moge nic wpisac gdyz okno przy che checi aktualizacji znika po sekundzie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2018, 18:14:30 pm wysłana przez tashunka »

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 25, 2018, 18:27:17 pm »
Wszystko masz podane wyżej ...ap-ropo root-a to nie wiem kto Ci kazał instalować w/w :-)
albo wpisywać root w konsoli / terminalu . Ja jak wpisze root i dam enter to też mi wyskakuje iż :
Program root nie jest obecnie zainstalowany. Możesz go zainstalować wpisując:
apt install root-system-bin
:-)
Masz się zalogować jako root ( superadministrator) i jak podano wyżej dokonać aktualizacji systemu i tyle.... ale powiem szczerze (bez obrazy) iż może było by lepiej żeby pomógł ci ktoś obeznany z linux-em ... kolega / sąsiad. Każdy się uczy a tobie chyba trzeba pokazać co i jak u ciebie na laptopie i w systemie linux. Jeśli jesteś zalogowany w systemie jako l to go nie usuniesz z systemu. Trzeba się zalogować jako inny użytkownik np. darek przełączyć się na root-a i wtedy usunąć z systemu użytkownika : l