Forum Linux Mint Polska

Pełna wersja: Dual boot Windows 10 i Linux Mint zniknął po aktualizacji Win
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Siema,

Nie wiem czy to dobry dzial. Po aktualizacji Windows 10 zniknął mi dual boot z Linux Mint i teraz komp automatycznie uruchamia Windows 10. Irytujaca sprawa, czy da sie to jakos naprawić bez przeinstalowania systemów? No i druga sprawa, czy za kazdym razem bedzie sie cos takiego dzialo przy aktualizacji Windowsa?

Z gory dzieki
Uruchom pendrive z Mintem Live i wykonaj naprawę Grub za pomocą programu Boot Repair. Nie każda aktualizacja Windows powoduje ten problem.
(11-11-2020, 16:53)magnus napisał(a): [ -> ]Uruchom pendrive z Mintem Live i wykonaj naprawę Grub za pomocą programu Boot Repair. Nie każda aktualizacja Windows powoduje ten problem.

Udalo mi sie to obejść inaczej. Zmienilem w biosie boot z Windows Boot Manager nad Linux i okno wyboru wróciło!
Można użyć bootrepair, ale zanim coś klikniesz to jest też tam opcja raportu, która pokaże co tam się stało na tym dysku.
[Obrazek: 1335260967.png]
Z Windowsem nigdy nic nie wiadomo, zależy co ta aktualizacja będzie robić, tu akurat najwyraźniej wywaliło w kosmos Grub-a.
Dzieki Panowie za odpowiedzi, ale jak wspomnialem wyzej udalo mi sie to obejść zmiana w biosie. Z tego co widzialem na necie, to sporo osob ma ten problem po aktualizacji Windowsa, widocznie te wieksze resetują boot managera, czy cos. Ale zmiana w biosie rozwiazala problem. Myslalem, ze to zmianie po prostu uruchomi sie Linux bez opcji wyboru Windowsa, ale jakims cudem po prostu wróciło okno wyboru systemu.
To zasadniczo nie było obejście problemu ale jego rozwiązanie.
Jak pisał @magnus, nie wszystkie aktualizacje Windows powodują ten problem. Tu aktualizacja zmieniła w BIOS domyślny boot manager na "swój". Zmieniając go rozwiązałeś problem. Smile