LMDE czy odpowiedni dla początkującego

• 24 replies
  • 8622 views
*

Tazik

LMDE czy odpowiedni dla początkującego
« dnia: Marzec 16, 2011, 08:13:24 am »
Używam Isadory z Miętowego Remiksu 9. Mój staż na Linuksie jest niedługi - jakieś 1,5 miesiąca. Naszła mnie myśl żeby zmienić system i zastanawiam się nad LMDE, bo opinie są całkiem pozytywne. Tylko czy jest to dobry wybór dla nowego w świecie pingwinów? ;)

*

Offline stefan1948

• Rodzina Linux Mint
  • 806
  • 1600
  • Uczestnik Pierwszego Zlotu Linux Mint
Odp: LMDE czy odpowiedni dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2011, 09:05:54 am »
Masz kto wie czy nie najlepsze wydanie a chcesz eksperymentować więc postaw sobie następny system obok istniejącego , masz tu różne możliwości do wyboru według upodobań .  Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania to możliwość kopiowania zgromadzonych materiałów , łącznie z pocztą .
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2011, 11:10:10 am wysłana przez stefan1948 »
Linux to wolność.

*

Offline lawojku

• **
  • 52
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2011, 20:22:47 pm »
przeszedłem na LMDE z ubuntu po paru przygodach z innymi dystrybucjami i powiem, napiszę, że Mint Debian działa najlepiej. Kilka rzeczy tylko trzeba skonfigurować, ale to tylko parę ruchów, porady na tym forum są bardzo dobre i będziesz miał dobry system, może na lata.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2011, 21:51:53 pm wysłana przez lawojku »

*

Offline Ryoko

• *
  • 32
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2011, 18:16:23 pm »
Moim zdaniem powinieneś jeszcze trochę posiedzieć na Isadorze albo Julii bo LMDE to jednak system dla średniozaawansowanych (nieważne co mówią). To nowa dystrybucja i z czasem na LMDE mnożą się problemy. Już przy pierwszym obrazie po paru miesiącach okazał się że nie wszystkie aktualizacje chciały się zainstalować i teraz jest bardzo podobnie (nie da się wszystkiego upgradować przez konsolę, ale można przez Synaptika taka ciekawostka której nigdzie indziej nie spotkałem). Co gorsze po każdej aktualizacji wywala sterownik nVidia (jak wczoraj) i trzeba go instalować przez konsolę. Ostatnio pada mi tutaj z resztą wiele rzeczy VLC, OpenOffice, MPlayer, a nawet Gnome (na szczęście wolę KDE). Ze wszystkimi problemami jakoś sobie radze, ale jeśli ty masz tylko 1,5 miesiąca doświadczenia to odradzam bo możesz zrazić się w ogóle do Linuxów, a tego nikt nie chce. Polecam zainstalować dopiero jak ukaże się nowy obraz płyty z graficznym instalatorem sterownika.

*

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • 2393
  • 25121
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2011, 18:30:52 pm »
Co gorsze po każdej aktualizacji wywala sterownik nVidia (jak wczoraj) i trzeba go instalować przez konsolę
Mam debian unstable od 2 lat i ani razu się sterownik nie wywalił.

υωαgα α∂мιи !!! вαиαмι иαριєя∂αℓα !!!

*

Offline Ryoko

• *
  • 32
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2011, 18:38:28 pm »
Może masz po prostu dużo lepszy komputer od mojego gruchota. Wcale bym się nie zdziwił. Fakt jest taki że muszę się z tym bawić dosyć często. W Isadorze i Julii takich problemów nie było.

*

Offline buri

• 110
  • 65
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2011, 18:40:05 pm »
Co gorsze po każdej aktualizacji wywala sterownik nVidia (jak wczoraj) i trzeba go instalować przez konsolę
Dzisiaj mi się wywalił po aktualizacji jak strzelam xorg-core. Przeinstalowałem na nowo, to sypał błędami o kompilator oraz stare wpisy związane z dkms, ale wszędzie dałem dalej i jakoś działa.
Archbang x86

*

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • 2393
  • 25121
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2011, 19:01:18 pm »
Zaktualizowałem przed chwilą lmde xfce i nic nie było, żadnych błędów.

*

Offline lawojku

• **
  • 52
  • 0
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2011, 19:16:04 pm »
u nie też żadnych błędów, ze sterownikiem z repo dla nvidia nie mam żadnych problemów, ani w zasadzie z niczym..na razie).
Wydaje mi się, że w LMDE, po wstępnej konfiguracji, tzn. zainstalowaniu sterownika z repo, ustawieniu Compiza, instalacji oprogramowania, sprawdzeniu jak działa - nie będzie specjalnych problemów. Jeżeli będą - pewnie już są rozwiązane na tym forum.
Lepiej pewnie nie dodawać dodatkowych repozytoriów, bo w tych, co są - jest wszystko, co trzeba, ewentualnie pojedyncze programy doinstalować sobie z paczek deb, np. caffeine, może się przydać  przy używaniu VLC oraz Ipla - blokuje wygaszacz ekranu, bo akurat te programy nie blokują same. Dodałem również Cover Thumbnailer, też z paczki deb, ale nie jest on taki potrzebny), wyświetla bardziej efektownie ikony muzyki, zdjęć oraz zainstalowałem nowe Wine, też to zrobiłem z paczki deb, bez dodawania repo. Chyba jeszcze w repo nie było adobeair i też zainstalowałem z paczki deb, ale nie pamiętam już. Poza tym wszystko - co mi jest potrzebne - jest w repozytoriach.
..no i nie mam na razie żadnych kłopotów, lekko chodzi, żadnych błędów, aktualizacje należy ręcznie sprawdzać, najlepiej w terminalu i już. Dwa polecenia, łatwe do zapamiętania dla nowicjusza.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 22:05:40 pm wysłana przez lawojku »

*

Offline buri

• 110
  • 65
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 20, 2011, 21:52:27 pm »
Nie napisałem wcześniej, nie mam z repo sterów ... coś mi z nimi nie pasowało, chyba przez moje kombinacje z kernelem nie chciały działać poprawnie. LMDE jest fajny, zmusza do nauki, dlatego to dla kogoś z lekkim zacięciem bo można się zrazić.
Archbang x86

*

Offline lawojku

• **
  • 52
  • 0
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2011, 22:03:51 pm »
myślę, że  z repo sterownik nvidia by działał, coś musiałeś źle skonfigurowac albo jakiegoś pakietu nie doinstalować albo też za dużo efektów compiza dałeś.

*

Offline Ryoko

• *
  • 32
  • 0
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2011, 00:20:44 am »
Z repo grzebałem się miesiąc i tylko psułem system. Potrzebuje czegoś takiego NVIDIA-Linux-x86-173.14.28-pkg1.run i w repo tego znaleźć nie mogłem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 00:27:12 am wysłana przez Ryoko »

*

Offline mati75

• Rodzina Linux Mint
  • 2393
  • 25121
    • >>>Click me!<<<
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2011, 07:13:10 am »

*

Tazik

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2011, 10:10:50 am »
Stwierdziłem że spróbuję jednak szczęścia z LMDE, instalując go obok aktualnego Minta. Obraz pobrałem (dobrze, MD5 się się zgadza), wypaliłem (też wszystko ok), wysupłałem odpowiednio partycje, więc wio z instalką. No i klops. Ustawiłem wszystko jak trzeba i przy instalacji się wyłożył. Po kilku próbach zauważyłem że przy instalacji pakietu USB Creator (czy jakoś tak) robi się czarny ekran, na klawiaturze miga Scroll Lock i Caps Lock, a komp reaguje jedynie na przycisk reset. Może to znak że jeszcze dla mnie za wcześnie ;) Chyba poczekam aż uaktualnią obraz na stronie i spróbuję wtedy, a do tego czasu zaprzyjaźnię się bardziej z posiadanym Pingwinem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 21:50:01 pm wysłana przez Tazik »

*

Offline lawojku

• **
  • 52
  • 0
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2011, 10:40:25 am »
pewnie wziąłeś obraz płyty 2010.12, a ten był felerny.
Dobry to: 2011.01.