Autor Wątek: Aktualizacja z płyty CD  (Przeczytany 3711 razy)

urbek

• Gość
Aktualizacja z płyty CD
« dnia: Październik 14, 2012, 20:03:14 pm »
Witam:)

Jestem nowym użytkownikiem Minta i linuxa wogóle więc mam mały problem, z którym mam nadzieję dzięki temu forum się uporam.
Moje pytanie dotyczy aktualizacji systemu z płyty CD, gdyż zanim zainstalowałem wersję systemu, który na chwilę obecna spełnia moje oczekiwania instalowałem dwie inne wersje tego system, które za każdym razem były aktualizowane i utworzyłem kopie tych aktualizacji na płycie CD. Po porównaniu tych pakietów z płyty i z menadżera aktualizacji pakiety w zdecydowanej większości sie pokrywają i kolejna aktualizacja całości przez internet jest dla mnie kłopotliwa, gdyż mam wolne łącze i limit transferu danych, który już się wyczerpał. Instalacja każdego pakietu ręcznie to syzyfowa praca ze względu na mnogość owych pakietów. Czy jest metoda by system wyszukał potrzebne aktualizacje w pierwszej kolejności na płycie CD? a dopiero brakujące ewentualnie z repozytorium.

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 993
  • 1, 2,3 próba klawiatury.
Odp: Aktualizacja z płyty CD
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2012, 08:31:42 am »
i utworzyłem kopie tych aktualizacji na płycie CD
Magik :D

Przecież nie musisz aktualizować wszystkich pakietów! Zaktualizuj te krytyczne, oraz te z których krzystasz. Nie powinno być tego wiele MB.

Nie pamietam jak to było w mintowym menadżerze aktualizacji, ale zdaje się ze byly tam ikonki z liczbami. 1- kolor czerwony - bezwzględnei zakutalizuj. 2-3 -> jesli bardzo chcesz :)
Look closer, fall deeper.

urbek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2012, 18:42:37 pm »
Wszedłem na irc i poprosiłem o to samo i udało się :)  Jeden z tam przebywających podał mi komendy i system zaktualizował się z płyty więc jest to mozliwe. Dziękuję za zainteresowanie:)

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 993
  • 1, 2,3 próba klawiatury.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 16, 2012, 07:24:32 am »
Pewnie, że jest to możliwe, ale raczej bezsensu. Lepiej miec nowesze wersje z netu a mniej, niż caly system starych :)

No ale tak czy inaczej ciesze sie ze ogarnąłeś :)

Możesz podać informacje jak to zrobiłeś, gdyby ktoś inny szukał takiego problemu.
Look closer, fall deeper.

urbek

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2012, 17:32:49 pm »
Pomyślałem i o tym, by opisać owe polecenia, które mi pomogły w moim problemie, lecz jako osoba zupełnie nowa w linuxie i konsoli nie pamiętam tych poleceń:( Wiem, że wpierwszej kolejności musiałem dodać CD potem wyświetliło mi listę możliwych akcji jakie moge wykonać, między innymi było update więc wpisałem update i pobrało sobie z płyty to co było potrzeba i zainstalowało. Ostatnio znalazłem przeglądarkę dzienników systemowych i jak znajdę te polecenia i akcje jakie wykonałem to na pewno je tu przedstawię dokładnie.

Offline szymon

• Urząd Porządkowy
  • Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 111
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2012, 18:11:06 pm »
Proponuję posłużyć się programem rsync, który dostępny jest domyślnie chyba w każdej dystrybucji linuksa. Oczywiście wykonać polecenie przetransformowania plików systemu zapisanych na płycie jako root. Można spróbować tak:
# rsync -avx /ścieżka_do_CD /
Pozdrawiam szymon

Offline ilin

• Siewca Mięty
  • Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 270
  • Palacz
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2012, 16:43:13 pm »
To było
apt-cdrom add
aptitude update
aptitude dist-upgrade
Przy odpiętych repozytoriach sieciowych. :)
Polski portal Debiana

I tak przed terminalem nie uciekniesz :)

urbek

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2012, 21:51:48 pm »
    Teraz znalazłem chyba do tego idealne narzędzie a mianowicie APTonCD. Dzieki niemu można skopiować wszystko co zostało pobrane i zainstalowane przez menagery oprogramowania, aktualizacji i pakietów oraz posłużyć się tym narzędziem do wczytania uprzednio skopiowanych pakietów. Niektórzy pewnie powiedzą, że lepiej całą partycję sobie skopiować i pewnie maja rację jesli idzie o naprawianie czegoś co się sknociło na tym samym dysku. Ale gdy np chcę posadzić ten sam system na innym kompie to mogę go w łatwy sposób szybko aktualizować bez konieczności pobierania kolejnych gb ,zwłaszcza jak net ma limit transferu i dość wolne łącze to jest jakieś rozwiązanie. Jest też możliwość aktualizacji na pokrewnej wersji minta, gdyż większość pakietów jest ta sama i dostępna z tych samych repozytoriów a co za tym idzie przydatne przy testowaniu zanim się wybierze system docelowy spełniający wymogi systemu głównego. Jako nowy użytkownik linuxa moge się mylić oczywiście ale to takie moje spostrzezenia, które może się komuś przydadzą.

edytowałem @szymon: zmieniłem kolor postu. Piszemy czarną czcionką!
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2012, 09:55:49 am wysłana przez szymon »

Offline stefan1948

• Rodzina Linux Mint
  • Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 1600
  • Uczestnik Pierwszego Zlotu Linux Mint
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2012, 07:13:34 am »
Potrzeba jest matką wynalazków !!!!
Jak sam widzisz zainteresowanie jest małe , ale jakiś poradnik dla potomnych zawsze możesz dodać i ktoś z podobnymi problemami będzie Ci wdzięczny  ;)
Linux to wolność.