[Rozwiązany] sis mirage 3 instalacja w LMDE

• 8 replies
  • 6767 views
*

tata

[Rozwiązany] sis mirage 3 instalacja w LMDE
« dnia: Styczeń 30, 2011, 21:08:41 pm »
Ostatnio moja córka poprosiła mnie o instalację LMDE na laptopie Fujitsu Esprimo mobile. Przez dwa dni nie udało mi się jednak zainstalować sterów grafiki tak by uzyskać rozdzielczość 1280 x 800. Laptop ten posiada grafikę zintegrowaną sis mirage 3. Do tej pory problem rozwiązywały sterowniki znajdujące się tu

http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/downloads/xorg-driver-sisimedia_0.9-1_i386.deb

lub wcześniej tu:

http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/downloads/xorg-driver-sis671_0.9_i386.deb.

Ten pierwszy sterownik znajduje się w PCLinuxOS i prawidłowo obsługuje rozdzielczość 1280x800. System ten po instalacji posiada od razu pożądaną rozdzielczość. Sterowniki znajdujące się w dystrybucjach opartych na Debianie obsługują maksymalnie rozdzielczość 800 x 600. Po instalacji systemu poleceniem

X -configure

wygenerowałem xorg.conf a następnie po instalacji sterownika dokonałem w nim stosownych zmian tj w:

Section "Device"

dodałem wpis

Driver i w zależności od sterownika "sis671" lub "sismedia"

Po restarcie system ładował się do czasu logowania i wówczas zamiast okna wyboru użytkownika pojawiał się czarny ekran z migoczącym kursorem.

Być może będziecie mili jakieś propozycje dotyczące rozwiązania problemu lub ktoś zainstalował już LMDE na komputerze z taką kartą graficzną. Liczę na pomoc. Pozdrawiam wszystkich.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2011, 17:44:34 pm wysłana przez tata »

*

Offline ilin

• 679
  • 250
  • Palacz
Odp: sis mirage 3 instalacja w LMDE
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2011, 09:08:33 am »
Pokaż lspci -nv
Może po ID karty wujek google coś podpowie.
Polski portal Debiana

I tak przed terminalem nie uciekniesz :)

*

tata

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2011, 18:02:53 pm »
ilin
Dzięki za zainteresowanie. Ponownie będę mógł pobawić się tym laptopem dopiero w weekend. Teraz fizycznie nie mam go w domu. Na razie zainstalowałem na nim PCLinuxOS ale w piątek lub w sobotę ponownie będę próbował z LMDE. Jeżeli będzie to możliwe to proszę wówczas o zainteresowanie. Trochę pogooglowałem i znalazłem kilka wskazówek. Najpierw je wypróbuje. Jeżeli uda mi się rozwiązać problem to podam to rozwiązanie w tym temacie.

*

tata

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2011, 20:59:54 pm »
Jak obiecałem dzisiaj ponownie usiadłem do tego problemu i udało mi się go rozwiązać. Mam nadzieję że rozwiązanie może się komuś przydać:

Pobieramy sterowniki:

http://www.megaupload.com/?d=BWDFFI47

Pobrane sterowniki rozpakowujemy i z terminale przechodzimy do katalogu w którym się one znajdują. Następnie wydajemy polecenie:

sudo cp /sis671_drv.la /usr/lib/xorg/modules/drivers/sudo cp /sis671_drv.so /usr/lib/xorg/modules/drivers/
Wciskamy Ctrl+Alt+F1 i wydajemy polecenie (uwaga jeżeli ktoś nie potrafi inaczej to warto sobie zapisać rozwiązanie gdyż od tej pory pracujemy w trybie konsolowym):

sudo /etc/init.d/gdm3 stop
następnie tworzymy plik xorg.conf:

sudo Xorg -configure

Teraz możemy powrócić do grafiki:

sudo /etc/init.d/gdm3 start

Otwieramy terminal wydajemy polecenie:

su
/wpisujemy hasło/

cp ~/xorg.conf.now /etc/X11/xorg.conf
Po przeniesieniu xorg.conf w odpowiednie miejsce należy sprawdzić czy posiada on odpowiednie wpisy:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Sprawdzamy cz sekcji "Device" w pozycji "Driver" znajduje się wpis "sis671" jeżeli tak wychodzimy z terminala i restartujemy komputer. Po restarcie uzyskujemy pożądaną rozdzielczość.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 14:53:23 pm wysłana przez tata »

*

Offline Tracerneo

• Funtoo User
  • 186
  • 0
Odp: sis mirage 3 instalacja w LMDE /Rozwiązany/
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2011, 21:26:42 pm »
Zamiast kolorku użyj znaczników [code]...[/code] (przycisk w menu posta). ;)
A rozwiązany/solved dajemy raczej na początku tematu w formie [Solved] lub [Rozwiązany]. ;)

*

tata

Odp: [Rozwiązany] sis mirage 3 instalacja w LMDE
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2011, 21:12:50 pm »
Chociaż temat jest już rozwiązany zdecydowałem się go odświeżyć. Po ostatnich aktualizacjach sposób jak wyżej nie działa. Chodzi o kompilację sterowników i zainstalowaną wersję xorga. Jeżeli ktoś nie chce mieć problemów to może albo nie aktualizować systemu albo postępować następująco. Po aktualizacji najlepiej usunąć xorg.conf - zapewni nam to po restarcie komputera tryb graficzny z tym, że w rozdzielczości 800 x 600. Po restarcie komputera ze strony http://ajoliveira.com/ajoliveira/uk/software/xorg.php pobieramy sterownik dla właściwej (32 lub 64 bit.) wersji ubuntu 10.10. Po rozpakowaniu archiwum znajdziemy w nim pliki sterownika oraz xorg.conf. Pliki sterownika umieszczamy w katalogu:

/usr/lib/xorg/modules/drivers/
można przy tym posłużyć się opisaną wcześniej metodą lub jeżeli ktoś chce może zrobić to po uruchomieniu Nautilusa z prawami administratora /terminal użytkownika root

nautilus
Następnie dostarczony z paczką xorg.conf umieszczamy w odpowiednim miejscu:

/etc/X11/
Po restarcie komputera znowu możemy cieszyć się rozdzielczością 1200 x 800

Opisany sposób dotyczy laptopa FUJITSU SIMENS ESPRIMO Mobile V5535

*

vajcha

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2012, 09:58:26 am »
Witam:)

Nie chciałem nowego temtu pisać, także tutaj się podczepię. Jestem nowy aczkolwiek doszedłem już do wszystkiego jak i co kopiować i co gdzie umieścić aby dobrze skonfigurować stery pod tą kartę aczkolwiek cały czas mam jeden problem. Jak już wszystkie pliki umieszczę w odpowiednie miejsca to za każdym razem odpala mi system z konsoli tak jak wcześniej napisał w temacie jakiś kolega i żeby odpalić normalnie trzeba wpisać #sudo rm etc/X11/xorg.conf# a te polecenie kasuje całkiem xorg.conf który ustawia ten sterownik i wszystko w koło a i jeśli chodzi o metodę @taty to w  treści #sudo /etc/init.d/gdm3 stop# wyskakuje mi że nie znajduje takiego czegoś.Jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć? i gdzie robię błąd ?

pozdrawiam.

*

Offline stefan1948

• Rodzina Linux Mint
  • 806
  • 1600
  • Uczestnik Pierwszego Zlotu Linux Mint
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2012, 12:07:42 pm »
Być może że Twój system korzysta z gdm i powinno być : #sudo /etc/init.d/gdm stop# bez trójki.
Dokładny opis instalacji sterów : http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,2559.msg22636.html#msg22636
jeżeli masz inne należy podmienić ich nazwy , najlepiej wydrukuj ściągę bo po gdm stop nic nie podpatrzysz .

Na przyszłość nie podpinaj się pod cudze tematy stefan1948
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2012, 12:20:34 pm wysłana przez stefan1948 »
Linux to wolność.

*

vajcha

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2012, 14:33:14 pm »
Kod:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Sprawdzamy cz sekcji "Device" w pozycji "Driver" znajduje się wpis "sis671" jeżeli tak wychodzimy z terminala i restartujemy komputer. Po restarcie uzyskujemy pożądaną rozdzielczość.

Wpis jest. Wszystko zrobione tak jak podane tutaj jak i w linku co podałeś, aczkolwiek to na nic. Jeśli zrobię tak jak tutaj napisane to otwiera mi się w terminalu i zmuszony jestem usunąć xorg.conf a w tym co podałeś link nie mogę znaleźć sterownika z końcówką .run, przez ACTA bo nie działają pliki z megauploadu;/.

Pierwszy i ostatni. Mogę zrobić nowy temat i przeniósłbyś odpowiedzi?:)

pozdrawiam