Forum Linux Mint Polska

Pełna wersja: Problem z uruchomieniem mint 19.2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Jako że Windows 10 doprowadza mnie do pasji, postanowiłem jeszcze raz ( z bardzo wielu razy, wiec, jeżeli chodzi o Linuksa, jestem zielony ) przeprosić się z Linuksem, spróbowałem kilku wersji i jak kiedyś najbardziej jednak podeszła mi mięta, ale tu pojawił się problem ( na staruszku i72600k nie miałem takich problemów)

Po zrobieniu pendrive prawdopodobnie każdym dostępnym programem pod Windows, nie da się odpalić live minta - opcja  uefi, normalnie,w compatibility, z nodeset itd (grub->czrny ekran , w międzyczasie wentylatory na chwile idą na maxa, po czym wyłącza sie ekran i trzeba resetować kompa ręcznie), wybierając opcje bez uefi, tylko w compatibility mode czasami wstanie system, wtedy instalacja na dysku ręcznie kończy się brakiem botowalnej partycji, instalacja automatyczna ma problem z brakiem dostępu do 1 dysku po dość prostym obejściu tego problemu  i restarcie powrócił problem z próbą odpalenia live.

Skończyły mi się pomysły...

ps. - bez żadnego problemu odpaliłem i zainstalowałem ostatnie Ubuntu, Manjaro, odpaliłem endless, deepin, dokładnie ten sam problem co z miętą miałem z debianem z kde (z cinamon udało mi się odpalić), oraz z elementary OS

komp:
asrock Z390 Taichi Ultimate
i9-9900k
Shapire radeon rx590
16gb ram
1 dysk m2  -> (Windows UEFI)
2 dysk sdd ->  data
3 dys sdd <--- czysty na linuxa
4 dysk HDD - >data
5 Dyst Hdd - >data
Spróbuj Rufusem. Ma opcje MBR - UEFI/BIOS i GTP - UEFI bez CSM, jak zapyta jak nagrać obraz, wybierz ISO.
Taka prośba, nie używaj skrótów myślowych bo ciężko się domyślić co konkretnie masz na myśli.
W stopce jest informacja jak zadawać pytania. Może pomoże, może nie.
W razie czego będziemy działać na czuja Smile
Rufus był pierwszym programem...efekt j.w.
Rozumiem, że próbowałeś wszystkich kombinacji?
tego nie  wiem  spróbowałem tego co znalazłem w necie , w temacie linuksa jestem zielony, w rufusie owszem każda opcja

Dodano po pewnym czasie:
(27-10-2019, 20:57)dedito napisał(a): [ -> ]Taka prośba, nie używaj skrótów myślowych bo ciężko się domyślić co konkretnie masz na myśli.
W stopce jest informacja jak zadawać pytania. Może pomoże, może nie.
W razie czego będziemy działać na czuja Smile

1. zrobiony pendrive z instalką ostatniego mint 19.2 każdym polecanym programem, jaki znalazłem w sieci.

2. Wybierając z menu botowania uefi - pendrive, mieta po pokazaniu gruba wywala się do czarnego ekranu , nie działa comatybility mode ani nodest itp

3.wybierając botowanie bez uefi, czasami system wstanie , wtedy próba instalacji na dysku ssd kończy sie:

a. w przypadku automatu (opcja 1) po restarcie system nie wstaje czarny ekran

b. w przypadku manuala (opcja ostatnia) restart brak botowalnego nośnika i brak uefi

4 Identyczny problem jest z elementary os i debianem z KDE, debian z cinamonem odpalił się tak samo jak deepin i endless os ( ale nie próbowałem ich instalować)

5. udało mi sie zainstalować bez problemu ostatnie Ubuntu, Manjaro

mam nadzieje, że jasno jest teraz Angel
Dzięki, teraz mamy większą jasność, wraz ze specyfikacją sprzętową mamy bazę do dalszych poszukiwań.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to wyłącz Secure Boot.

Odłącz wszystkie dyski i spróbuj uruchomić Mint Live w trybie UEFI.

Jeśli się uda to przetestuj tak wszystkie dyski po kolei.
Wygląda na to że, moja karta graficzna sprawia te problemy, po paru próbach, pobraniu mięty mate, nagraniu w rufusie jako uefi only i odpaleniu w compatybility z parametrem modeset=1 udało się postawić system, później już tylko pierwsze odpalenie z recovery mode i wgranie sterowników ze strony amd i działa.
Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.