Forum Linux Mint Polska

Pełna wersja: Automatyczne wyłączanie ze względu na baterię
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
czy jest możliwość zmiany parametrów automatycznego wyłączania systemu po rozładowaniu baterii? Chodzi mi o to, by wyłączanie odbywało się przy np. 10% pojemności akumulatora, nie niższej. Po moich doświadczeniach z zamiennikami dochodzę do wniosku, że tańsze modele raczej nie mają ochrony przed głębokim rozładowaniem.
Jest jeszcze w menadżerze oprogramowania xfce4-battery-plugin.
Dziękuję bardzo, popróbuję.

Dodano po pewnym czasie:
(11-12-2020, 11:33)omkar napisał(a): [ -> ]Jest jeszcze w menadżerze oprogramowania xfce4-battery-plugin.

Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): [ -> ]Dziękuję bardzo, popróbuję.

Dodano po pewnym czasie:
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): [ -> ]Dziękuję bardzo, popróbuję.

Dodano po pewnym czasie:
Kurdę, żeby swojego wpisu nie można było wywalić...

Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
Grzebiąc w tych apletach znalazłem to, co zaproponował yahoob3. Szkoda, że nie można ustawić osobno progu alertu i progu wyłączania, ale źle to nie wygląda. Sprawdzam, jak zadziała.
(12-12-2020, 10:45)akaiyuki napisał(a): [ -> ]Ten xfce4-battery-plugin zainstalowałem (był widoczny w synapticu), ale nie potrafię go uruchomić. Nie ma go w menu, z terminala też nie idzie. Może przez to, że mam Cinamona?

Dodano po pewnym czasie:
Grzebiąc w tych apletach znalazłem to, co zaproponował yahoob3. Szkoda, że nie można ustawić osobno progu alertu i progu wyłączania, ale źle to nie wygląda. Sprawdzam, jak zadziała.

To jest wtyczka panelu monitora baterii w środowisku Xfce, ale możesz spróbować: PPM na panel > +Dodaj aplet > Monitor akumulatora. Wtedy w języku polskim powinieneś zobaczysz to.
Gdyby nie działało, a twój laptop nie jest super szybki, to możesz zmienić wersję Minta na znacznie lżejszą - Xfce i wtedy użyć plugina. W przeciwnym razie pozostaje jedynie rozwiązanie z linka od Yahoob3.
(14-12-2020, 14:45)omkar napisał(a): [ -> ]...W przeciwnym razie pozostaje jedynie rozwiązanie z linka od Yahoob3.

To nie jest jedyne rozwiązanie.
Można choćby skorzystać ze skryptu uruchamianego cyklicznie z Cron.
Skrypt będzie sprawdzał status baterii i w przypadku rozładowania wyłączy system, choć lepsza by chyba była hibernacja, aczkolwiek w przypadku Minta gdzie podobno są kłopoty, może faktycznie lepiej wyłączanie.

Znalazłoby się jeszcze kilka innych rozwiązań, ale powyższy jest na tyle uniwersalny, że powinien działać na każdej dystrybucji Linuksa i środowisku graficznym.
Do tego w skrypcie można sobie dowolnie ustawiać progi ostrzegania i wyłączania oraz reakcji na te zdarzenia.
To prawda, że jest więcej rozwiązań.
Można jeszcze zmieniać ustawienia w UPower i w dconf-editor - klik.
(15-12-2020, 12:55)omkar napisał(a): [ -> ]Można jeszcze zmieniać ustawienia w UPower i w dconf-editor - klik.

Też, ale przy założeniu, że sprzęt spełnia wymagania:
Cytat:Some hardware will send us battery level changes through
events, rather than us having to poll for it
Sposób zaproponowany przez yahoob3 u mnie nie działa - komp nie wyłącza się ani nie hibernuje.
Tego apletu "Monitor akumulatora" nie znajduję.
Środowiska Xfce nie lubię Smile
Chyba pozostanie mi postawić na uważność.
Powyżej masz zaproponowane co najmniej dwie inne metody.
Stron: 1 2