Jak zacząć, część druga

• 0 replies
  • 15264 views
*

Offline kosa1

• 225
  • 55
  • Hexe
    • Linux, Gimp, grafika
Jak zacząć, część druga
« dnia: Styczeń 09, 2009, 22:46:04 pm »
W pierwszej części tego wątku (przyklejony) pisałam o instalacji Linksa na czystym dysku.
Teraz napiszę, jak zainstalować Linux Mint jako drugi system
Instalacja Linuksa jako drugi system - na dysku jest Windows
Główna zasada dla zielonych listków:
Zawsze Windows instaluj jako pierwszy system
.
 Jeśli Twój Windows ma już czas jakiś zacznij przygotowanie od posprzątania w nim. Czyli usuń wszystkie śmieci np. programem CCleaner, łacznie ze sprzątaniem rejestru. Zrób defragmentację dysku, szczególnie posprzątaj partycję, która będzie dzielona pod Linuksa. Do wstępnego wydzielenia miejsca użyj tego, co jest wbudowane w Windę, czyli Menadżera Dysków. Przy jego pomocy zmniejsz którąś z partycji, powinna mieć ok. 15 - 20 GB. Nie formatuj, zostaw jako puste miejsce.
Z praktyki
Kiedy zaczynałam poznawać Ubuntu i przymierzałam się do instalacji, miałam już XP na dysku. Moment dzielenia dysku był dla mnie bardzo stresujący, ponieważ mój komputer - to moje narzędzie pracy i nie mogę sobie pozwolić na tak zwane "pady". Dlatego uważnie obejrzałam zlinkowaną w pierwszej części "Jak zacząć" prezentację kilka razy. Jak zrobiłam? Pobrałam program GParted (ISO), wypaliłam na płytce i przy jego pomocy (to jest live CD - bootuje się z niej komputer) wydzieliłam miejsce dla Ubuntu. Sformatowałam w ext3, miejsce wolne podzieliłam, tak jak opisałam już. Po wyjęciu płytki zrestarowałam komputer i sprawdziłam, czy XP działa właściwie. Było OK. Później w czasie instalacji (nie automatyczna!) podałam tylko, co gdzie ma być zamontowane.
Grub wykrywa Windowsa automatycznie, dopisuje go do swojego menu.lst (o tym będzie).
Bardzo ważna zasada używania komputera z Windowsem i Linuksem:
Jak chcesz przełączyć systemy - nie korzystaj z funkcji "Uruchom ponownie", zamknij system, a później uruchom.

Dlaczego?
Ma to szczególne znaczenie przy przełączaniu się z Windy na Linuksa. Źle zamknięty Windows może spowodować problem z uruchomieniem się Linuksa! Znam to z praktyki.

W trzeciej części napiszę o takiej ciekawostce: Windows + Linux Mint + Ubuntu
Linux nie gryzie! : www.ubunciak.boo.pl
Asus GeForceGTS250, PhenomII, 4 GB RAM, Barracuda 7200.12 500 GB, Livebox (ethernet)
Problem rozwiązany? Wstaw to słowo do tytułu swojego pierwszego postu!