[SOLVED] kontrola głośności drugiej karty dźwiękowej klawiszami multimedialnymi?

• 4 replies
  • 3893 views
*

Offline janek

• *
  • 28
  • 4
Hej :)

Mam 2 karty dźwiękowe - zintegrowaną i na USB.
Klawiszami multimedialnymi da się sterować głośnością karty wbudowanej.
Jak ustawię jako domyślną kartę na USB to odtwarzanie idzie bez problemów przez nią ale klawisze multimedialne nie są w stanie jej kontrolować. Z tego co zauważyłem to one nadal zmieniają głośność tej zintegrowanej karty choć nic przez nią nie jest odtwarzane i nie jsest domyślną kartą.

Działo się tak z zainstalowanym pulseaudio; myślałem, że to jego wina więc go skasowałem.
Niestety bez pulse audio (za to tylko z alsą) jest identycznie.
Dało by radę ustawić to tak, żeby klawisze multimedialne sterowały tą kartą, która jest w danym momencie domyślna?
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2012, 03:07:27 am wysłana przez janek »

*

Offline buri

• 110
  • 65
Odp: kontrola głośności drugiej karty dźwiękowej klawiszami multimedialnymi?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2012, 08:43:27 am »
Otwórz mikser dźwięku z paska, a tam powinno się dać przestawić kartę dla jakiej będzie sterował dźwiękiem - nie przestawia się automatycznie chyba.
Archbang x86

*

Offline janek

• *
  • 28
  • 4
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2012, 09:02:22 am »
Do paska sam sobie dodaem ikone bo mi sie nie pokazywala.
W tej co dodalem moge wybrac ktorym mikserem steruje z poziomu tej ikony i to dziala spoko ale nie ma to wplywu na to czym steruja klawisze multimedialne. Ikona moge sterowac karta USB a te klawisze dalej mi steruja karta wbudowana.
Moze jakas inna ikone mam dodac?

*

Offline janek

• *
  • 28
  • 4
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2012, 20:23:00 pm »
Wiem, przepraszam za ten brak polskich znaków. Pisałem z pracy i nie mogę tam nic zmieniać w systemie (angielski windows) - stąd brak polskich znaków.

Rozwiązałem problem, z pomocą tego: http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=196&t=94007
Regulacja działa bez problemu. Narazie mam usunięte pulseaudio. Za chwilę je przywrócę i zobaczę czy będzie działać nadal. Chcę je spowrotem bo łatwiej w nim znienić na której karcie ma lecieć dźwięk a bez niego muszę ręcznie edytować plik za każdym razem.
________________________________________________________________________________________________________
Potwierdzam, że z pulse też działają klawisze multimedialne dla karty na USB.
To co konkretnie zrobiłem to:
sudo nano /etc/modprobe.d/alsa.base.conf
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard
# options snd-usb-audio index=-2
# Bez ponizszego (oraz bez zakomentowania powyzszego) nie dzialaja poprawnie volume keys
options snd_hda_intel index=1
Dźwięk domyślnie włącza się mi przez kartę USB i działa dla niej sterowanie klawiszami multimedialnymi.
Jak wyjmę kartę usb (fizycznie odłączę, nawet w trakcie odtwarzania muzyki) to dźwięk przełącza się na wbudowaną kartę dźwiękową i działają dla niej klawisze multimedialne. Na tej wbudowanej jest jednak pewna wada - jak sciszę do zera albo jak wcisnę mute to klawiszami multimedialnymi już tego nie cofnę, jedynie ikonką na pasku. Nie dzieje się tak dla karty USB i nie mam pojęcia czemu tak jest dla wbudowanej. Na szczęście to jest minimalna niedogodność.
Pozdro - janek
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2012, 23:54:26 pm wysłana przez janek »

*

Offline yossarian

• 156
  • 211
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2012, 15:51:58 pm »
Zamiast kombinować ruskimi sposobami:
options snd slots=snd-usb-audio,snd-hda-intel