Forum Linux Mint Polska

Pełna wersja: Linux Mint 19.2 - instalacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Środowisko graficzne

Linux Mint występuje w trzech odmianach zwanych środowiskami graficznymi.

Cinnamon: najbardziej zaawansowany i nowoczesny, z najlepszymi efektami graficznymi co może wpłynąć na spowolnienie komputera jeśli jest to starszy sprzęt.

MATE: bardziej stabilny i szybszy ale z mniejszą ilością zaawansowanych funkcji i uboższy graficznie.

Xfce: najprostszy ale za to najbardziej stabilny, najlepiej nadający się dla starszych komputerów.


Minimalne wymagania sprzętowe

Pamięć RAM: 1 GB
Ilość pamięci potrzebna na twardym dysku (HDD) albo napędzie półprzewodnikowym (SSD): 20 GB
Przynajmniej taką ilość pamięci trzeba uwolnić jeśli chcemy mieć dwa systemy obok siebie, Windows i Linux Mint.

Procesory w komputerach występują w dwóch odmianach; 32-bit i 64-bit, dlatego, kiedy będziemy pobierać z sieci plik ISO w celu instalacji systemu, musimy wybrać odpowiedni rodzaj. Normą jest 64-bit dla większości komputerów wyprodukowanych po roku 2007. Starszy sprzęt wymaga 32-bit. Jeśli nie jesteśmy pewni który wybrać, zaczynamy od 64-bit. Najwyżej uruchomienie systemu się nie powiedzie, bez żadnej szkody dla komputera. To że nasz system operacyjny Windows jest 32-bit nie jest dowodem że nasz procesor jest także 32-bit. Oprogramowanie 32-bit może pracować z procesorem 64-bit.


Pobranie pliku ISO

>> Cinnamon 64-bit

>> MATE 64-bit

>> Xfce 64-bit


>> Cinnamon 32-bit

>> MATE 32-bit

>> Xfce 32-bit

Po pobraniu pliku ISO dokonujemy sprawdzenia czy nie został on uszkodzony podczas przesyłania. W tym celu porównujemy dwie liczby zwane sumami kontrolnymi SHA-256. Jedną z nich znajdziemy tutaj (dla każdej z sześciu odmian systemu) >> sha256sum.txt

Drugą musimy wygenerować z pliku ISO za pomocą odpowiedniego programu. Następnie je porównujemy, jeśli są identyczne to oznacza że nasz plik nie zawiera żadnych błędów, jeśli są różne to musimy powtórzyć pobranie pliku.

Użytkownicy systemu Windows:

Pobieramy program >> MD5 & SHA Checksum Utility

Po jego uruchomieniu zaznaczamy opcję "SHA-256" i wybieramy plik ISO za pomocą przycisku "Browse". Możemy go także wybrać używając metody "przeciągnij-i-upuść". Liczbę która będzie wygenerowana porównujemy do tej z pliku sha256sum.txt.

[Obrazek: 482J78el.png]

Użytkownicy systemów Linux:

Wykonujemy to polecenie w terminalu. Jeśli nasz plik ISO znajduje się w innym katalogu niż Pobrane zmieniamy odpowiednio nazwę w poleceniu. Jeśli sprawdzamy inny plik ISO niż linuxmint-19.2-cinnamon-64bit.iso także odpowiednio zmieniamy nazwę.

Kod:
sha256sum -b ~/Pobrane/linuxmint-19.2-cinnamon-64bit.iso

Liczbę która będzie wygenerowana w terminalu porównujemy do tej z pliku sha256sum.txt.


Sprawdzanie autentyczności pliku ISO

Możemy wykonać dodatkowy test dający nam pewność że nasza kopia pliku ISO nie zawiera szkodliwego oprogramowania:
>> Sprawdzanie autentyczności pliku ISO


Utworzenie rozruchowej pamięci USB

Pamięć USB (pendrive albo karta pamięci), która nie powinna być mniejsza niż 4 GB, zostanie w tym procesie sformatowana, co oznacza że wszystko co się na niej znajduje będzie usunięte.
Do utworzenia pamięci rozruchowej użyjemy programu Etcher.
Komputer którym się posłużymy powinien mieć system operacyjny Windows 7/8.x/10, Linux albo macOS 10.10 i późniejsze.

Wchodzimy na stronę programu >> Etcher

Nasz system operacyjny powinien być automatycznie rozpoznany i odpowiednia wersja programu powinna być nam zaprezentowana do pobrania. Niestety, strona czasami nie rozpoznaje prawidłowo czy nasz system jest 32-bit czy 64-bit. Jeśli tak się stanie to z listy możemy wybrać prawidłową wersję albo spróbować instalacji obydwóch.
Uruchamiamy program.

[Obrazek: Ypwh1Wal.png]

Klikamy na "Select image" i wybieramy plik ISO. Pamięć USB pojawi się pod "Select drive" jak tylko podłączymy ją do komputera. Jeśli mamy podłączonych kilka pamięci USB to klikamy na "Change" i wybieramy właściwą. Klikamy "Flash!". Po pięciu minutach pamięć rozruchowa jest gotowa.


Uruchomienie systemu z rozruchowej pamięci USB

Zaczynamy od sprawdzenia w dokumentacji komputera którym klawiszem na klawiaturze możemy otworzyć ustawienia BIOS (ta informacja czasami jest widoczna na ekranie podczas startu komputera). W niektórych przypadkach najpierw musimy wyłączyć komputer przytrzymując klawisz Shift.

Podłączamy rozruchową pamięć USB, startujemy komputer i za pomocą odpowiedniego klawisza wchodzimy w ustawienia BIOS.

Poszukujemy listy urządzeń z których startuje system operacyjny ("Boot Sequence", "Boot Option"). Na liście wyszukujemy pozycji "USB" którą przesuwamy na początek listy. Następnie potwierdzamy zmianę i opuszczamy ustawienia BIOS. Komputer uruchomi Linux Mint z rozruchowej pamięci USB. Zostaniemy zalogowani automatycznie. Gdybyśmy chcieli zalogować się ponownie to "mint" będzie nazwą użytkownika a pole hasła zostawiamy puste.

Zawieszanie się systemu podczas rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu


Instalacja systemu na twardym dysku (HDD) albo napędzie półprzewodnikowym (SSD)

Linux Mint uruchomiony z pamięci USB jest tymczasowy, powolny i nie w pełni funkcjonalny. Jest krokiem do osiągnięcia pełnej instalacji, ale można w nim przetestować czy nasz sprzęt współpracuje z systemem i czy dane środowisko graficzne odpowiada naszym gustom.

Na jego pulpicie znajdziemy ikonę "Install Linux Mint", na którą podwójnie klikamy. Wybieramy język i klawiaturę. Możemy połączyć się z internetem poprzez wi-fi i wybrać "Zainstaluj oprogramowanie podmiotów trzecich..." (można to także zrobić później). Jeśli jest nam oferowana możliwość wyłączenia "Secure Boot" (Bezpiecznego Rozruchu) to zawsze z niej korzystamy. Ta funkcja może spowodować problemy w przyszłości.
Następnie wybieramy rodzaj instalacji.

[Obrazek: x7uHeYal.png]

Pierwsza opcja to "Instalacja Linux Mint obok ..." systemu który mamy na komputerze. Po wybraniu tej opcji będziemy mieli możliwość regulacji, ile przestrzeni będzie przydzielone dla Linux Mint przesuwając podziałkę.

[Obrazek: OXsDPWKl.png]

Nasz wybór będzie ograniczony przez najmniejszą ilość jaką musimy przydzielić nowemu systemowi (20 GB) i ilość wolnej pamięci na twardym dysku.

Druga opcja to "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint". Stary system i wszystko co mamy na twardym dysku będzie bezpowrotnie stracone.

W obydwu opcjach jest także możliwość tworzenia poszczególnych partycji dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W tym przypadku wybieramy "Użycie innego rozwiązania".

Kontynuujemy przygotowania do instalacji wybierając strefę czasu, imię użytkownika, nazwę komputera, hasło, logowanie automatyczne albo poprzez hasło.
Instalacja trwa 15 minut.
Po jej zakończeniu i zrestartowaniu komputera będziemy mogli wybrać z listy który system chcemy wystartować, jeśli wybraliśmy pierwszą opcję.

>> Konfiguracja GRUB - domyślny system operacyjny

Brak wyboru systemu przy rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu

Secure Boot Violation >> Problemy podczas instalacji systemu


Pełne spolszczenie systemu

Rozpoczynamy od zainstalowania wszystkich aktualizacji:
Menu systemu > Menedżer aktualizacji > Zainstaluj aktualizacje

Następnie instalujemy dodatkowe pakiety dla języka polskiego i restartujemy komputer:
Menu systemu > Języki > Zainstaluj/usuń języki > Polish, Poland UTF-8 > Zainstaluj pakiety językowe

W preferencjach niektórych programów możemy ustawić dodatkowe opcje dla języka polskiego.

Firefox:
Menu systemu > Przeglądarka WWW Firefox > [Obrazek: Lx6JScZl.png] > Preferencje > Ogólne > Język > Wybierz preferowany język, w jakim mają być wyświetlane strony > Wybierz > Wybierz język do dodania > Polish (pl) > Dodaj > OK

Thunderbird:
Menu systemu > Klient pocztowy Thunderbird > [Obrazek: Lx6JScZl.png] > Preferencje > Tworzenie > Pisownia > Słownik: > Polski (Polska)

Xed:
Menu systemu > Edytor Tekstu > Narzędzia > Ustaw język > Wybór języka sprawdzania pisowni > polski(Polska) > Wybierz