Autor Wątek: Błędy na dysku, fsck i you are in emergency mode  (Przeczytany 225 razy)

Offline kusz164

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Błędy na dysku, fsck i you are in emergency mode
« dnia: Wrzesień 07, 2018, 09:30:03 am »
Proszę o pomoc nie mogę zainstalować Minta 19, mianowicie mam podzielony dysk 1 partycja mint,2 swap,3 home i 4 windows.

Mint instaluje się i po ponownym uruchomieniu zaczyna się sprawdzanie błędów i kończy się na 95 %  dalej polecenia nie działają np. fsck /dev/sda1 Pisze że dysk nie zamontowany, opcje przy starcie systemu również nie pomogły.
Starszą wersję Minta instaluję i działa bez problemu.
Która partycja w moim układzie powinna być aktywna podejrzewam że ta z windowsem ?
Lub mam komunikat „you are in emergency mode. After logging in "type”

Bardzo bym prosił jakie komendy mam wpisać po zalogowaniu, tylko proszę tak bardziej „łopatologicznie”

Lub co mógłbym zrobić, np. za pomocą Gpardet mam na płytce botowany tak aby nie ruszać partycji z danymi /home
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2018, 09:34:37 am wysłana przez kusz164 »

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 190
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Błędy na dysku, fsck i you are in emergency mode
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2018, 10:43:09 am »
Sprawdź raczej sumę kontrolną obrazu systemu (iso). Wygląda to raczej na błąd pobranego pliku. Najlepiej pobierz obraz z torrentów (np. https://torrents.linuxmint.com/torrents/linuxmint-19-cinnamon-64bit-v2.iso.torrent).

PS Jesteś pewny, że chcesz już instalować 19-stkę? To jeszcze nie jest "produkcyjny system".

EDIT:
Już na spokojnie :) może to być jeszcze problem z "/etc/fstab/". Czyli w skrócie myślowym problem z zamontowaniem dysku, tfu, wróć... partycji, np. z Windows.
Pokaż co wyświetlają komendy:
sudo blkid
cat /etc/fstab
Zobacz ten wpis blogowy: https://blog.dsinf.net/2014/06/systemd-i-proste-rozwiazanie-prostego-bledu-wywolujacego-emergency-mode/ (stary, ale spotkałem się z czymś podobnym przy okazji 18.2 instalowanego obok Windows 8 ).
Jeśli objaw masz podobny daj znać.[/code]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2018, 20:44:49 pm wysłana przez yahoob3 »
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline kusz164

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Odp: Błędy na dysku, fsck i you are in emergency mode
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2018, 21:56:21 pm »
Dziękuję za sugestię, nie wpadł bym na to że to może być wina płytki.
Problem rozwiązany, dziękuję slicznie