Autor Wątek: Problem ze sterownikiem karty sieciowej  (Przeczytany 389 razy)

Offline voules

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Problem ze sterownikiem karty sieciowej
« dnia: Sierpień 30, 2018, 15:32:43 pm »
Mam Linuxa Mint 18.3 (Sylvia), instalowałem dwa razy system i dalej mam problem z brakiem sieci.
Jestem pewien, że podczas instalacji zaznaczyłem opcję zainstalowania sterowników do Wi-Fi, niestety wszystko wygląda na to, że sterowników nie ma.
Nie mogę połączyć się kablem ani udostępnić sieci przez bluetooth. Próbowałem zainstalować sterownik przez pendrive'a, ale... system każe sprawdzić połączenie. Dodam, że mam HP Stream 14, gdzie nie ma czytnika CD. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Offline Ulvhedin

• Administrator
  • Spamerzy
  • Punkty: 1199
Odp: Problem ze sterownikiem karty sieciowej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2018, 16:02:52 pm »
Zamieść potrzebne informacje, wtedy dostaniesz porade.https://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=6937.msg51701#msg51701

Offline voules

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2018, 18:12:51 pm »
Problem w tym, że za bardzo nie wiem, jakie informacje mam podać.
Moim problemem jest to, że laptop nie widzi Wi-Fi. Ani mojego ani sąsiadów.
W zarządzaniu sterownikami widzę informację, że "Sterowniki nie mogą być zainstalowane. Połącz się z internetem lub włóż do napędu  dysk instalacyjny Linux Mint (lub pendrive)". Wkładam pendrive, i widzę informację "Updating cache", a później "Failed to Download responsitory information" Na koniec widzę sterownik BCM 43142, którego nie da się zainstalować, bo nie ma internetu (chociaż przy tym sterowniku nie pojawia się informacja o koniecznym internecie, a przy innych tak).

Dodam jeszcze, że tego samego Linuxa instalowałem na innym komputerze i WiFi działało bez zarzutów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2018, 18:43:56 pm wysłana przez voules »

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 153
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2018, 18:52:11 pm »
No, ale bez internetu możesz zapisać do pliku tekstowego i z użyciem pendrive'a lub jakieś karty pamięci wrzucić zawartość tego pliku tutaj - skoro piszesz.

W drugą stronę bazując na tym co podałeś możesz spróbować ściągnąć firmware-b43-installer_019-2_all.deb, zapisać na pendrive lub kartę pamięci i zainstalować na wspomnianym laptopie. Wersja dla Minta 18.xx - Xenial, 19.xx - Bionic

https://packages.ubuntu.com/xenial/firmware-b43-installer

PS O kartach Broadcoma jest cały wątek https://askubuntu.com/a/60395

UWAGA: Secure Boot trzeba wyłączyć https://askubuntu.com/a/866907

Ewentualnie z tym https://packages.ubuntu.com/pl/xenial-updates/bcmwl-kernel-source należy spróbować.

Po instalacji, trzeba zrestartować komputer.

Więcej informacji jak dostaniemy logi, bo tak ciężko cokolwiek wyrokować.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2018, 19:13:52 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline voules

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2018, 20:18:09 pm »
Ok, dzięki za odpowiedzi, problem rozwiązałem sam, przez przypadek.
W zarządzaniu sterownikami pojawiały mi się dwa podzespoły - karta sieciowa i chyba procesor. Chcąc instalować dwa sterowniki, pojawił się problem, spróbowałem z samą sieciówką - zadziałało.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2018, 20:50:11 pm »
Na koniec widzę sterownik BCM 43142, którego nie da się zainstalować, bo nie ma internetu

Tu jest napisane o BCM43142 - https://www.broadcom.com/products/wireless/wireless-lan-bluetooth/bcm43142 .

Realtek to ten drugi wątek dzisiaj i pewnie klasyka "wext" - "nl80211".

PS Mi się pomerdały b43 z bcmwl, ten pierwszy inne karty Broadcom'a obsługuje.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2018, 20:53:16 pm wysłana przez ciastek1981 »

Offline voules

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2018, 21:58:22 pm »

W drugą stronę bazując na tym co podałeś możesz spróbować ściągnąć firmware-b43-installer_019-2_all.deb, zapisać na pendrive lub kartę pamięci i zainstalować na wspomnianym laptopie. Wersja dla Minta 18.xx - Xenial, 19.xx - Bionic

Sprawa w sumie zamknięta, ale skoro jest okazja, to chciałbym zapytać. Wchodzę na stronę z tym plikiem, ale widzę same polecenia do terminala. Jak w takim razie pobrać ten plik, żeby go przenieść na pendrive'a i jak go już zainstalować na innym komputerze? On trafia do jakiegoś folderu?

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2018, 23:38:48 pm »
Najpierw sprostowanie, bo pomieszałem (zostanie na forum), a dopiero teraz odpaliłem Minta.

Broadcom STA is a binary-only device driver to support the following IEEE
802.11a/b/g/n wireless network cards: BCM4311-, BCM4312-, BCM4313-,
BCM4321-, BCM4322-, BCM43142-, BCM43224-, BCM43225-, BCM43227-, BCM43228-,
BCM4331-, BCM4360-, and BCM4352-based hardware.
This package contains the common files and it should not be installed manually
(it will be installed automatically as needed).

Sterownik właściwy dla twojej karty https://packages.ubuntu.com/pl/xenial-updates/broadcom-sta-common

Na stronie packages.ubuntu.com masz przy danym pakiecie instalacyjnym .deb akapit Pobieranie i tam do wyboru opcje dla architektury systemu. Może być np. all , amd64 itd. Wybierasz to co cię interesuje, następnie zostaniesz przekierowany do mirrorów. Wybierasz mirror który cię interesuje i ściągasz plik.

W Mincie jest nakładka graficzna gdebi-gtk, wystarczy kliknąć dwukrotnie i sprawdzi czy masz połączenie z netem (komunikat - Ta sama wersja dostępna jest w jednym z kanałów oprogramowania, no i wtedy wiadomo sudo apt install nazwa_pakietu zamiast .deb), potem sprawdzi zależności (czy są wymagane dodatkowe paczki) - jeżeli tak to pojawi się czerwony pasek (komunikat - Wymaga instalacji X pakietów , wtedy trzeba sobie pobrać), a jak jest OK to poprosi cię o hasło i pójdzie dalej.

Poza tym na stronie packages.ubuntu.com jest wiersz/akapit Inne pakiety związane  i tam pod spodem w ramce jest legenda, których pakietów dana paczka wymaga, a które są zalecane.

Przy instalacji pakietów online za pomocą konsoli, Synaptica (polecam) czy Menadżera Oprogramowania zależności dla pakietów dostępnych w repozytoriach (źródła oprogramowania) dociągane są automatycznie.

Generalnie używam kabel 8)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2018, 00:06:01 am wysłana przez ciastek1981 »